zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 43. týden

Matadors (Bigbít)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bigbít (8/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Československý rhythm & blues, Matadors, V. Mišík, R. Hladík, V. Sodoma a další (1998). Režie Z. Suchý. Kapela Komety a zpěvák J. Svrček, setkání V. Mišíka a R. Hladíka. Skupiny Pra-Be a Fontána a W. Jelinek. Zlatá éra rockové hudby 60. let minulého století byla ale spjatá především se skupinou Matadors. V tomto dílu vyprávějí o peripetiích ve vývoji skupiny takřka všichni, kdo se v ní vystřídali jako muzikanti i zpěváci. Svou pěveckou dráhu v ní začínali K. Kahovec, V. Mišík a V. Sodoma. Vedle převzatých skladeb začala vznikat původní tvorba. Po invazi v srpnu 1968 skončilo jádro skupiny v emigraci, muzikanti účinkovali několik let v slavném muzikálu Hair v Mnichově.
Vysílání: 27.10., 22.05 hod., ČT art

Post Noisy Pots
Koncert kapely Post Noisy Pots z Besedního domu v Brně v rámci festivalu JazzFestBrno při příležitosti Dne Jazzu. Režie P. Vejslík (Premiéra). Noisy Pots fungují ve složení Michal Šupák (klavír, syntezátory) a Jakub Tengler (bicí souprava), jako hosta si přizvali Antonína Dlapu (kytara, basová kytara). V tomto novém složení vzniká kapela Post Noisy Pots. Unikátní zvuk Post Noisy Pots vzniká spojením kýblů, hrnců a dalších „nástrojů“ z kuchyně či garáže v kombinaci s elektronikou a syntezátory. V projektu pro JazzFestBrno ukáží odvrácenou tvář. Ale ne tak docela. Doménou hudebníků z Noisy Pots je totiž improvizace, obzvlášť ta ovlivněná afroamerickou hudbou. Hostující kytarista Antonín Dlapa je rozkročen mezi žánry – hudební zkušenosti získal spoluprací s pestrou škálou interpretů, mezi nimiž nechybí Tonya Graves, Voila!, Sisa Feher & Fehero Rocher, Nina Rosa nebo hip hopové spolky Prago Union a Chaozz. Hudební background členů kapely sahá od jazzu přes pop či rock až po oblast vážné hudby. Ze světa Noisy Pots si vypůjčili elektroniku, loopy a taneční beaty, které spojili s paletou instrumentálních pasáží a groovů.
Vysílání: 28.10., 23.35 hod., ČT art

Linka (3/10)
Richard Müller jako další host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již pátá série úspěšné hudební talk show opět zprostředkovává nevšední setkání nejen nad muzikou a společný jam na závěr. Režie R. Linka. Již pátá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou debatují nejen o muzice. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde hosté odpovídají na osobní otázky o životě. „Hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a mezi žánry není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka,“ říká autor pořadu a český jazzový fenomén Rudy Linka.
Vysílání: 29.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 30.10., ČT art

Top of the Pops (7/12) - Kouzelné osmdesátky
Vystoupení hvězd dekády, které vládly umělé bubny a syntetizátory. Britský hudební cyklus. Na počátku osmdesátých let nastupuje na scénu takzvaná nová vlna. Do hitparád začínají pronikat kapely Duran Duran, The Human League, Pet Shop Boys nebo liverpoolští Frankie Goes to Holywood. Do hudby mnoha interpretů začínají mnohem více pronikat umělé bubny nebo syntetizátory a hudba dostává svůj typický zvuk. Srdce fanoušků v osmdesátkách si získávají i hity „Wake Me Up Before You Go-Go“ od kapely Wham! nebo třeba „Karma Chameleon“ skupiny Culture Club, kterou prezentoval hlavně její zpěvák Boy George. Svou kariéru naplno rozjeli U2, kteří v roce 1983 v show Top of the Pops zahráli píseň „New Year's Day“. Na vyhlášené televizní pódium se dostali i norští A-ha se svým hitem „Tak On Me“.
Vysílání: 29.10., 00.35 hod., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (7/10)
Adam Plachetka a Milan Cimfe jako hosté třetí série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek. Třetí série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V deseti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nejen nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví velice pestrá řada hostů a připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 31.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 02.11., ČT art

Televizní písničky a songy Pavla Chrastiny
Nejznámější hity skupiny Olympic šedesátých let z pořadu Kam zmizel ten starý song. Želva, Snad jsem to zavinil já, Pták Rosomák, Dědečkův duch... (2004). Český zpěvák, baskytarista a textař Pavel Chrastina se narodil 25. dubna 1940 v Praze. Ještě jako student elektrotechnické fakulty založil koncem padesátých let minulého století v Poděbradech skupinu Samuel's Band, spolu se spolužákem Petrem Kaplanem (kytara) a Jiřím Doležalem (bicí). V roce 1962 spolu s P. Kaplanem a dalšími založil skupinu Olympic, kde působil mj. jako hlavní textař. Olympic opustil po roce 1969. Z jeho textařské tvorby uslyšíte největší hity této éry, z nichž mnohé zlidověly – Dej mi víc své lásky, Snad jsem to zavinil já, Želva, Kamenožrout zelený, Pták Rosomák, Dědečkův duch, Pohřeb své vlastní duše a další.
Vysílání: 31.10., 22.50 hod., ČT art

18.10.2021 08:10:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal celý článek

další články...