zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Večer s polskou hrou NIC LIDSKÉHO na Malé scéně ve dvoře

Režisérka Ewa Zembok

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Východočeské divadlo Pardubice v pondělí 18. června na své Malé scéně uvede další scénické čtení z cyklu Malé inscenace na Malé scéně, tentokrát se představí provokativní polská hra NIC LIDSKÉHO.

„Polská kultura, případně literatura, byla vždy úzce svázaná s tou českou. Ale je tomu tak i v současnosti? Nejsem si tím jistý, ale cítím potřebu rozvíjení společných kontaktů, a proto jsem rád, že k tomu můžeme alespoň trochu přispět prvním českým uvedením hry Artura Pałygy Nic lidského – a také vůbec prvním českým uvedením díla tohoto atraktivního autora. I k tomu může náš cyklus scénických čtení sloužit. Tentokrát ani nečerpáme z nabídky českých divadelních agentur, ale spolu s polskou režisérkou Ewou Zembok jsme se dohodli na hledání nového textu přímo v Polsku. Ewa přijela s několika tipy, z nichž nakonec padla volba právě na tuto nevšední hru,“ říká dramaturg Zdeněk Janál.

Drama NIC LIDSKÉHO (NIC, CO LUDZKIE) se skládá ze tří částí, které neotřele nahlížejí na věčná témata války, židovství, rasismu a xenofobie. První část otevírá problematiku antisemitismu. Kolem hlavní postavy, mladé mediálně známé ženy, koluje fáma o jejím židovském původu. Ve druhé části se hra pouští do nitra lidského svědomí a viny, nahlíží na pogromy v Polsku poněkud jinak, než bývá obvyklé. Následuje poválečné setkání dvou žen, bývalé členky SS a vězenkyně koncentračního tábora, které tematizuje otázky identity a myšlení oběti a jejího kata.

„Pałyga svou hru napsal inspirován skutečnými událostmi z druhé světové války podle vzpomínek obětí polských pogromů. Důležitým zdrojem pro něj byla kniha Jana Tomasze Grosse Strach. Hra se však nezabývá jen konkrétními skutečnostmi, ale skrze ně nastoluje mnohem hlubší otázky o lidském svědomí. Nabízí nový pohled mladého autora na mnohokrát zpracované události novodobých dějin,“ doplňuje Zdeněk Janál.

V režii Ewy Zembok, která studuje režii na pražské DAMU a hru do češtiny sama přeložila, diváci uvidí Zdenu Bittlovou, Jindru Janouškovou, Kristinu Jelínkovou, Martinu Sikorovou, Jana Musila, Josefa Pejchala, Alexandra Postlera a Josefa Vránu.

17.6.2012 22:06:48 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Cena Marka Ravenhilla bude udělena již potřinácté

Autorka (Jihočeské divadlo)

Cena Marka Ravenhilla, jejíž vznik již před čtrnácti lety iniciovalo Divadlo LETÍ, se pravidelně udílí za nejl ...celý článek


Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil

Autorka (Jihočeské divadlo)

Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila zís ...celý článek



Časopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů celý článek

další články...