Divadelní tipy 9. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekNeobyčejné životy - Blanka Bohdanová
Životní pouť dvojnásobné držitelky Ceny Thálie a dlouholeté členky Národního divadla, od jejíhož narození v těchto dnech uplyne 95 let (2009). Připravili Z. Maléřová a V. Křístek. Bilanční portrét představuje z osobní perspektivy život a bohatou tvůrčí cestu herečky Blanky Bohdanové (*4. 3. 1930 – †3. 10. 2021). Poprvé vstoupila na profesionální jeviště v Plzni, když jí bylo pět let. Tím bylo rozhodnuto o další cestě této jedinečné herečky. Legendární Manon Lescaut, na kterou dodnes vzpomínají diváci jak pardubického divadla, tak i Divadla E. F. Buriana v Praze, se stala jednou z nejvýraznějších osobností českého divadla. Od roku 1966 byla členkou činohry Národního divadla, výrazně se uplatnila v rozhlase, dabingu a jako divadelní pedagožka. I ve filmových a televizních rolích se prosadila jako výrazná charakterní herečka, vyhledávána pro psychologicky komplikované postavy. Mezi ně patřila Kateřina v hořké historické komedii Čest a sláva, hraběnka v Pokladu hraběte Chamaré, společnice Ema v adaptaci Fráni Šrámka Odcházeti s podzimem či jedna ze sester v televizním snímku Ryba ve čtyřech. V dobách, které nepřály jejímu talentu, se upnula k malování a to se stalo její druhou profesí. Na jevišti byla aktivní do pozdního věku, kdy slavila velké úspěchy ve dvojici inscenací Moje strašidlo a The Gin Game, jež setrvávala v repertoáru Violy 14 let a Blanka Bohdanová za ní získala Cenu Thálie. Druhou Thálii obdržela v roce 2014 za celoživotní činoherní mistrovství.
Vysílání: 27.2., 10.35 hod., ČT1
Úsměvy Blanky Bohdanové
Jaromír Hanzlík přivítá známou herečku, která by v těchto dnech oslavila 95. narozeniny (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech přivítá Jaromír Hanzlík herečku Blanku Bohdanovou. Po absolvování brněnské JAMU nastoupila do Východočeského divadla v Pardubicích. Po šeti letech přesídlila do Prahy do Městských divadel a později do Divadla E. F. Buriana. V roce 1966 se stala členkou Národního divadla. Hrála v desítkách divadelních a televizních inscenací, naopak ve filmu se příliš neobjevovala. Vedle herectví bylo její velkou láskou i výtvarné umění, ráda a dobře malovala. Tento rok to je 95 let od jejího narození.
Vysílání: 01.3., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 07.3., ČT1
Bertolt Brecht ve víru války a lásky (1/2)
Revolucionář divadla a muž, jehož génia milovalo publikum i zástupy žen. Hvězdně obsazené německé dokudrama (2019). Hrají: T. Schilling, M. Emdeová, F. Hartwig, L. Beneschová a další. Režie Heinrich Breloer. Německý dramatik, básník a přední představitel politického divadla Bertolt Brecht se narodil roku 1898 v Augsburgu. Režisér Heinrich Breloer nahlíží na jeho život a dílo od raného mládí až po konec jeho věhlasné kariéry. V první části s podtitulem Láska trvá nebo netrvá se přeneseme do předválečného Německa, kde mladý Brecht píše své první články, písňové texty a v politicky turbulentní době formuje svůj světonázor. Jeho přesvědčení, že bude stát po boku Goetha a Schillera jako jeden z největších německých literátů, je neochvějné. Brecht jako mladý tvůrce zažívá první umělecké úspěchy, ale také milostná dobrodružství. Jeho Třígrošová opera představuje mezinárodní úspěch, Brechtův život ale poznamenala i mnohá zklamání a pády. V hvězdně obsazeném dokudramatu ztvárnil Brechta v první části jeden z nejúspěšnějších německých herců Tom Schilling.
Vysílání: 27.2., 20.15 hod., ČT art
Legendární inscenace: Zločin a trest
Dramatizace románu F. M. Dostojevského v hlavní roli s charismatickým V. Dlouhým uvedená v roce 1989 v malostranském Rubínu byla významnou událostí pražského divadelního světa (2012). Připravil V. Polesný. V šedesátých letech byla dramatizace Dostojevského románu v úpravě Aleny a Jaroslava Vostrých uvedena s velkým úspěchem na scéně Činoherního klubu a tuto úpravu použili i autoři představení na komorní scéně v malostranském Rubínu v letech osmdesátých. Malá intimní scéna dala vyniknout především herectví Vladimíra Dlouhého v hlavní roli, v obnoveném představení na scéně v Řeznické ztělesnil roli Raskolnikova Martin Myšička. Soňu hrály Eva Salzmannová, resp. Lenka Vlasáková. Režii dramatu a zároveň dokumentu měl Viktor Polesný. O přípravě, vzniku a významu mnohovrstnaté inscenace vyprávějí především její protagonisté.
Vysílání: 02.3., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 05.3., ČT art
TIP!
Časopis 12 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Divadelní tipy 12. týden

Tiché kroky
Nezapomenutelná Viktorka a výrazná herečka Libuše Geprtová ve vzpomínkách V. Peterkové, Z. Malé ...celý článek
13. komnata Davida Schneidera

13. komnata Davida Schneidera
Herec se musel vyrovnat s tragickou ztrátou táty i malé dcerky. Jeho příběhem ...celý článek
Divadelní tipy 13. týden

Janinka
Výrazná herecká osobnost Národního divadla, pozoruhodná žena Jana Březinová, od jejíhož narození up ...celý článek
Časopis 12 - sekce
HUDBA
Michal David vydává po třinácti letech autorskou desku

Legendární český zpěvák, hitmaker a producent Michal David přichází po třinácti letech s novým autorským albem celý článek
OPERA/ TANEC
Velké operní hlasy: Gabriela Beňačková

Leoš Janáček: Věc Makropulos
G. Beňačková v titulní roli zpěvačky Eliny Makropulos, která díky elixíru mlád celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Reportáž psaná na benzínce

Reportáž psaná na benzínce
Reportérka týdeníku Respekt Ivana Svobodová se snaží popsat a pochopit českou de celý článek