zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 38. týden

Luba Skořepová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Bořivoje Navrátila
Hostem J. Hanzlíka byl významný český herec, který by v těchto dnech oslavil 90. narozeniny (2006). P. Vantuch. Dnes přivítá Jaromír Hanzlík herce Bořivoje Navrátila. Povídat si budou například o tom, že v dětství trpěl vadou řeči a díky touze hrát divadlo se mu podařilo tento nedostatek odstranit. Dozvíme se také, proč si nechal ostříhat všechny vlasy a jak tento krok ovlivnil jeho hereckou práci. V ukázkách si tradičně připomeneme řadu filmů a televizních pořadů, ve kterých Bořivoj Navrátil vystupoval.
Vysílání: 23.9., 09.10 hod., ČT1

Luba Skořepová
Životní a profesní příběh významné české herečky, spisovatelky a dlouholeté členky činohry Národního divadla v Praze, od jejíhož narození v těchto dnech uplynulo 100 let (2010). Připravil O. Schmidt. Luba Skořepová (*21. 9. 1923 – †23. 12. 2016) byla mezi českými herečkami nepojmenovatelný originál. S neúnavnou vervou předávala svou energii postavám i divákům a dokázala ve své umělecké disciplíně přesně poznat, co je podstatné a co ne, i když to mohlo působit kuriózně. Po studiu konzervatoře měla štěstí na velikány, kteří vedli její první kroky na profesionálních scénách. Jindřich Honzl jí nabídl angažmá ve Studiu Národního divadla a pár let nato se uplatnila v jeho činohře jako jediná mladá komediální herečka. Spolupracovala s Alfredem Radokem, Milošem Nedbalem či Evaldem Schormem. Během své kariéry však tíhnula i ke komorním divadlům a objevovala se na jevišti Rokoka, Ypsilonky či Divadla v Řeznické. Ve filmu a na obrazovce hrála spíše vedlejší postavy a větších příležitostí se dočkala až v pokročilém věku, kdy na ni čekala i celá řada jedinečných divadelních rolí odpovídajících její nezdolné vitalitě. Ta se neomezovala jen na divadlo, jelikož paní Luba si získala přízeň veřejnosti i jako autorka půvabných knížek či moudrá bylinkářka. Dokumentární portrét, který vznikal v divadelní šatně i v hereččině soukromí, uvádíme u příležitosti 100. výročí jejího narození.
Vysílání: 23.9., 13.10 hod., ČT2

Znovu na začátku
Jedinečná pražská scéna od počátku po dnešek. Nový dokumentární cyklus A. Kisila. Po odchodu zakladatelské skupiny divadla nastupuje soubor nový, opět tvořený ročníkem z pražské DAMU, který na Katedře alternativního a loutkového divadla vedl Miroslav Krobot, tehdejší režisér Národního divadla. K představením, která vznikla ještě na škole, přibývají nová a přicházejí také noví herci. Z Divadla na Vinohradech Ivan Trojan a Lukáš Hlavica, z Národního Martin Myšička a z Českých Budějovic David Novotný. Vzniká první inscenace, která získává divadlu širokou odezvu: Gogolův Revizor.
Vysílání: 21.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art., 26.9., ČT art

Cesta dlouhým dnem do noci
Dávné rodinné strasti, psané vlastními slzami a krví. Události jediného srpnového dne vyústí v úplný rozklad jedné zdánlivě dokonalé rodiny. Katharine Hepburnová ve filmové adaptaci autobiografické divadelní hry Eugena O´Neilla. Americké drama (1962). Dále hrají: R. Richardson, J. Robards, D. Stockwell, J. Barrová. Režie Sidney Lumet. Čtyřnásobný nositel Pulitzerovy ceny a nositel Nobelovy ceny za literaturu Eugene O'Neill (1888–1953) bývá považován za otce amerického moderního dramatu. Ve své tvorbě nejčastěji reflektoval v různých variacích téma rozkladu rodinných vztahů a hodnot s tragickým vyústěním. V celém jeho díle také můžeme zaznamenat autobiografické prvky, které odrážely jeho komplikovaný osobní život. O'Neillovo dílo se definitivně završilo až po jeho smrti, kdy byly publikovány jeho poslední hry. Tou nejosobnější a nejvýznamnější byla Cesta dlouhým dnem do noci. Autor během svého života dlouho bránil jejímu uvedení, protože v ní kromě sebe nelítostně vypodobnil vlastní rodiče a bratra. Jak sám uvedl, jednalo se o drama psané slzami a krví. V psychologickém dramatu sice pozměnil jména hlavních postav, ale základní předobrazy postav – matka závislá na morfinu, zahořklý lakomý otec i výbušný bratr a jeho alkoholismus odpovídaly skutečnosti. Nekompromisní umělecká výpověď o vlastní rodině představuje dodnes jedno z vrcholných děl autobiografického žánru.
Ačkoliv si Eugene O'Neill přál, aby byla hra publikována až čtvrt století po jeho smrti, dočkala se uvedení již v roce 1956 na divadelních prknech ve Stockholmu a následně na Broadwayi. Náročnou látku zfilmoval o šest let později hollywoodský klasik Sidney Lumet. Jako matka závislá na morfinu ve filmu zazářila hvězdná Katharine Hepburnová, která byla za svůj výkon po zásluze nominována na Oscara. Děj je zhuštěn do jediného srpnového dne v roce 1912 a odehrává se na letním rodinném sídle, kde tráví závěr léta manželé Tyroneovi se svými dvěma dospělými syny. Zdánlivá dovolenková idyla se rozplyne během jediného odpoledne a vyústí v úplný rozklad celé rodiny. Všichni čtyři se snaží o vzájemné pochopení, jenže se jen čím dál víc utápí v dávných křivdách, výčitkách a hádkách. Nadcházející soumrak a padající mlha značí osud celé rodiny, pro niž osobní sebedestrukce představuje jedinou možnou úlevu.
Vysílání: 22.9., 23.50 hod., ČT art

11.9.2023 10:09:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru celý článek

další články...