zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odchod velkého herce, který zemřel před 50 lety uprostřed natáčení. Vzpomínají J. Hanzlík, V. Brodský, J. Jirásková, J. Krampol, J. Přeučil, J. Sovák, V. Vorlíček a další (1999). Režie P. Křemen. Jeden z nejvýraznějších českých herců 60. a 70. let minulého století – Jan Libíček – se do povědomí diváků zapsal především jako představitel filmových komediálních rolí. V divadle ale dokázal vytvořit i širokou škálu rolí vážných či charakterních. Libíčkova filmografie čítá na čtyřicet celovečerních filmů a stejně tolik televizních inscenací. Všechny je stihl vytvořit během pouhých deseti let. Jeho lyricky posmutnělá povaha, v níž se mísila dětskost a bezelstnost s hloubkou, mohla na někoho působit odmítavě nebo tvrdě. Takový ale Libíček ve skutečnosti nebyl, některé však o tom nestihl přesvědčit. Zemřel ve věku pouhých třiačtyřiceti let přímo při natáčení komedie Jak utopit doktora Mráčka a jeho smrt je dodnes obestřena tajemstvím.
Vysílání: 10.5., 10.35 hod., ČT1

Úsměvy Libuše Havelkové
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na herečku, známou především svými rolemi hodných a laskavých maminek a babiček, od jejíhož narození uplynulo 100 let (2004). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech přivítá Jaromír Hanzlík herečku Libuši Havelkovou (*11. 5. 1924 – †6. 4. 2017). Diváci si na ni určitě vzpomenou například jako na babičku Libušku z pořadů pro nejmenší. My si samozřejmě připomeneme celou její tvorbu, nejen televizní, ale i divadelní a filmovou. Dozvíme se, kudy vedla její cesta k herectví, jakými peripetiemi při tom prošla a se kterými zajímavými lidmi se ve své práci potkala. Řeč bude také o jejím synovi, oblíbeném herci a zpěvákovi Ondřeji Havelkovi. Vše bude již tradičně doplněno řadou ukázek.
Vysílání: 11.5., 09.35 hod., ČT1
Opakování: 17.5., ČT1

Revizor
Vlasta Burian jako mazaný petrohradský úředník zcela rozvrátí poklid ruského provinčního městečka. Přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1933). Dále hrají: V. Trégl, J. Marvan, od jehož úmrtí zanedlouho uplyne 50 let, Z. Baldová, T. Grosslichtová, T. Pištěk a další. Scénář V. Šolin a V. Menger. Kamera J. Stallich. Režie M. Frič. Ze vzpomínek partnerů a pamětníků Vlasty Buriana víme, jak nezvládnutelným hereckým živlem byl náš král komiků. Jeho nechuť ke zkouškám, improvizace a extempore na jevišti i ve filmových ateliérech byly pověstné. Na jeho živelnost platil jediný člověk – Martin Frič. S Vlastou Burianem natočil tři filmy, v nichž publikum svého miláčka téměř nepoznávalo, protože jeho projev byl uměřený, střídmý, pečlivě propracovaný a respektující okolí. Jedním z těchto snímků je přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor z roku 1933. Revizora pro film přeložil a spolu s Václavem Šolínem (pseudonym Václava Wassermana) scenáristicky upravil herec a spisovatel Václav Menger. Nad literární a etnografickou přesností filmu bděl zasvěcený znalec a překladatel ruské literatury Bohumil Mathesius. V jejich spolupráci vznikl věrný přepis díla, i když Gogolova kritika ruské maloměšťácké společnosti byla zmírněna a dostala smířlivější a dobromyslnější tvářnost. Chlestakov se ve Fričově a Burianově pojetí stal postavou téměř sympatickou. Na Burianově výkonu pochválila kritika jeho ukázněnost, kdy se vystříhal obvyklého přehánění v mimice i slovním projevu. Podobně pochválila i Jaroslava Marvana, Václava Trégla i vynikající komickou dvojici Josef Vošalík – Alois Dvorský v rolích Bobčinského a Dobčinského.
Vysílání: 11.5., 15.00 hod., ČT1
Opakování: 12.5., ČT1

Cyrano z Bergeraku
Měl odvahu, širokou duši a láskou raněné srdce. Gérard Depardieu ve filmové adaptaci slavné Rostandovy hry. Francouzský film (1990). Dále hrají: J. Weber, A. Brochetová, V. Pérez, R. Bertin a další. Režie Jean-Paul Rappeneau. Paříž, rok 1640. Cyrano z Bergeraku, muž nápadný především svým nosem, ale o nic méně svým vtipem, pohotovostí a básnickým rýmem se zamiluje do své krásné sestřenky Roxany. O tu se uchází i hrabě de Guiche – ženatý „mlsný kocour". Roxanino srdce však patří mladému kadetovi ze Cyranova pluku, Kristiánovi. Roxana žádá Cyrana o pomoc a ochranu mladíka – a Cyrano, ač nešťasten, souhlasí. A tak se stane, že z úst i pera Kristiána vycházejí nádherné verše, jejichž autorem je Cyrano. Roxana se zamiluje, a sama netuší, že víc do veršů, krásných slov než do samotného Kristiána. Zhrzený de Guiche se mstí – a muži musí do války. Roxana spěchá za tím, jehož dopisy si tiskne na svá ňadra...
Francouzská adaptace Cyrana z Bergeraku režiséra Jean-Paula Rappeneaua je snad možná vůbec nejlepší filmovou adaptací tohoto klasického díla Edmonda Rostanda. Okamžitě po svém uvedení se film setkal s diváckým ohlasem nejen ve Francii, ale i mimo Evropu.
Největší podíl na světovém úspěchu má Gérard Depardieu, scénář a vynikající režie. Ve filmové internetové databázi lze napočítat až jednatřicet významných světových ocenění jako: Oscar za kostýmy, deset Césarů, 2 Zlaté glóby a mnohá další.
Vysílání: 12.5., 21.35 hod., ČT art

29.4.2024 17:04:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Max Barskih: Nést se na jeho hudební vlně

Max Barskih

Dnes je Max Barskih jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších zpěváků nejen na ukrajinské hudební scéně. Vyrůs celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně celý článek

další články...