zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dürrenmatt se vrací na jeviště Městských divadel pražských

První čtená_V. Dvořák a A. Procházka

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V Divadle ABC se začala zkoušet inscenace Romulus Veliký, komedie antických rozměrů. Městská divadla pražská tím navazují na tradici uvádění her Friedricha Dürrenmatta na svých jevištích. Inscenaci zrežíruje Ondřej Zajíc, hlavní roli ztvární Aleš Procházka. Premiéra se odehraje 23. května.
Komedie Romulus Veliký patří k raným dílům Friedricha Dürrenmatta. Mistr absurdního divadla před nás staví antihrdinu, světapána, který se ke svým vladařským povinnostem chová velmi podivně a laxně. Místo, aby řešil ohrožení vlasti cizími vojsky, stará se o svůj chov slepic, a není tedy divu, že na něho doma číhá za každým závěsem nějaký ten vrah. Jsme svědky zániku říše, kterou spravuje šílenec, anebo se jedná o dobře promyšlenou státnickou hru? A pokud ano, jaký je její smysl a cíl? Jedna nečekaná situace střídá druhou až k šokujícímu odhalení. Přestože se příběh odehrává v době pádu Západořímské říše, postavy, situace a zápletky jsou ryze současné, velmi komické a velmi aktuální.

Dürrenmatt historii používá záměrně pouze jako kulisu, na které staví paralelu k současnosti: „Realita člověka vždy doběhne a připraví mu naprosto nečekané překážky. Resumé je, že se těžko můžeme vyrovnávat s minulostí a konstruovat nějakou budoucnost, pokud se dobře neorientujeme v přítomnosti a pokud jí nemáme pod kontrolou. A na to většina lidí zapomíná,“ popisuje dramaturgyně Věra Mašková.
Friedrich Dürrenmatt začínal jako autor detektivek, k jejichž psaní se uchyloval z nouze do doby, než ho v padesátých letech proslavila Návštěva staré dámy po celém světě. Jeho praxe autora kriminálních příběhů mu nejen vynesla jeden z nejslavnějších německy psaných románů Soudce a jeho kat, ale pomohla mu i při konstruování důmyslných zápletek a nečekaných point jeho dramat. Podle Věry Maškové se klíčové Dürrenmattovy hry na jevištích Městských divadel pražských hrály už v 60. letech a jednalo se o poměrně slavné inscenace (např. Play Strindberg nebo Fyzikové). Romulus Veliký zde byl uveden také, a to v roce 1965. Tehdy ho ztvárnil Václav Voska a jeho ženu si zahrála Jaroslava Adamová. Divadlo ABC na tuto tradici navazuje. Německy píšící švýcarský autor patří dnes už k moderním klasikům. „Dürrenmatt si celý svůj život kladl otázku, jestli vůbec existuje možnost vymyslet a uskutečnit nějakou teorii, která by svět razantním způsobem mohla zlepšit. A byl vůči tomu skeptický. To je „červená nit“, která se vine celou jeho tvorbou,“ vysvětluje Věra Mašková.

16.3.2015 10:03:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Slavný muzikál Vlasy

Vlasy

Vlasy
Nastává věk Vodnáře. Slavný americký muzikál z Broadwaye ve filmovém ztvárnění režiséra Miloše Forman celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn celý článek

další články...