zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Herec Miroslav Hanuš slaví padesátku

Herec Miroslav Hanuš slaví padesátku

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Herec Divadla v Dlouhé, ale také režisér, Miroslav Hanuš v těchto dnech oslavil padesátku. A to přímo na scéně divadla ABC společně s herci, s nimiž představuje adaptaci románu Roberta Fulghuma DRŽ MĚ PEVNĚ, MILUJ MĚ ZLEHKA. A k narozeninám mu popřál i sám autor a jeho žena Willow, kteří přijeli na premiéru.

Pro hereckou dráhu se prý Miroslav Hanuš rozhodl bez předchozího varování uprostřed prvního ročníku Vysoké školy ekonomické. NA DAMU ho poprvé nepřijali, a on se stal kulisákem v Divadle na Vinohradech, a u druhých zkoušek na DAMU, které skládal jako jevištní mistr, uspěl. Po absolutoriu DAMU nastoupil do kladenského divadla, odkud s režisérkou Hanou Burešovou přešel do pražského Labyrintu a odtud do Divadla v Dlouhé. Tady ho v současné době můžete vidět v inscenacích Oněgin byl Rusák, Soudné sestry, Macbeth, Polední úděl, Láska a peníze, Naši furianti, Tři mušketýři a nejnověji jako průvodce – hospodského v Kabaretu Kainar-Kainar. Kromě hrají na domácí scéně se stále častěji věnuje režii (Středočeské divadlo Kladno, Městské divadlo Příbram, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Divadlo v Řeznické, Divadlo ABC a další). Nejnověji připravuje ( po hudebních komediích Šakalí léta a Pan Kaplan má třídu rád) nový titul v divadle ABC, již citovanou adaptaci Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Právě zde zúročil své mnohaleté zkušenosti ze souboru Veselé skoky, neobvyklého sdružení herců, kteří se věnují mj. nonverbální a taneční tvorbě.
„Je pravda, že práce ve Veselých skocích mě v nejnovějším titulu inspirovala. Existují už deset let, je to nonverbální pohybové divadlo, ve kterém vystupují činoherci. I když to přináší určité problémy, třeba u žádostí o grant, kdy se k nám nehlásí ani tanečníci, ani činoherci... Nicméně, podařilo se nám za tu dobu vytvořit určitou poetiku, a právě z ní jsem vycházel,“ říká Hanuš. O připravované inscenaci, která bude mít premiéru 8. června 2013, říká: „ Celé to vychází to z myšlenky, co tango znamená pro mě jako člověka, který se na ně dívá zvenku. Je to pro mě obraz, ne dokument (což říkám proto, že odborníci jistě budou namítat, že tak to v kursech nevypadá). V obecné rovině je to o kumštu a svobodě. Prázdný prostor podobně jako prázdný list před Fulghumem, nebo čisté plátno před Baderovou. Pak se prostor zkonkretizuje v tančírnu, která opravdu existuje v Seattlu. Shodou okolností je stylově podobná jako naše Lucerna - velký sál s ochozem. Takže, mám-li odpovědět, v příběhu se spojuje myšlenka i konkrétní prostor, kam si lidé chodí zatancovat. Mělo by to být především o komunitě lidí, kteří hledají jiný způsob kontaktu, komunikaci, spřízněnost. O těch, kdo se jen nedívají, ale odváží se vstoupit do prostoru a tančit.“

28.5.2013 00:05:38 JaSop | rubrika - Medailony

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno celý článek

další články...