zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel herec Václav Mareš

Herec Václav Mareš (Zdroj: TV NOVA)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(1. září 1940 - 30. května 2009)
Více než pětatřicet let se Václav Mareš objevoval na nejrůznějších pražských scénách, ve filmu i v televizi. V poslední době jsme jej mohli pravidelně vídat v seriálu Ulice, kde hrál dědečka malého Františka. Statečně bojoval s rakovinou, ale ve věku 68 let jí nakonec podlehl.

Václav Mareš se narodil v roce 1940 v Strážkovicích v jižních Čechách. I když ho od malička bavily humanitní předměty, vyučil se strojním zámečníkem. V učilišti se ale setkal s ochotnickými divadlem a také recitoval. Díky tomu se seznámil s partou gymnazijních profesorů, kteří mu poradili, aby se přihlásil ke studiu herectví na DAMU. Byl tzv. dělnickým kádrem a členem KSČ, díky čemuž byl posléze několikrát pověřen i vedoucími funkcemi v divadle a také ztvárněním některých komunistických osobností.

V letech 1959-1963 studoval herectví. Své první angažmá získal hned po škole v Divadle Na zábradlí, kam jej pozval režisér Jan Grossmann (ztvárnil role v Kafkově Procesu a Jarryho Králi Ubu, ale i v hrách Václava Havla). V roce 1968 se stal členem Divadla S. K. Neumanna. Zůstal tu až do roku 1988 (šest let byl ředitelem), kdy odešel do divadla E. F. Buriana (i tady byl krátce ředitelem). V posledních letech hostoval v Divadle Komedie, Dejvickém divadle, v Rokoku a v divadle Skelet.

Ve filmu a na televizní obrazovce se objevoval od šedesátých let, nejčastěji v rolích lékařů, lékárníků, inženýrů, ředitelů škol a jiných zařízení (mj. Škola hříšníků, Nahota, Motiv pro vraždu, Člověk není sám, Píseň o stromu a růži, Smrt talentovaného ševce, Kluk za dvě pětky, Bota jménem Melichar, Díky za každé nové ráno). Zpodobnil také některé historické osobnosti (např. komunistického politika a novináře Jana Švermu v Poémě o svedomí a seriálu Gottwald, novináře a básníka Josefa Boleslava Pecku v Hodině života, ale také nacistického politika Heinricha Himmlera v Pramenu života). Naposledy zaujal působivým portrétem komisaře gestapa v historickém dramatu Krev zmizelého. Na televizní obrazovce se objevoval pravidelně (mj. Noc bez úsvitu, Raport, První radosti, Ze života hmyzu, Jehla, Spor herečky Kvapilové, Této noci v tomto vlaku a v seriálech: 30 případů majora Zemana, Nemocnice na kraji města, Arabela, Okres na severu, Chlapci a chlapi, Ulice).

V poslední době prodělal chemoterapii, nicméně snažil se do poslední chvíle pracovat. Zemřel 30. května 2009.

2.6.2009 00:06:55 Jana Soprová | rubrika - Zprávy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Cena Evalda Schorma zná své finalisty

Ceny Evalda Schorma (Foto: Foto: Antoan Pepelanov)

Cenu Evalda Schorma uděluje agentura DILIA každoročně studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci n ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše celý článek

další články...