zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 14. týden

Charles Bronson (Rudé slunce)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Srdíčko
je nejen zlatý starožitný šperk srdcovitého tvaru, který je doličným předmětem pátrání... Jana Hlaváčová jako kriminalistka řeší vraždu na Novém Světě (1987). Dále hrají: J. Preissová, L. Munzar, V. Kubánková, Y. Blanarovičová, Z. Fišárková, P. Meissel, M. Kňažko, J. Kodet a další. Kamera V. Holomek. Scénář a režie E. Sadková, od jejíhož úmrtí brzy uplyne 20 let. Srdíčko, název detektivky, má v tomto případě dvojí význam: je to zlatý starožitný šperk srdcovitého tvaru, který je doličným předmětem pátrání, ale jde i o nemocné srdce paní Máří. Přestože trpěla srdeční slabostí, její smrt nebyla přirozená. Matouš (P. Meissel), syn mrtvé, se zhroutil, její o dvacet let mladší sestra Magdalena (J. Preissová) na tom není o moc lépe. Zavražděná žena měla po otci zlatníkovi ukrytou šperkovnici, a tak se vyšetřování nejprve soustřeďuje na krádež zlatých šperků. V podezření je také synova přítelkyně Carmen (Y. Blanarovičová), která údajně dostala šperk ve tvaru srdíčka od zavražděné Máří. Sestra mrtvé Magdalena má tajemného a šaramantního přítele, známého sňatkového podvodníka (J. Kodet), který je dalším podezřelým. Kdo je pachatelem vraždy? Případ vyšetřuje kriminalistka (J. Hlaváčová), která má po rozvodu sama starosti o dospívajícího syna... Autorkou scénáře byla a režie se ujala Eva Sadková, od jejíhož úmrtí brzy uplyne 20 let.
Vysílání: 04.4., 16.30 hod., ČT1

Kožené slunce
Ondřej Vetchý v české komedii o radostech i strastech vesnického fotbalu (2002). Dále hrají: J. Hrušínský, Z. Paluzga, M. Šimáček, J. Jirásková, L. Vondráčková, letošní oslavenec J. Hraběta, D. Novotný, R. Hrušínský, L. Tokoš, J. Skopeček, J. Dulava, R. Skamene a další. Scénář K. Čabrádek. Kamera J. Macák. Režie K. Kachyňa. Fotbalový team SK Vrátno bojuje o přežití. Aby se nepropadli do poslední ligy, jsou jeho funkcionáři ochotní snad úplně ke všemu: koupit nového brankaře (K. Halbich), na kterého ovšem nemají peníze, podplatit kapitána protivníka, aby zápas pustil, málem si vezmou za sponzora majitele pohřebního ústavu. Ale všechny snahy nejsou nic platné, poslední prohraný zápas ještě ztvrdí insultace rozhodčího (R. Skamene). Funkcionáři i fandové (M. Šimáček, J. Hrušínský, letošní oslavenec J. Hraběta a další) dali fotbalu vše, co mohli. Trénér (O. Vetchý) přijde o manželku (P. Mourková), sekretář (J. Hrušínský) o dceru (L. Vondráčková), která si ke všemu vezme fotbalového útočníka ze sousední vesnice, samotný předseda (L. Tokoš) dostane infarkt, když se dozvídá, že se propadli do "ligy pralesa." Ale beznaděj a deprese jim dlouho nevydrží, za pár týdnů zase vyráží za tím magickým kusem kůže - za fotbalovou míčem...
Vysílání: 05.4., 16.00 hod., ČT1

Proč?
Kde se to v těch lidech bere? Český film letošního jubilanta Karla Smyczeka o vlajkonoších, kteří se utrhli ze řetězu. Podle skutečné události (1987). Hrají: J. Langmajer, M. Dejdar, J. Potměšil, D. Landa, M. Suchánek, J. Kraus, P. Zvarič, P. Mourková, D. Větrovský, M. Zmožková a další. Kamera J. Brabec. Scénář R. John a K. Smyczek. Režie K. Smyczek. V roce 1985 se skupina fotbalových fanoušků a vlajkonošů pražské Sparty vydala vlakem na rozhodující ligový zápas svého týmu do Banské Bystrice. Jejich chování, ovlivněné zřejmě nedávným řáděním fanoušků na stadionu v Bruselu, se vymklo kontrole a dosáhlo míry vandalství a brutality, která tehdejší společnost zaskočila. Scenárista Radek John a režisér Karel Smyczek volně zpracovali tyto skutečnosti ve filmu Proč?, jenž se díky atraktivnímu tématu, ale také díky drsné výpovědi a téměř dokumentaristické přesvědčivosti stal jedním z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších českých filmů osmdesátých let. Film se odvíjí jako sled retrospektivních výjevů, rámovaných soudním jednáním s hlavními pachateli a s nemilosrdnou otevřeností zobrazuje průběh událostí, které nešlo zastavit. Na titulní otázku proč se to všechno mohlo stát, však nenachází odpověď...
Vysílání: 30.3., 21.45 hod., ČT2

Třpyt v trávě
Natalie Woodová a Warren Beatty v příběhu lásky, jejíž síla dokázala spalovat i ničit! Americký romantický film oceněný Oscarem (1961). Dále hrají: P. Hingle, A. Christieová, B. Lodenová a další. Režie Elia Kazan. Třpyt v trávě natočil režisér Elia Kazan v roce 1961 podle původního filmového námětu dramatika Williama Ingeho. V romantickém příběhu milostného zklamání mistrně vykresluje atmosféru amerického venkovského města v Kansasu dvacátých let. Popisuje typické úspěšné americké rodiny, žijící v idylické symbióze s americkým prostředím tzv. přijatelným životním stylem před příchodem hospodářské krize. Do této společnosti vstupuje mladá a naivní dívka Wilma, která se bezhlavě zamiluje do pohledného mladíka právě z takové vlivné rodiny. Po prožití milostného zklamání ve vztahu s mnohem zkušenějším mužem končí Wilma se zlomeným srdcem. V tichu a klidu psychiatrické léčebny hledá v sobě sílu a odvahu odrazit se od úplného dna. Až téměř melodramatický snímek byl oceněn v roce 1962 Oscarem za scénář, divácký úspěch ale slavil i díky dvěma vynikajícím hereckým představitelům. Natalie Woodová si za roli Wilmy odnesla oscarovou nominaci. Po jejím boku v tomto filmu uvidíme Warrena Beattyho.
Vysílání: 30.3., 23.15 hod., ČT2

My 2
Nikdy nevíte, co vám noc přinese. Jana Plodková a Ondřej Nosálek v milostném příběhu manželky na útěku a jejího kadeřníka. Koprodukční snímek ČT (2014). Dále hrají: M. Steinmasslová, která právě oslavila 65. narozeniny, L. Sobota, J. Vyorálek, V. Havelka, I. Lupták, J. Tesařová, O. Malý, M. Němec a další. Scénář R. Denemarková a S. Radun. Kamera J. Málek. Režie S. Radun. Netradiční milostný příběh ze současného velkoměsta. Třicetiletá Ema (J. Plodková) je na útěku od manžela (J. Vyorálek) a zakotví uprostřed noci u svého kadeřníka Tonyho (O. Nosálek), kterého skoro nezná. Postupně se ti dva sbližují a jejich přátelství se mění v hlubší vztah, přestože Tonyho nespoutaný život je pro Emu často těžko pochopitelný. Tony je gay. Rodiče Emy (letošní jubilantka M. Steinmasslová a L. Sobota) trvají na tom, aby se Ema vrátila domů... Scénář k filmu napsala režisérka Slobodanka Radun se spisovatelkou Radkou Denemarkovou.
Vysílání: 02.4., 22.00 hod., ČT2

Golfový sen
Bude to ten největší zápas, jaký se kdy hrál… Shia LaBeouf ve sportovním životopisném filmu podle knihy Marka Frosta (2006). Dále hrají: S. Dillane, E. Koteas, P. Listová, M. Weaver a další. Režie Bill Paxton (Premiéra). Kolem roku 1900 Američan Francis Oimet (Shia LaBeouf), prostý mladík z nuzných poměrů, již v dětském věku pracuje jako nosič golfových holí. Pomalu si k tomuto sportu buduje náklonost a jeho vzorem a idolem se stává golfový mistr Brit Harry Vardon (Stephen Dillane) přezdívaný „golfový elegán“. Francis tak začne snít o tom, že jednou bude hrát golf také a ve svém pokoji po nocích trénuje. Jeho otec (Elias Koteas) má však k synovu snu odmítavé stanovisko a golf je podle něj hra pro bohaté, mezi které samozřejmě nepatří a která jemu samému a jeho rodině nic nepřinese. Francis se však nehodlá podvolit otcovu přání, aby se vyučil a pracoval v obchodě, a chce se zúčastnit mistrovství amatérů. Otec nakonec svolí pod podmínkou, že pokud prohraje, golfu se nadobro vzdá. I přes skvělé výsledky, které Francis na turnaji předvádí, se mu kvůli závěrečné chybě nepodaří postoupit a v turnaji skončí. V roce 1913 pak Francis pracuje v obchodě se sportovními potřebami a na golf už pouze vzpomíná. Jednoho dne jej přijde navštívit sám prezident golfové asociace a nabídne mu účast v nadcházejícím US Open, neboť si asociace přeje mít v turnaji jednoho amatéra. Francis však tuto nabídku odmítne kvůli slibu, který dal otci. Když ale na vlastní oči spatří hrát na hřišti Harryho Vardona, změní názor.
Vysílání: 03.4., 00.00 hod., ČT2

Souboj na slunci
Jedna žena mezi dvěma muži. Gregory Peck a Jennifer Jonesová v hlavních rolích amerického westernu (1946). Dále hrají: J. Cotten, L. Barrymore, L. Gishová, H. Marshall, W. Huston a další. Režie King Vidor. Po smrti svého otce přichází Pearl Chavezová, v jejíchž žilách částečně koluje indiánská krev, do rodiny starého texaského rančera a také senátora McCanlese. Tady vyrůstá pod dohledem tvrdé tety Laury a pokouší se překonat příliš neskrývané rasové opovržení okolí, kterému je vystavena pro svůj odlišný původ. Své skutečné pocity, smutek po rodičích a osamělost, pečlivě ukrývá. Tajemností a krásou upoutá pozornost McCanlesových synů, Jesse a Lewta. Oba začnou soupeřit o lásku Pearl a nakonec se z nich stávají nepřátelé... Western, který natočil klasik americké kinematografie, režisér King Vidor (Chléb náš vezdejší, Cesta na severozápad, Texaští jezdci, Vojna a mír), byl na svou dobu neobvykle finančně náročným projektem a také mimořádným uměleckým činem. Kromě pozoruhodné výtvarné stránky a velkolepých masových scén, zaujme hereckým obsazením. Stojí za připomenutí, že Lauru McCanlesovou ztělesnila významná hvězda němého filmu Lillian Gishová.
Vysílání: 04.4., 12.10 hod., ČT2

Rudé slunce
Charles Bronson, Toshiro Mifune a Alain Delon v jednom vlaku uprostřed Divokého západu. Western natočený ve francouzské koprodukci (1971). Dále hrají: U. Andressová, Capucine, B. Barry a další. Režie Terence Young. Rudé slunce je western natočený v roce 1971 s mezinárodním obsazením. V hlavních rolích se vedle sebe objevil americký představitel tvrdých mužů Charles Bronson, legenda japonských filmů Toširó Mifune, francouzský herec Alain Delon a švýcarská herečka Ursula Andressová. Film byl natočen ve Španělsku britským režisérem Terencem Youngem. Jaro 1871, japonský velvyslanec, doprovázený dvěma samuraji, jede v soukromém vagónu Transkontinentálního expresu na návštěvu k prezidentovi Spojených států, aby mu přivezl velmi cenný dar – samurajský meč nevyčíslitelné hodnoty. Do vlaku však nastoupili i členové bandy vedené desperáty Linkem a Gotchem. Zajímá je poštovní vůz, který převáží zlato, jež je střeženo vojenskou kavalérií. Zlato je uloupeno, ale jejich pozornosti neujde bohužel soukromý vagón. Jeden ze samurajů je zabit, cenný meč ukraden. Samuraj Kuroda má sedm dní na to, aby přinesl meč zpátky. Uprostřed Divokého západu stojí člověk, který žije a koná podle kodexu bušidó, zákona samurajů.
Vysílání: 05.4., 20.00 hod., ČT2

Krajina s nábytkem
Za málo slasti zbohatl strastí. Český film letošního jubilanta Karla Smyczeka (1986). Hrají: V. Javorský, Y. Kornová, P. Čepek, M. Martínková, E. Jegorov, E. Schorm, M. Suchánek a další. Scénář M. Ležák. Kamera J. Macák. Devatenáctiletý posluchač konzervatoře Zdeněk se po bezstarostných prázdninách znovu setkává s dívkou Evou. Eva je jednou z jeho náhodných známostí a čeká dítě. Zdeněk sice pochopí, že není otcem dítěte, je však přesvědčen, že "každý musí někoho mít". Navíc k jeho vlastnostem patří houževnatost a vůle nepoddávat se těžkostem. A tak se – na rozdíl od Evy – z bezstarostného studenta stane zodpovědným rodičem. Scénář napsal Milan Ležák podle stejnojmenné prózy Zdeňka Rosenbauma. Režisér Karel Smyczek zůstal při realizaci věrný svému stylu: téměř sociologicky zaznamenává jednání postav a zároveň poetizuje všední věci. Na začátku dominuje idylická prázdninová nálada, kontrast k ní pak tvoří počátky soužití studentského páru, Zdeňkovo rozhodování a první měsíce péče o narozené dítě. Důležitou součástí filmu je hudba, jejímž autorem je Emil Viklický.
Vysílání: 05.4., 21.55 hod., ČT2

Mŕtvi učia živých
Slovenský psychologický film o střetu dvou mužů se zcela odlišnými názory na úplatky (1984). Hrají: V. Kratina, M. Dočolomanský, V. Müller, Š. Kvietik, C. Filčík, D. Šimanská, J. Krausová a další. Režie Martin Hollý ml. (Ve slovenském znění). Inženýr Emil Oršula (Michal Dočolomanský) je schopným vedoucím, který moc dobře ví, jaké kroky učinit, aby vytvořil efektivní podnik. Již zvelebil několik autoservisů a dostává se do čela dalšího. Nade vše si pak cení poctivé práce. Podle něj ji ale člověk skutečně vykoná jen tehdy, pokud za ni dostane zaplaceno víc, než je běžné. On sám pak uznává úplatky jako něco zcela přirozeného. Vedle toho se do svého nového působiště dostává nový a nadějný chirurg Daniel Turčan (Vladimír Kratina), který na druhou stranu zcela odmítá brát od svých pacientů peníze. Náhoda svede oba muže dohromady a doktor se stane zákazníkem v Oršulově autoservisu a ten zase pacientem doktora Turčana. Nastává mezi nimi vyhrocený názorový střet, kdy jeden bere svůj nejlepší výkon jako samozřejmost, druhý je však přesvědčen, že se za „příplatek“ dá vždy udělat víc. Film režiséra Martina Hollého natočený podle rozhlasové hry Štefana Šmihla se vyjadřuje k nadčasovému problému úplatkářství ve spojitosti s falešnou lidskou morálkou. Název pak vychází z latinského citátu mortui vivos docent, tedy „mrtví živé učí“, který se používá v patologické praxi. Zde je ale použit v širším smyslu, a to že nás smrt může poučit nejenom v oblasti medicíny, ale mimo jiné i v morálních otázkách.
Vysílání: 30.3., 23.25 hod., ČT art

Ticho a křik
Představitelům násilí a všehoschopné moci se rozhodně nechtěli vzdát. Mari Töröcsiková v hlavní roli maďarského filmu (1967). Dále hrají: Z. Latinovits, J. Madaras, I. Bujtor, J. Görbe a další. Režie Miklós Jancsó (V maďarském znění s titulky). Mari Töröcsiková (narozená 23. 11. 1935) patří k největším osobnostem maďarské kultury, a také zůstává nejznámější herečkou známou za hranicemi své země. První velkou roli ztvárnila ve vesnickém dramatu Kolotoč (1956), později zaujala ve filmech Miklóse Jancsoa (Beznadějní, Hvězdy na čepicích, Ticho a křik, Elektra a její pravda), stejně jako vytvořila významné role s jinými režiséry. Takový byl Měsíční dvůr (Marty Mészárosové) či Dny čekání (Károly Makka). Mari Töröcsikové získala řadu prestižních vyznamenání: ceny na MFF v Cannes za postavy v titulech Láska a Kde jste, paní Déryová?, Stříbrný Hugo na MFF v Chicagu 1971 za nejlepší herecký výkon ve filmu Dny čekání. Je vícenásobnou držitelkou Cen maďarské filmové kritiky, v roce 2000 získala čestný titul Národní herečka. Byla několikrát hostem MFF v Karlových Varech (v roce 1992 jako členka poroty). Důležité místo představovala její divadelní tvorba, dlouho působila v budapeštském Národním divadle, později v souboru Divadla Józsefa Katonyho. Děj film Miklósze Jancsóa Ticho a křik se odehrává v roce 1919, kdy po porážce proletářské Maďarské republiky rad zavládlo kruté období bílého teroru a vlády Miklóse Horthyho. V dusivé atmosféře všudypřítomné tyranie dochází k popravám maďarských vojáků – bývalých příslušníků Rudé armády a celá země je pohlcena strachem.
Vysílání: 31.3., 22.10 hod., ČT art

23.3.2020 13:03:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Michael Žantovský na Malé scéně

Moderátor večera Michal Przebinda

Východočeské divadlo od roku 2018 obohacuje svůj repertoár o čtené poetické večery, které jsou uváděny obvykle celý článek

další články...