zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 31. týden

Na plovárně s Janou Hlaváčovou a Luďkem Munzarem

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cesta do hlubin Lálovy duše
Velký český herec, veselý student i plachý pohádkový dědeček Ladislav Pešek, který nás opustil před 35 lety, ve vzpomínkách L. Skořepové, J. Štěpničky, J. Pleskota, M. Štěpánka, M. Nesvadby, P. Jirase, F. Černého i diváků (2008). Režie P. Lokaj. Kočovné dětství uprostřed hereckých šaten, jedno dlouholeté vrcholné angažmá v Národním divadle, a to v době složitých dějinných zvratů. Všechny ustál. Profesionálně a skvěle hrál své role. Co si myslel o tom všem, co se kolem něj děje? Co si myslel o lidech kolem sebe? Soukromí si důsledně střežil, skoro před nikým se lidsky neotvíral. Jaký byl herec Ladislav Pešek, který nás opustil před 35 lety, vlastně člověk? V dokumentu o něm hovoří F. Černý, P. Jiras, J. Tvrzník, L. Skořepová a další.
Vysílání: 06.8., 15.10 hod., ČT1
Opakování: 07.8., ČT1

Hugo Haas v Praze
Karel Pech vítá a zpovídá herce a režiséra Hugo Haase, jenž po čtvrtstoletí emigrace poprvé navštívil Prahu (1963). Režie K. Pech. Hugo Haas (*19. 2. 1901 – †1. 12. 1968) patřil k nejvýraznějším hercům meziválečného divadla a filmu a zejména svým osobitým sarkastickým humorem si získal přízeň publika. Kvůli židovskému původu se v roce 1939 rozhodl opustit vlast a bez znalosti cizího jazyka nanovo začínal za oceánem. Podařilo se mu brzy prosadit a během své americké kariéry ztvárnil na 80 rolí po boku velkých hollywoodských hvězd, nejčastěji v roli cizinců, a také se mu podařilo úspěšně navázat na režijní tvorbu. Do Československa mu cestu uzavřela železná opona a na vytoužený návrat si musel počkat až do uvolnění poměrů v 60. letech. Tehdy byl pozván do Prahy u příležitosti 80. výročí znovuotevření Národního divadla. Konečně se mohl setkat se svými hereckými kolegy a zhlédnout nová představení. Jeho bohatý pražský program na každém kroku dokumentoval herec a publicista Karel Pech, jenž zaznamenal i společný rozhovor, který se zabývá hercovými dojmy z návratu, jeho zahraniční tvůrčí cestou a setkáními s velkými osobnostmi i možnostmi přesídlit zpět do Československa.
Vysílání: 02.8., 09.40 hod., ČT3

Malované opony českých divadel
Od Alfonse Muchy k malíři pokojů Tázlerovi z Holovous (2011). Režie J. Hojtaš. Divadelní opona je branou ze skutečného, možná trochu všedního světa, do světa divadla, do světa fantazie. A co teprve, když je malovaná! Na území České republiky se jich zachovalo přes 400. Některé dodnes slouží svému účelu, jiné jsou v depozitářích muzeí či v soukromých rukou. O řadě z nich bude vyprávět cyklus, který vznikl podle knihy Jiřího Valenty Malované opony divadel českých zemí. Putování za nimi zahájíme ve Zbirohu u opony Alfonse Muchy, kterou maloval v létech 1923–24, kdy na místním zámku pracoval na své Slovanské epopeji. A pokračovat budeme půvabnými oponami českých lidových malířů, které vznikaly v 19. i ve 20. století.
Vysílání: 04.8., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 07.8., ČT3

Malované opony českých divadel
Opony zámeckých divadel (2011). Režie J. Hojtaš. Vrcholné období rozkvětu zámeckých divadel u nás spadá do doby od poslední třetiny 18. století až do poloviny století následujícího. Typické pro ně bylo, že v nich kromě profesionálních hudebníků a herců účinkovala často taky vesnická inteligence, poddaní a velmi často i příslušníci šlechtické rodiny, protože hudební průprava patřila v té době k základům vzdělání. V dnešním putování navštívíme dvě zámecká divadla na jihu Čech. Obě založil Josef. I. Adam ze Schwarzenbergu. To starší, českokrumlovské, pochází z let 1765–66 a patří dnes ke světovým unikátům. O málo mladší a komornější scéna vznikla na zámku Hluboká a později sloužila i jako kinosál. Třetí zastávka pak bude patřit Litomyšli a divadlu, které na zdejším zámku zbudovali v letech 1796–97 Valdštejnové. Jaká témata se objevila na oponách těchto unikátních prostorů?
Vysílání: 05.8., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 08.8., ČT3

Spejbl a Hurvínek
Hudební portrét Divadla Spejbla a Hurvínka (1988). Účinkují: M. Kirschner, H. Štáchová, K. Gott, H. Zagorová a další. Scénář H. Štáchová. Kamera J. Matiášek. Režie P. Soukup. V podání proslulé loutkové dvojice Spejbla a Hurvínka i dalších loutkových postav a hostů uslyšíte mj. písně Tatíčku, táto, Kdybych znala tisíc tváří, Zítra stromek zazáří, Vánoční tajemství, Hepčí, hep, Zaprášené vzpomínky, Spinkej, synku, Už nikdy milovat nebudu, Mackie Messer a 68 let lásky (68 ans d´amour). Zpívají H. Štáchová, M. Kirschner, K. Gott, H. Zagorová a další.
Vysílání: 05.8., 11.10 hod., ČT3

Madame Sans-Géne
Říkala každému do očí, co si myslí. Míla Myslíková v komedii o prostořeké šlechtičně a markytánce Napoleonovy armády. Adaptace hry V. Sardoua (1971). Dále hrají: J. Vinklář, J. Kotrbová, D. Kolářová, Z. Černá, K. Vlček, R. Merunková, E. Klepáčová, J. Chvalina, V. Besser a další. Kamera E. Landisch. Tv úprava a režie F. Laurin. V roce 1792, v době francouzské revoluce, Francií zmítají boje, v nichž svou malou úlohu sehraje i rázná a výřečná pradlena Kateřina (M. Myslíková). V tom bouřlivém období Kateřina, která se ničeho nebojí, pere prádlo mladému důstojníčkovi s iniciálami BN (K. Vlček), do něhož je tajně platonicky zamilovaná, a také zachrání zraněného důstojníka rakouské armády. Po letech se opět ústřední postavy setkávají. Když se její přítel a pozdější muž (J. Vinklář) stane maršálem napoleonské armády, je i ona nucena vést společenské styky na nejvyšší úrovni. Její laskavé srdce, ale i přirozená touha po spravedlnosti a životě bez přetvářky spolu s výřečností, ji dostávají do nesnází, stejně jako ji vyzdvihnou v očích samotného Napoleona, kterému pomůže svým bystrým zásahem od soukromých problémů a možná i ostudy.
Vysílání: 07.8., 09.00 hod., ČT3
Opakování: 13.8., ČT3

Semafor atd. (6/8)
Spletitá cesta legendárního autorského divadla napříč desetiletími v cyklu scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného (1999). Listopadový převrat se dotkl všech stránek našeho života. Ne všem to bylo stejně příjemné. V Semaforu se měnily podmínky, repertoár i lidé. Dokonce i působiště divadla se změnilo, protože se o budovu přihlásil restituent. Jiří Suchý svolává schůzi, na které se rozchází se skupinami Miloslava Šimka a Josefa Dvořáka. "Za 20 let mi bude sedmdesát devět. Mám málo času. Proto bych rád divadlo Semafor uvedl do původního stavu," řekl shromážděnému souboru. Krátce předtím se stal znovu ředitelem. Po hostování v divadle K se stěhuje Semafor do Karlína a Jiří Suchý vyhlašuje divadlo písniček. Po nějaké době se ovšem vrací k divadelní formě. V šestém dílu cyklu se sejdeme s některými osobnostmi kolem Semaforu, připomeneme si některé klíčové inscenace vzniklé v 90. letech a s některými aktéry se zamyslíme nad proměnou nejen divadelního humoru v nových společenských podmínkách.
Vysílání: 02.8., 22.10 hod., ČT art

Na plovárně s Janou Hlaváčovou a Luďkem Munzarem
Rozhovor Marka Ebena s fenomenálními hereckými osobnostmi a také celoživotními partnery Janou Hlaváčovou a Luďkem Munzarem (2012). Režie J. Hojtaš. Janě Hlaváčové patří místo mezi nejvýraznějšími divadelními a filmovými herečkami. Dlouhodobě působila v Divadle na Vinohradech a její filmografie zahrnuje široké spektrum filmových a televizních rolí. S manželem, hercem Luďkem Munzarem, prožili více než čtyřicet společných let, což je vzhledem k jejich vrcholným uměleckým kariérám nevídaná věc. I Munzar se zařadil mezi přední osobnosti českého herectví a své kvality potvrdil působením v angažmá Národního divadla. Ztvárnil také řadu výrazných rolí na filmovém plátně i v televizi. Obě tyto herecké hvězdy přijaly v roce 2012 pozvání Marka Ebena do oblíbeného diskuzního pořadu Na plovárně a jeho hlavním tématem samozřejmě byl společný vztah i osobní svědectví z významné etapy dějin českého divadla, kterou utvářely velké osobnosti a mentoři obou herců.
Vysílání: 04.8., 21.15 hod., ČT art

Hřmění Divadla Sklep
Parodie na televizní debaty, ve které literární kritici důkladně rozebrali nejslavnější knihu světa – Bibli. Pořad uvádíme k 50. výročí založení legendárního Divadla Sklep (2000). Účinkují: D. Vávra, T. Hanák, J. Macháček, J. Burda a další. Režie O. Trojan. K 50. výročí založení Divadla Sklep přinášíme část záznamu legendárního představení tohoto kultovního souboru. Autoři se rozhodli udělat parodii na televizní pořad „Katovna“, ve které se věnují kritické analýze Bible. V představení nebudou chybět ale ani písničky, skeče, a především typický humor.
Vysílání: 06.8., 22.05 hod., ČT art

Písničky divadla Sklep
Populární písničky Járy Vaculíka v podání souboru Divadla Sklep. Pořad uvádíme k 50. výročí založení tohoto legendárního divadla (1992). Režie B. Dlouhá, J. Svěrák, O. Trojan, Z. Tyc a T. Vorel. Populární písničky Járy Vaculíka v podání Ivany Chýlkové, Tomáše Hanáka, Otakara Schmidta, Jana Slováka, Lenky Vychodilové a dalších. Pořad uvádíme k 50. výročí založení Divadla Sklep.
Vysílání: 06.8., 22.35 hod., ČT art

26.7.2021 11:07:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

NO NAME album, turné, přidaný koncert a nový klip!

NO NAME

Kapela NO NAME představuje nový klip k singlu Ak nejde o všetko, ve kterém vytvořila fascinující iluzi. Ve fut celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické celý článek

další články...