zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Konflikt zvaný Coriolanus

David Prachař a Vladislav Beneš

autor: archiv divadla   

Historická tragédie Coriolanus rozhodně nepatří v dějinách českého divadla mezi nejuváděnější Shakespearova dramata. Na prknech naší První scény se nedávno objevila teprve potřetí. Úplně první inscenaci Coriolana v Národním divadle režíroval v roce 1887 František Kolár, bohužel, titul se dočkal jen tří repríz. Roku 1921 ho nastudoval K. H. Hilar jako nový šéf činohry. Nové ztvárnění v režii Ivana Rajmonta dokazuje, že tragédie, jejíž děj se odehrává v Římě před naším letopočtem, v sobě skrývá silné poselství schopné oslovit i dnešního diváka.
V době svobody slova, kdy politici jsou veřejnosti více „odhaleni“ než dříve, v období posledních čtrnácti let, které si dnes můžeme zpětně představit i s tím, jak se u nás výrazně střídalo politické cítění a nálady občanů, má Shakespearův text šanci promluvit ještě s větší intenzitou. Zpřítomnění a přiblížení myšlenek, jimž čas nic neubral na aktuálnosti, pomáhají kostýmy příznačné pro různá období dějin.
Scéna tvořená především lešením a umělými lidskými kostrami evokuje dle situace představu bojiště, prostranství Říma či Senát. V inscenaci Národního divadla stojí ve středu pozornosti jednotlivec a jeho individuální vnitřní konflikt i konflikt s okolním světem. Značnou váhu má však také téma intrik a nevidomosti davu, který se nechá snadno ovládnout. Doslova mrazivě vyznívají některé výstupy Tribunů lidu v podání Bronislava Poloczka a Jiřího Štěpničky, kteří do Občanů zasejí pár zrnek polopravdy a vyvolají v nich běsnící nenávist. Z lidí, kteří jsou takto ovlivnitelní, se stává „manipulovatelné stádo“.

Způsob hry Davida Prachaře (Coriolanus) provokuje k přemýšlení nad složitou osobností hlavního hrdiny. Scéna na římském náměstí, kde se s nechutí uchází o hlasy lidí na post konzula, dokonale vykresluje silné stránky Coriolanova charakteru. Prachař svým výkonem umí vůči ztvárňované postavě u publika vzbudit přízeň i odsuzující antipatie. Mistrně spojil pohybovou a verbální složku svého projevu a úlohu zvládl ve všech výrazových nuancích: od odhodlaného bojovníka přes politického adepta, který nezvládl své ego, až po muže zápasícího s vlastním svědomím. (Poslední zmíněnou podobu Coriolana dokonale vystihl v momentu, kdy jej Volumnie (Vlasta Chramostová alt. Johanna Tesařová) a Virgilie (Martina Válková) přesvědčují, aby odpustil Římanům a zastavil boj proti nim.)
Davidu Prachařovi výtečně sekunduje Alois Švehlík v roli Cominia, římského generála, který Gaia Marcia bezmezně obdivuje při válečných vítězstvích, a později zaskočen a ohromen sleduje jeho samolibost a arogantní jednání.
Podstatnou roli hraje politicko-individuální konflikt. Pro neschopnost nahlížet na věci z jiného úhlu než ze svého se nemůže z Coriolana stát dobrý politik. Jak brzy si získal věhlas, tak rychle ho zase ztrácí. Přechází na stranu nepřítele a chce se pomstít útokem na Řím. Obě strany – Římané i Coriolanus - mají podíl na vyhrocení situace. Dějiny se opakují, člověk se příliš nemění. Ptát se po příčinách není snadné, ještě složitější je hledat pravdu. V tom všem nás Shakespeare stále přesahuje.

William Shakespeare Coriolanus
Překlad Jiří Josek, režie Ivan Rajmont, scéna a kostýmy Martin Černý, hudba Vratislav Šrámek, dramaturgie Jan Hančil. Národní divadlo, Praha. (Premiéry 29. a 30. 1. 2004)

22.4.2004 21:04:49 Jan Zítka | rubrika - Recenze

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Recenze

Recyclus coitus: neotřelé a mladé vidění světa

Recyclus coitus (Maso krůtí)

Divadelní soubor Maso krůtí představil v prostoru NoD svůj nový projekt RECYCLUS COITUS. Název projektu nemohl ...celý článek


Tři mušketýři: A nikdy nezapři sám sebe

Tři mušketýři (Městské divadlo Zlín)

Městské divadlo Zlín uvádí od dubna 2024 nadčasový romantický příběh TŘI MUŠKETÝŘI. Tento titul se na českých ...celý článek


Hra, která se zvrtla: grál mezi komediemi

Milan Němec a Kristýna Daňhelová (Hra, která se zvrtla)

Městské divadlo Brno uvádí inscenaci trojice autorů Heryho Lewise, Jonathana Sayera a Heryho Shieldse HRA, KTE ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Musica Antiqua Praha komplet všech alb

Přebal kompletu

V roce 1982 založil hudebník a muzikolog Pavel Klikar soubor Musica Antiqua Praha, který se rychle stal zjeven celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog celý článek

další články...