zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 41. týden

Anthony Hopkins (Charing Cross Road 84)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hledání ztraceného času: Masarykové, Čapci a ostatní...
Prostřednictvím archivních materiálů nám Karel Čáslavský představí významné osobnosti. V tomto dílu uvidíme výběr záznamů T. G. Masaryka, Jana Masaryka, Edvarda Beneše a bratří Čapkových (1993). Režie P. Vantuch. Kdybychom soudili jen podle většiny dochovaných snímků, mohli bychom si myslet, že bratři Karel a Josef Čapkové byli hlavním povoláním zahradníci. Ale naštěstí existují i jiné. Například Karel na svatbě s Olgou Scheinpflugovou nebo na letišti s anglickým spisovatelem H. G. Wellesem v létě 1938, kdy v Praze zasedal PEN klub. Při recepci pro členy na Pražském hradě byl Karel Čapek nafilmován naposledy. Josef Čapek je zachycen s manželkou a dcerou při svých padesátinách. Uvidíme i Jana Masaryka a Edvarda Beneše ve vile v Sezimově Ústí.
Vysílání: 16.10., 08.30 hod., ČT2

Česká detektivka (2/9) - Inspektor Klubíčko & spol.
Dějinami nejpopulárnějšího literárního žánru provází O. Vetchý. V novém cyklu ČT dále účinkují M. Jareš a P. Mandys. Režie A. Sirotková (Premiéra). Proč se u nás nepíší detektivky? Tuto otázku si na začátku 20. let minulého století kladli čeští spisovatelé umělecké literatury a literární teoretici. Novinář a spisovatel Emil Vachek se neptal a rozhodl se to změnit. A tak se zrodil první český sériový detektiv, komisař Klubíčko. Kromě jeho případů se druhý díl nového cyklu ČT zabývá také unikátním podžánrem českého detektivního románu, kterým je parodie a první českou historickou detektivkou Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318.
Vysílání: 12.10., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 16.10., ČT art., 18.10., ČT art

Charing Cross Road 84
Dopisy přes oceán. Příběh dvou spřízněných duší, které se nikdy nesetkaly. Anne Bancroftová jako spisovatelka Helene Hanffová a Anthony Hopkins jako její důvěrný adresát v působivém britsko-americkém dramatu (1987). Dále hrají: J. Denchová, J. De Baerová, M. Ruehlová, I. McNeice, J. Eckhouse a další. Režie David Hugh Jones (Premiéra). Název filmu odkazuje na adresu londýnského sídla malebného antikvariátu, kde pracuje anglický elegantní knihkupec Frank Doel. Člověk s vytříbeným humorem a hlubokými znalostmi literatury. Jednoho dne odpoví na dopis newyorské spisovatelce Helene Hanffové, která poptává původní výtisky anglických spisovatelů za přijatelnou cenu. Jejich uctivá korespondence přeroste v hluboký přátelský vztah založený na vzájemné důvěře, pochopení a laskavosti. Nikdy se osobně neshledají, ale ve vzájemné korespondenci nachází útěchu v bezútěšných poválečných letech. Dvacetiletou korespondenci na pozadí historických událostí ukončí až tragická událost. Dojemný příběh o dvou spřízněných duších, jež dělí oceán, vychází z knižní předlohy Helene Hanffové. V hlavních rolích zazářili držitele Oscara Anne Bancroftová a Anthony Hopkins.
Vysílání: 13.10., 20.15 hod., ČT art

Strašidelné léto
Dva slavní básníci a noc plná démonů. Americký film režiséra Ivana Passera (1988). Hrají: P. Anglim, L. Dernová, A. Krigeová, E. Stoltz, A. Winter a další. V létě roku 1816 se u Ženevského jezera sešli básník Percy Shelley (Eric Stoltz) se svojí milenkou Mary Godwinovou (Alice Krigeová) a její nevlastní sestrou Claire Clairmontovou (Laura Dernová) a lord Byron (Philip Anglim) se svým společníkem a osobním lékařem Johnem Polidorim (Alex Winter). Společný čas v Byronově pronajaté vile trávili filozofickými debatami, rozjímáním o umění, sexem a drogami, jimiž je ochotně zásoboval Polidori. Pod vlivem oněch letních událostí začala Mary (která se za Shelleyho později provdala) psát svého slavného Frankensteina, Polidori vytvořil klasickou hororovou povídku Upír a lord Byron napsal báseň Mont Blanc (jehož silueta se za hezkého počasí odrážela ve vodách jezera). Ivan Passer, který po srpnové okupaci Československa emigroval do Spojených států, se sice uplatnil v Hollywoodu (jeho nejlepším americkým dílem zůstává drama vietnamského veterána Cutterova cesta – 1981), ale nikdy nedosáhl vrcholného úspěchu jako např. Miloš Forman. V roce 1988 zfilmoval román Anne Edwardsové Strašidelné léto (1972), popisující výše zmíněné události. Na rozdíl od předchozího filmu Gothic (1986) britského režiséra Kena Russella, vyprávěného s typickým Russellovým zaujetím pro hororové fantazie a vizuální úlety, zvolil Passer realističtější a také serióznější přístup pro zobrazení trýzněných myslí obou romantických básníků a jejich přátel. Místy až snovou atmosféru podtrhuje působivá fotografie známého kameramana Giuseppeho Rotunna (natáčelo se u italského Lago di Como) a uměřené výkony hlavních představitelů. Kromě zmíněných dvou filmů popisuje toto setkání u Ženevského jezera rovněž španělský snímek Veslovat po větru (1987, Remando al viento) s poněkud překvapivě obsazeným Hughem Grantem jako lordem Byronem.
Vysílání: 16.10., 21.35 hod., ČT art

3.10.2022 11:10:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Okupace (DBz)

Články v rubrice - Z éteru

Unikátní česko-německo-rakouský dokument Hranice

Hranice

Hranice
Proč se za minulého režimu snažilo tolik cizinců utéct na Západ přes československou hranici? A kol ...celý článek


Výtvarné tipy 48. týden

Malíř ďábla

Sto divů světa (4/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pyramidy v Gíze, Mayské měst ...celý článek


Filmové tipy 48. týden

Kate Winsletová  (Švadlena)

Krásný ztráty
Umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová a režisér Karel Smyczek v baru u Michala Pr ...celý článek


Velikáni filmu... Robert Wise

Strážní loď Sand Pebbles

Strážní loď Sand Pebbles
Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války. Steve M ...celý článek


Velikáni filmu... Anna Magnaniová

Anna Magnaniová (Tajemství Santa Vittorie)

Tajemství Santa Vittorie
Můžete nám vzít svobodu, ale nesahejte na naše víno! Anthony Quinn a Anna Magnanio ...celý článek


Literární tipy 48. týden

Impromptu

Stopy, fakta, tajemství: Šuhaj nebyl sám
Proč historie pozapomněla na bohatýrské skutky zbojníka Ilko Lepej ...celý článek


Proces s Rudolfem Slánským – 70 let

Rudolf Slánský

KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský
Patřil k nejmocnějším mužům komunistického aparátu až do večera 23. listopad ...celý článek


Gérard Philipe: Poslední Cidova zima

Gérard Philipe

Gérard Philipe: Poslední Cidova zima
Od narození divadelní a filmové legendy uplyne 4. prosince už 100 let. ...celý článekČasopis 48 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 49. týden

Aznavour a jeho svět

Muzikály Naruby
Velkolepá hudební show z pražské Lucerny, která připomene nejslavnější hity české i zahrani celý článek

další články...