zvláštní poděkování
Volný.cz

VČD uvede premiéru Ibsenových Opor společnosti

Josef Pejchal a Milan Němec (Opory společnosti)

autor: Kryštof Kalina   

zvětšit obrázek

V sobotu 15. prosince 2018 se na velkém jevišti Východočeského divadla Pardubice uskuteční poslední premiéra stávajícího roku, kterou bude inscenace u nás málo známé, přesto aktuální hry Henrika Ibsena Opory společnosti.
Jde o příběh ze života vysoce postavených, jejichž lež může mít hodně dlouhé nohy, ale když klopýtne, pád je prudký. „Zámožný podnikatel a významný konzul Karsten Bernick je v malém přístavním městě pokládán za příkladnou oporu společnosti. Zušlechtil město hospodářsky a angažuje se i v politice a zájmu o veřejný rozkvět. Každá větší firma ve městě nese jeho jméno. Má příkladné manželství, s oddaně milující ženou Betty vychovává syna Olafa a stará se také o osiřelou Dinu. Klidnou hladinu rodinné i společenské idyly však zčeří nečekaná návštěva. Bettyin bratr a nevlastní sestra, kteří spolu před lety za nevyjasněných pohnutých okolností odcestovali do Ameriky, se náhle vrátí. Dávno zamlčené pravdy jsou najednou neúprosné a k odvrácení tragických následků je třeba velká síla dobré vůle,“ přibližuje děj dramaturgyně Jana Pithartová.

Hlavní role v novince Východočeského divadla ztvární Milan Němec, Petra Janečková, Veronika Malá, Petr Borovec, Romana Chvalová, Alexandr Postler a Martin Mejzlík. Režie se chopil David Šiktanc, jenž v Pardubicích již inscenoval grotesku Živý obraz.
„Už z názvu hry – Opory společnosti – je zřejmé, že jedním z klíčových témat bude společnost jako taková. Ve chvíli, kdy polevuje nebo téměř zaniká zájem jednotlivce o věci veřejné a tedy i o společnost, v níž žije, připadá mi nanejvýš důležité se podobným tématům věnovat,“ říká David Šiktanc a dodává: „Snažil jsem se usilovat o tvar, který nebude jen pasivní podívanou, ale pokusí se diváky aktivizovat – nikoli ve smyslu interakce s jevištěm, ale v jejich vlastních názorových pozicích a postojích.“
Opory společnosti se v Pardubicích naposledy hrály v roce 1956 (s devítiletým Jiřím Bartoškou v roli synka Olafa). „Jedenašedesátiletá pauza od poslední pardubické inscenace by mohla vést k podezření, že hra Opory společnosti takzvaně zestárla, ale byla by škoda mu podlehnout. Zjistili jsme, že toto drama je překvapivě aktuální, a objednali jsme nový překlad u přední české skandinavistky Karolíny Stehlíkové,“ doplňuje Jana Pithartová. Výprava je z dílny Juliány Kvíčalové a scénickou hudbu složil Ondřej Švandrlík.

Henrik Ibsen je pokládán za zakladatele realistického dramatu. K jeho nejznámějším hrám patří tajuplný, veršem psaný Peer Gynt a dále pak pozdější vrcholná dramata Nora, Heda Gablerová, Paní z moře či Stavitel Solness. Po Peeru Gyntovi autor zásadně změnil poetiku a začal se věnovat společenským tématům. Opory společnosti napsal roku 1877, bylo mu 49 let, a sklidil s nimi během jediného měsíce veliké úspěchy ve Skandinávii a ještě větší v Německu, kde tehdy žil v dobrovolném exilu.
Premiéru předznamená ve foyer vernisáž výstavy abstraktních obrazů výtvarnice Dagmar Karell.

www.vcd.cz

12.12.2018 10:12:09 Redakce | rubrika - Zveme ...