zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divoké historky z asijského bistra v NdB

V. Kuzník (HP), B. Výtisk, E. Zbranková, H. Doulová

autor: Petr Neubert  

zvětšit obrázek

Činohra Národního divadla Brno uvádí inscenaci Zlatý drak nejhranějšího současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga v premiéře v pátek 7. října 2022 v Mahenově divadle. Pětici kuchařů, kteří musí žít stejně rychle jako vařit, čeká mimořádná noční směna v bistru Zlatý drak. Bolavý zub jednoho z nich zamíchá životy všech strávníků.

Jeden večer. Jeden dům. Jeden podnik. Životní příběhy téměř dvou desítek postav. Nacházíme se v nejmenovaném evropském městě na počátku 21. století. Čínsko vietnamsko thajský podnik Zlatý drak se stává prostorem, kde se vše děje velmi rychle.

Vaření, konzumace jídla, životní kotrmelce, i sama smrt. Prostor, kde není místo pro mezilidské vztahy. Jste li pak cizincem, který vaří v kuchyni bez pracovního povolení, je vaše situace bezvýchodná. Místo, kde se střetávají a prolínají životní příběhy lidí různého věku, pohlaví, zájmů a životních situací. Příběh mladého Číňana, kterého bolí zub a nesmí jít k lékaři, má fatální následky, a je jednou z mnoha černých historek o lidech, kteří pracují ve Zlatém drakovi nebo ho navštěvují.
Inscenace, která dává dohromady běžné příhody a životní situace, které už jsme viděli nebo zažili mnohokrát. Akorát zde se stávají velkými životními křižovatkami, z drobných rozhovorů se stávají zdrcující dramata. Ztracené kořeny a touha najít znovu domov jsou pojítkem všech vyprávěných příběhů. Samotné postavy nejsou těmi, kterými se snaží být. Hledají sebe sama skrze hledání svých kořenů. Najdou je? Ztratí sebe? Jak dopadne spletenec životních příběhů z jednoho bistra?

Scéna Petra Vítka dotváří atmosféru skličujícího odcizení a nabízí cesty, jak opět najít domov. Režisér a ředitel NdB Martin Glaser režíruje hru Rolanda Schimmelpfenniga přesně tak, jak by si to autor přál a striktně dodržuje věkové obsazení postav.
V hlavních rolích se můžete těšit na Elišku Zbrankovou, Viktora Kuzníka, Hanu Doulovou, Bedřicha Výtiska a Petra Kubese.

Termíny + vstupenky na Zlatého draka na www.ndbrno.cz.

3.10.2022 15:10:23 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Zveme ...

Cirk La Putyka uvede novou inscenaci Senses

Senses (Vizuál)

Soubor Cirk La Putyka a finský režisér Maksim Komaro pracují na nové inscenaci nazvané Senses, která svojí poe ...celý článek


S Miroslavem Hanušem na Malé scéně VČD

Miroslav a Jana Hanušovi na předminulém GRAND Festivu

Po dvou sezónách ovlivněných covidovou pandemií, nejistotami, změnami a omezeným hraním se Východočeské divadl ...celý článek


Studio LAIK uvede premiéru pohádky Sněhurka

Představitelka titulní role Lucie Rumpíková na zkoušce

Mladé divadelní studio LAIK, působící už téměř deset let při Východočeském divadle, nastudovalo další pohádku ...celý článek


Zažít divadlo jinak, to je motto pardubické Noci divadel

Pardubická Noc divadel

Východočeské divadlo Pardubice se i letos zapojí do programu jedinečné akce Noc divadel, jež je součástí celoe ...celý článekČasopis 48 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Anna Magnaniová

Anna Magnaniová (Tajemství Santa Vittorie)

Tajemství Santa Vittorie
Můžete nám vzít svobodu, ale nesahejte na naše víno! Anthony Quinn a Anna Magnanio celý článek

další články...