zvláštní poděkování
Volný.cz

Tři veteráni na Kunětické hoře - vtipné a poučné pobavení

Martin Mejzlík a Alexandr Postler (Tři veteráni)

autor: Jiří Sejkora   

zvětšit obrázek

Kunětická hora ožívá díky souboru Východočeského divadla nejen návštěvou panovníka Karla IV. (Noc na Karštejtně), ale i díky vtipnému příběhu Tři veterání z autorské dílny Jana Wericha. Oba příběhy režíroval Petr Novotný. S oběma nesourodými inscenacemi si poradil na výbornou.
Zábavný pohádkový příběh tří vysloužilých vojáků, kteří se zapletou do světa kouzel, jejich povahy a pocit moci je svedou proti sobě. Jak naloží dělostřelec Pankrác (Martin Mejzlík), dragoun Bimbác (Tomáš Lněnička) a vojenský kuchař Servác (Alexandr Postler) s dary, které dostanou od dobrosrdečných skřítků - Bratříček Cigárko (Petra Janečková); Bratříček Harmonička (Martina Sikorová) a Bratříček Paňáca (Karolína Šafránková)?

Při svém putování se dostanou do království Monte Albo, kde se Bimbác zamiluje do princezny Bosany (Veronika Malá). Ta je nejen krásná, ale také proradná a postupně vojáky o všechny dary připraví a nechá je vyhnat. To vše za přispění svého vydařeného královského otce Krále Pikoly (Ladislav Špiner) a Kojné, zastávající i funkci Ministra Informací (Ludmila Mecerodová).

Zatímco se princezna s králem radují, co všechno budou moci s kouzelnými věcmi podnikat, vojákům ještě dlouho trvá, než pochopí, co je pro ně na světě opravdu nejdůležitější. Pak se znovu objeví skřítci a zavedou veterány ke stromům s kouzelným ovocem. Po něm vyroste Bosaně dlouhatánský nos, který dokonce překročí hranice království. Pomoci jí může jen ovoce z jiného stromu…

Příběh nepostrádá vtip ani napětí. Divák ocení vtipnou gradaci díky dlouhému nosu a připomene si zlidovělé hlášky (např. “Nestrkejte nám sem nos…” a mnohé další). Není divu že na závěr diváci se spojí do jednoho chóru a spolu s účinkujícími zpívají Vadí, nevadí (Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř).

Tři veteráni - představují nejen poučení, že je skutečně dobré odejít včas, ale spoléhat se vždy na sebe a nepodléhat kouzlům, vnadám a falešným iluzím, pak “Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo…”.


www.vcd.cz

19.7.2021 10:07:39 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Letní scéna HDK

Články v rubrice - Recenze

Tři grácie z umakartu - čas zúčtování

I. Svobodová, Z. Adamovská a A. Rusevová (Tři grácie...)

Studio DVA uvádí od června 2021 další skvělou komedii Tři grácie z umakartu autorek Michaeli Doleželové a Jank ...celý článekČasopis 30 - sekce

HUDBA

Příběh zpěváka Ritchieho Valense

Lou Diamond Phillips (La Bamba)

La Bamba
Rokenrol nikdy nezemře. Životní příběh zpěváka Ritchieho Valense. Americký film (1987). Hrají: L. celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

ZpB představí všechny své letošní rezidenční umělce

Boris Giltburg v Polici nad Metují

Kostel sv. Barbory v Otovicích bude v sobotu 17. července v 18 hodin místem prvního společného setkání všech t celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Turecké koprodukční drama Mustang

Mustang

Mustang
Plot, mříže a pět dívek, které chtěly žít podle svého. Turecké koprodukční drama (2015). Hrají: G. celý článek

další články...