zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hostování divadla Katona József Színház z Budapešti

Z inscenace Attack

autor: archiv   

Na pozvání Činoherního klubu a Národního divadla přijíždí do Prahy maďarské divadlo světové pověsti – Katona József Színház. 26. listopadu 2003 uvede v Činoherním klubu hru Viktora Bodóa Attack, o den později ve Stavovském divadle Moliérova Tartuffa.
Divadlo J. Katony je mezi více než padesáti budapešťskými scénami považováno za divadlo, které má výlučně umělecké cíle. V popředí evropského zájmu se pohybuje již dvacet let.
V repertoáru DJK se pravidelně střídá světová divadelní klasika se současným maďarským dramatem a špičkovým moderním světovým repertoárem. Důkazem toho jsou i obě inscenace, které divadlo uvede v Praze – svrchovaně současný Attack i Tartuffe, odehrávající se v průběhu inscenace stále více a více v současné Budapešti.

V autorské režii Viktora Bodó hry ATTACK hrají Károly Hajduk, Lídia Danis, Zoltán Géczi a další. Režisér a herec Viktor Bodó opravdu mladý (narozen 1978) je naprosto všestranným divadelním talentem. Má zkušenosti s filmem i divadlem, režíroval svůj vlastní film, zažil úspěchy jako člen divadelního souboru Árpáda Schillinga Křídový kruh (Krétakör). Nyní je režisérem i hercem Divadla J. Katony. V říjnu zde měla premiéru jeho hra Motel.
Hra Attack, kterou nastudoval se studenty budapešťské divadelní akademie, se posléze stala součástí repertoáru komorní scény DJK Kamra, a jak jsem sám mohl vidět, hraje se neobyčejně úspěšně před mohutně reagujícím vyprodaným sálem.
Attack patří k hrám, které vznikly v pravý čas. Bodó se jí trefil do pocitu, který s ním řada jeho vrstevníků sdílí. Pojmenovává jej nepřímo jednáním svých postav i přímo v textu písně, kterou na diváky vykřičí pěvecký sbor. A není to pro dospělé Maďarsko nijak zvlášť lichotivé,co si o něm dvacetiletí myslí. Nefunguje svět kolem nich, nefungují jejich rodiče a moc nefungují ani oni sami. Opuštění, citliví a právě proto až drtivě frustrovaní outsideři, ti kteří prohráli už na samém začátku a krouží kolem sebe jako vyhaslé osamělé planetky. Neexistuje komunikace, jen pouhá gravitace. Jejich svět je světem divadelní frašky. Frašky, která se ovšem, máme-li zůstat u divadelní terminologie, láme v tragédii. Maďarská kritička Judit Csáki napsala o inscenaci Attacku něco, čemu dobře rozumíme. „Byla jsem šťastná, že jsem viděla tak dobré divadlo. Byla jsem ještě šťastnější, že jsem své mládí nemusela prožít v této době.“

Moliérovu hru Tartuffe nastudoval ředitel divadla Gábor Zsámbéki. V titulní roli se představí Ernö Fekete, Andor Lukáts, Ágnes Bertalan a další. Gábor Zsámbéki - jeden z nejproslulejších maďarských režisérů, Gábor Zsámbéki, se narodil v roce 1943. Studium režie absolvoval v Budapešti (1968). Ve svých jednatřiceti letech se stal ředitelem divadla Csiki Gergely Színház v Kapošváru (1974-78); výrazem uznání Zsámbékiho mimořádného talentu bylo jmenování do čela první scény v Budapešti - Nemzéti Színház, Národního divadla, (1978-1982). V roce 1982 odchází a se skupinou herců vytváří divadlo Katona József Színház, stává se jeho uměleckým šéfem a v srpnu 1989 ředitelem. Je profesorem na budapešťské Akademii divadelního a filmového umění, kde učí a režíruje od roku 1979.

21.11.2003 14:11:34 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Asociace profesionálních divadel oslavila 30. narozeniny

Asociace profesionálních divadel

Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila narozeniny zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v so ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...