zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 23. týden

Helena Růžičková

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Šimek a Sobota
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které se zapsaly do zlatého fondu televizní zábavy (2012). Režie J. Wehrenberg. Miloslav Šimek, komik, humorista a spisovatel. Narodil se 7. března 1940 v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem, už ve dvaceti se s kamarády vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal. Vystudoval Pedagogický institut a stal se učitelem. Na právnickou fakultu, kam se nejprve hlásil, nebyl přijat kvůli špatnému kádrovému profilu. Po maturitě proto pracoval v účtárně státního podniku Stavoinvest a poté jako skladník keramiky. Ve Spálené ulici v Praze založil klub Olympik. Tam vytvořil kabaret, do něhož přizval Jiřího Grossmanna, se kterým vytvořil nerozlučnou dvojici. Po Grossmannově smrti následovala pro Šimka tvůrčí odmlka. Ke kabaretu se ale vrátil a vytvořil dvojici s Luďkem Sobotou. Luděk Sobota, rodák z pražského Žižkova, narozený 27. 5. 1943, na přání rodičů vystudoval dopravní průmyslovku. Po jejím ukončení se dostal na DAMU. Začínal v Ústí nad Labem, nejprve v domě kultury a poté dostal nabídku na spolupráci s Kladivadlem a později v liberecké Ypsilonce. Odtud pak přešel do pražského Semaforu (1973–1990). Tady po boku Miloslava Šimka a Petra Nárožného vycizeloval typ přitroublého hrdiny. Toto zúročil v mnoha komediích, například: „Jáchyme, hoď ho do stroje!", „Jen ho nechte, ať se bojí“, „Zítra to roztočíme, drahoušku...“ a mnoha dalších. Přestože se jeho hlavní parketou stala komika, bravurně zvládá i dramatické role.
Vysílání: 10.6., 22.30 hod., ČT1, Zpátky se Sobotou

Vichřice mezi životem a smrtí
Herečka nevšedního komického talentu, která uměla skvěle využívat svůj temperament, postavu, spontánnost a výřečnost, by letos oslavila osmdesáté narozeniny. Helena Růžičková v ukázkách a vzpomínkách přátel M. Formáčkové, V. Glazara, Z. Trošky, M. Ransdorfa a dalších (2005). Režie J. Novák. Když po dlouhém boji se zákeřnou nemocí zemřela herečka Helena Růžičková, mluvilo se v nekrolozích o odchodu velké české herečky a silného člověka. Režisér Troška napsal: "Helena se stala členem každé české rodiny a symbolem češství, a to v dobrém slova smyslu." Jiní psali o odchodu statečné ženy a velké herečky. Jaká však byla ve skutečnosti? Obraz výjimečné ženy, která by se letos dožila 80 let, skládají prostřednictvím vzpomínek její přátelé a známí.
Vysílání: 11.6., 15.55 hod., ČT1, Příběhy slavných... Helena Růžičková – 80 let, Opakování: 12.6., ČT1

29.5.2016 11:05:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Výlet žáků ZŠ Pražačka na brněnský muzikál Heidi

Žáci ZŠ Pražačka a herci muzikálu Heidi (Hudební scéna MdB)

V sobotu 11. května 2024 se žáci ZŠ Pražačka spolu s rodiči vydali na nezapomenutelný výlet do Brna. Tento den celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v celý článek

další články...