zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Poslední vzkaz z Divadla Na zábradlí

Magdaléna Sidonová a Petra Špalková

autor: archiv   

Pražské divadlo Na zábradlí nabídlo jako poslední premiéru v kalendářním roce 2003 inscenaci Davida Greiga Kosmonautův poslední vzkaz ženě, kterou kdysi, v bývalém Sovětském svazu, miloval uváděnou pod zkráceným názvem Poslední vzkaz. Inscenace velmi kulminuje s předvánočním adventním časem, kdy jsou lidé na jednu stranu ve větším shonu, ale na druhou o to více se navzájem vyhledávají. Kontakt a komunikace, setkávání a sdělování je v tuto dobu na místě.
Režisér Juraj Nvota si s daným tématem poradil na výbornou. Střídání paralelních příběhů několika hrdinů na různých místech vesmíru inscenoval formou prostřihnutých klipů. Divák se vždy pomocí titulků, světelných a zvukových jinglů dozvěděl, kde se hrdinové hry právě nacházejí. Vedení herců podřídil Juraj Nvota jakémusi stylu hledání a opuštěnosti. Z výrazových prostředků převažovalo zejména civilní jakoby „odcizené“ hraní s důrazem na emotivní projev zejména v hlase.

Ve stylizaci prostředí mu velmi pomohl scénograf Petr Matásek, který sázel na jednoduché technické prostředky – například jediný stůl nebo striptérské pódium, jednoduchý bar apod. Tuto jednoduchost rozlišil pomocí světelných atmosfér a slidů na pozadí.
Podobně vkusně sladěné byly kostýmy z dílny kostýmní výtvarnice Kateřiny Štefkové. Důležitou roli v podtržení různých prostředí kromě zmiňovaných prostředků sehrála ještě hudba, o jejíž výběr a komponování se postaral Michal Ničík.

Základní kostrou příběhu jsou dva osamocení kosmonauti Oleg (David Švehlík) a Kazimír (Petr Čtvrtníček) na oběžné dráze, odtud dlouhý název inscenace – Kosmonautův poslední vzkaz ženě, kterou kdysi, v bývalém Sovětském svazu, miloval, kteří se snaží navázat spojení se Zemí a dále i přes dlouhý společný pobyt v izolaci vesmíru nechtějí přerušit vzájemnou komunikaci.

Další paralelní příběh se odehrává ve stejný okamžik na Zemi – pár Keith (Igor Chmela) a Vivienne (Petra Špalková) tráví společný večer. Opět spolu chtějí komunikovat. Jejich rozdílné zájmy způsobují těžkosti - Keith se věnuje televizi, naopak Vivienne by si ráda četla. Keith následně odletí na služební cestu. Na letišti, coby komunikačním uzlu, se setkává s mladou dívkou Sylvií (Kristina Maděričová), prožije s ní románek. Další jeho setkání na letišti s Norem Erikem (Martin Finger) se stává posledním, neboť poté je na pláži nalezen jeho oděv a prohlášen za zmizelého. Další neméně zajímavou postavou je ufolog Bernard (Jiří Ornets), který zkouší navázat spojení s mimozemskou civilizací. Do života Vivienne zasáhne sousedka – policistka Claire (Magdaléna Sidonová), která rovněž usiluje o navázání přátelství. Zároveň odhalí touhu Vivienne po dítěti.
Trochu izolovonou postavou, nicméně pro diváky velmi zajímavou, je Pacient (Leoš Suchařípa), jehož terapeutka je právě Vivienne. Další úsilí o navázání komunikace.

Leoš Suchařípa dokázal opět svým ryzím Leošovským herectvím vnést do hry radost a smích. Podobně za vrchol inscenace lze považovat i setkání Bernarda a Vivienne, Francouz a Američanka se spolu snaží domluvit a přitom vznikají velmi pozoruhodné nonsensové situace. Opomenout nelze ani výkon Igora Chmely, který své postavě dokázal vtisknout patřičnou roztříštěnost – útěk a izolace může být rovněž projevem komunikace mezi sebou, projevem vnitřního kontaktu.
Vedle něj působil Martin Finger jako postava, které nezáleží na penězích, byť přes svoji pracovní náplň - pracovník Světové banky - se snažil vést mírová jednání ve válečných zónách, trochu rozporuplné podobné jako jeho Erik.

Kosmonautův poslední vzkaz ženě, kterou kdysi, v bývalém Sovětském svazu, miloval otevírá mnoho otázek. Od inscenace nenabízí pravidelný souvislý příběh, děj putuje jakoby přes společné uzly, body nebo bóje, či majáky. Touha, hledání a usmíření, takový je poslední vzkaz divákům.

David Greig Poslední vzkaz (Kosmonautův poslední vzkaz ženě, kterou kdysi, v bývalém Sovětském svazu, miloval)
Překlad Jiří Ornest; režie Juraj Nvota; scéna Petr Matásek; kostýmy Kateřina Štefková; hudba Michal Ničík a dramaturgie Radka Denemarková a Ivana Slámová.
Hrají: David Švehlík, Petr Čtvrtníček, Igor Chmela, Petra Špalková, Táňa Pauhofová n. Lucia Gažiová, Martin Finger, Magdaléna Sidonová, Jiří Ornest, Leoš Suchařípa, Kristina Maděričová a Josef Polášek.
Premiéra v Divadle Na zábradlí 18. a 19. prosince 2003.

4.1.2004 18:01:07 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Recenze

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou ...celý článek


Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č ...celý článek


Tři mušketýři: A nikdy nezapři sám sebe

Tři mušketýři (Městské divadlo Zlín)

Městské divadlo Zlín uvádí od dubna 2024 nadčasový romantický příběh TŘI MUŠKETÝŘI. Tento titul se na českých ...celý článek


Hra, která se zvrtla: grál mezi komediemi

Milan Němec a Kristýna Daňhelová (Hra, která se zvrtla)

Městské divadlo Brno uvádí inscenaci trojice autorů Heryho Lewise, Jonathana Sayera a Heryho Shieldse HRA, KTE ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn celý článek

další články...