Nejkrásnější české knihy 2023 vystaveny v NM
autor: Zdroj: Pořadatel výstavy
zvětšit obrázekSyrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
Do 31. prosince 2024 si můžete v Historické budově Národního muzea v Praze prohlédnout nejzajímavější projekty, které vznikly na poli knižního designu během minulého roku. Vystaveno je celkem 30 oceněných knih a dále 23 titulů užšího výběru v celkem sedmi soutěžních kategoriích. Výstavu Nejkrásnější české knihy roku 2023 společně pořádají Památník národního písemnictví a Národní muzeum. Architektem expozice je Ondřej Čech, grafická podoba výstavy i katalogu jsou dílem grafiků Štěpána Malovce a Martina Odehnala.
Mezi vystavenými knihami najdete velmi rozmanité tituly i formáty: jak objemné a těžké „bichle“, tak extrémně drobné, téměř nenápadné bibliofilie. Kromě studentských prací a vzácných tisků, které existují pouze v jednotkách kusů a které budou chráněny sklem, jsou knihy volně přístupné a lze jimi listovat.
„Zatímco na klasické muzejní exponáty si obvykle sáhnout nemůžeme, nejkrásnější české knihy roku jsou výjimkou, protože jejich půvab a zajímavost málokdy tkví pouze v obálce. Takže je bez obav vezměte do ruky a prohlížejte,“ vyzývá návštěvníky ředitel Památníku národního písemnictví Michal Stehlík.
„Knihy jsou nedílnou součástí Národního muzea od jeho založení. Součástí muzea je veřejná vědecká knihovna, která má velice bohaté historické fondy i sbírky knižní kultury. Studovna a knižní depozitáře jsou nedílnou součástí naší historické budovy. Každoročně pořádáme několik výstav s knižní tematikou. Spolupráce s Památníkem národního písemnictví na výstavě nejkrásnějších současných knih je tak přirozeným spojením sil dvou kulturních institucí a zároveň zajímavým zpestřením výstavního programu Národního muzea,” říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Pro ty, kdo by rádi nahlédli třeba i „pod pokličku“ rozhodování poroty či by je zajímalo vědět víc o knižním designu, jsou připravené dvě komentované prohlídky výstavy, které povedou pedagogové a členové letošní poroty NČKR: Filip Kraus, vedoucí ateliéru tvorby písma a typografie na pražské UMPRUM a Helena Šantavá, která vede ateliér knižního designu na VOŠG Hellichova. Komentované prohlídky se budou konat 30. října 2024 a 20. listopadu 2024 vždy od 17 hodin a je možné se na ně zaregistrovat přes webové stránky Národního muzea.
Kolekce letošních Nejkrásnějších českých knih byla od počátku léta vystavena nejen na mnoha místech České republiky, ale během podzimu i v německém Frankfurtu nebo v Hongkongu.
Do 59. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádají Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR, bylo přihlášeno celkem 305 titulů. V soutěži je oceňován nejen současný knižní design, ale také kvalita a originalita polygrafického a knihařského provedení. Smyslem soutěže je motivovat nakladatele k vydávání umělecky hodnotných knih.
Časopis 44 - rubriky
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Herci VČD si připomenou Jiřího Šlitra
Jiří Šlitr – hudební skladatel, virtuózní klavírista, zpěvák, herec, spoluzakladatel divadla Semafor, kn celý článek
HUDBA
Bert & Friends vydávají debutovou desku
Kapela Bert & Friends vydává své první velké album pojmenované České moře. Dosud Bert & Friends v čele s Alber celý článek
OPERA/ TANEC
FOK tradičně zahrají Mou vlast pro republiku
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oslaví Den vzniku samostatného československého státu 28. října 2024 trad celý článek