zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 15. týden

Po stopách hvězd - Jana Hlaváčová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Po stopách hvězd
Obrazový životopis slavných - tentokrát Jany Hlaváčové - díky kterému si uvědomíte, jak plyne čas a jak formuje každého z nás (2009). Režie R. Šofr
Jana Hlaváčová je jednou z nejvýraznějších českých divadelních, filmových a televizních hereček. Hned její první hlavní filmová role krásné ďáblice Mefistofely z komedie Kam čert nemůže v roce 1959, zaznamenala velký ohlas u diváků. Její filmografie obsahuje rozmanité spektrum postav, stejně jako filmových žánrů. Vytvořila bezpočet postav v televizních filmech, inscenacích a seriálech. Jana Hlaváčová se narodila v pražské Libni v rodině úředníka. Její otec se později stal knihovníkem a jeho životní vášní bylo divadlo, kterému se jako ochotník intenzivně věnoval. Obě své dcery od nejútlejšího věku také s prostředím divadla seznamoval. Ovlivnil je natolik, že se obě rozhodly pro herecké povolání.

Jana Hlaváčová vystudovala DAMU. První divadelní angažmá získala v roce 1960 v Plzni v divadle J. K. Tyla, kde strávila pět sezón a zahrála si široké spektrum prestižních divadelních rolí. Již tehdy nehrála jen naivky, ale i plnokrevné dramatické postavy.
Provdala se za hereckého kolegu Jiřího Michného a v roce 1963 se jí narodila dcera Tereza. Manžel záhy zemřel a Hlaváčová se rozhodla vrátit do Národního divadla, které jí již dříve nabídlo angažmá. Její první rolí byla Maggie v Millerově hře Po pádu a následovaly desítky dalších slavných postav. Jana Hlaváčová měla štěstí, že zažila slavnou éru Národního divadla, které tehdy systematicky budovalo svůj repertoár na silných hereckých osobnostech. Stala se neoficiální první dámou naší první scény. V Národním divadle si našla druhého životního partnera – herce Luďka Munzara. V roce 1971 se jim narodila dcera Barbora, která se později stala rovněž úspěšnou herečkou. V roce 1990 společně s manželem z Národního divadla odešli.
Jana Hlaváčová je považována za jednu z nejvýznamnějších hereček 2. poloviny 20. století. Má mimořádně široký herecký rejstřík, objevovala se v komediích, antických dramatech i psychologických hrách. Je držitelkou ceny Thálie za rok 1996. V roce 2012 získala cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře.
Vysílání: 07.4., 09.05 hod., ČT1

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s fyzickým básníkem Petrem Vášou. Režie L. Cmíral (Premiéra)
Petr Váša je nepřehlédnutelnou personou české undergroundové scény už více než 20 let. Hudebník a performer, textař, vysokoškolský pedagog, výtvarník, tvůrce fyzického básnictví a vynálezce translatiny – to všechno by měl mít napsáno ve svém životopisu. Jako velký improvizátor a hledač nových uměleckých postupů patří vůbec k tomu nejoriginálnějšímu, co u nás najdete. V pořadu Uchem jehly si se Zbigniewem Czendlikem bude povídat třeba o tom, jak jazyk omezuje umělce a jak ho ne-jazyk osvobozuje, čemu se směje jeho publikum a jak se vlastně skládá báseň fyzické poezie.
Vysílání: 13.4., 13.50 hod., ČT2
Opakování: 14.4., ČT2., 19.4., ČT2

6.4.2014 09:04:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno celý článek

další články...