zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Martina Dejdara

Martin Dejdar

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Martin Dejdar se prosadil jako herec výrazné tváře a temperamentu už v 80. letech minulého století. Byl a je velmi oblíbený, veřejnost ho zaregistrovala především jako baviče a klauna. V 90. letech zazářil i jako charakterní herec v roli nemocného Učitele tance a později jako politický vězeň v seriálu Zdivočelá země, který Česká televize v současné době vysílá. Ve snaze vystoupit ze škatulky baviče produkoval film Panství, s mezinárodní účastí a velkými ambicemi. Výsledek bohužel nebyl takový, jaký očekával. Co bylo ale daleko horší, herec se financováním filmu totálně zruinoval, a to tak, že následky pociťuje dodnes.

Aby splatil dluhy, začal hektickým tempem pracovat; hrál v divadle, v televizi, uváděl Ptákoviny, napsal knihu, jezdil s Formulí, vystupoval s rockovou kapelou. Přes obdivuhodný záběr se mu ale stále nedařilo vybřednout z dluhů a kromě toho se ještě opakovaně spálil, takže postupně přestal mít důvěru k lidem. Aby toho nebylo málo, následovala bouračka a úraz.
Martin Dejdar byl na nejlepší cestě zanevřít na celý svět a mstít se ostatním tím, že by se choval jako oni. Přesto nakonec zvítězilo jeho dobré srdce obyčejného kluka z Chrudimi. Velmi ho zasáhlo natáčení v kojeneckém ústavu a návštěva americké herečky, matky deseti adoptivních dětí a čtyř biologických, Mii Farow. Začal navštěvovat dětskou onkologii v Motole. Přestože se mu nechtělo a neměl ani čas, splnil přání jedné holčičce a přišel za ní na návštěvu. Holčička druhý den zemřela. Kromě toho pracoval v rodném městě Chrudimi v Mama centru, pomáhal matkám s dětmi. A přes kamarády z Liberce se začal zúčastňovat pravidelných akcí na podporu pěstounských rodin; sám otec dvou dětí si je vědom toho, jak je důležité pro opuštěné děti najít rodinu a udělat něco konkrétního, nejen přivézt plyšáky a odjet. A kromě toho si "adoptoval" velrybu. Sám tak vrací světu část svého úspěchu. Přitom mu ale není nic více cizího, než naparování se v médiích před zraky bulvárních novinářů. O jeho docházení na onkologii, kromě přátel z divadla Lábuse a Vacka, kteří ho někdy doprovodili, nikdo nevěděl.
Průvodcem třináctou komnatou Martina Dejdara je herec Jaroslav Dušek, člověk, který ho zná více než dvacet let a kterému myšlenka aktivní pomoci těm, co neměli v životě tolik štěstí, není cizí. Dušek s manželkou Ivetou adoptovali na dálku peruánskou holčičku. Když se na vlastní oči při návštěvě Peru Duškovi přesvědčili, jak tristní je situace místních Indiánů, přibrali do adopce ještě sourozence dívky a rodině zakoupili ovci s beranem, aby tak založili stádo a naučili rodinu spoléhat se samu na sebe. Dušek na rozdíl od Dejdara o své aktivní pomoci veřejně mluví, protože cítí, že díky svému mediálnímu obličeji může inspirovat druhé lidi.
Vysílání: 06.7., 21.20 hod., ČT1.

2.7.2012 00:06:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o celý článek

další články...