zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 30. týden

Ponorka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ponorka
Slavné německé drama jedné z ponorek, které za druhé světové války bojovaly v Bitvě o Atlantik (1981). Hrají: J. Prochnow, K. Wennemann, H. Hoenig, U. Ochsenknecht, O. Sander, G. Lamprecht, S. du Mont, E. Leder a další. Režie Wolfgang Petersen. Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. Česká televize uvádí režisérskou verzi snímku, který je bezesporu nadčasovým vrcholným dílem Wolfganga Petersena, popisujícím nesmyslnost války z jiného pohledu, než bývá zvykem. Hlavní roli ztvárnil Jürgen Prochnow, ve vedlejších uvidíme Klause Wennemanna, Heinze Hoeniga, Uweho Ochsenknechta a další. Jedná se bezesporu o nejkomplexnější a nejkvalitnější film o ponorkách za druhé světové války.
Vysílání: 31.7., 20.00 hod., ČT2

Claude Chabrol – antikonformista
Portrét slavného režiséra, který se nikdy nebál. Francouzský dokument. "Točím filmy, abych dal lidem návod, jak se co nejlépe pohybovat a vyznat v našem společném dobrodružství, v naší existenci. Myslím, že když jim ukážu různé hanebnosti, pády, pomůžu jim víc než oslavou úspěchů, které bývají relativní. Nechci být jako obchodník s drogou, nechci, aby divák vyšel z kina a vykládal, na dvě hodiny jsem zapomněl na svět." Slova, která řekl slavný francouzský režisér Claude Chabrol v jednom televizním rozhovoru, velice trefně vystihují podstatu jeho tvorby. V mládí se tento představitel nové vlny, podobně jako například jeho souputník Francois Truffaut, živě zajímal o dílo mistra filmového hororu Alfreda Hitchcocka. Chabrolovou doménou se pak staly psychologické thrillery a kriminálky, v nichž ovšem nikdy nechyběl filozoficko-sociologický přesah. Z jeho tvorby připomeňme alespoň snímky jako Krásný Serge, Bestie musí zemřít, Řezník, Houkání sovy, Ženská záležitost, Paní Bovaryová či Slavnost. K jeho oblíbeným herečkám patřila kromě jeho někdejší manželky Stéphane Audranové především Isabelle Huppertová.
Vysílání: 27.7., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 01.8., ČT art., 02.8., ČT art

Poklad
Kde hledat, kde kopat a co pak s pokladem? Rumunsko-francouzská lehce sarkastická komedie (2015). Hrají: T. Cuzim, A. Purcarescu, C. Cozmei, C. Tomaová a další. Režie Corneliu Porumboiu (V rumunském znění s titulky). Costi vede klidný život. Večer rád čte pohádky svému synovi, jejich oblíbencem je Robin Hood. Costi vidí i sám sebe jako hrdinu – ochránce utiskovaných a bijce nehodných. Jednou večer ho soused poctí nečekanou návštěvou a svěří mu tajemství. Soused Adrian je přesvědčený, že na zahradě jeho babičky je zakopán poklad. Když si Costi vypůjčí detektor kovů a pomůže mu poklad najít, dá mu polovinu toho, co najdou. Costi je nejprve skeptický, nakonec ale neodolá. Dva komplicové mají víkend na to, aby poklad vypátrali. Costi je přece hrdina a tak navzdory všem překážkám se vrhne do hledání pokladu. Americký filmový deník Hollywood Reporter u příležitost uvedení snímku Poklad napsal, že jím režisér Corneliu Porumboiu definitivně potvrdil svou roli “vtipálka rumunské nové vlny”. Komorní snímek, připomínající v mnoha formálních i uměleckých aspektech českou novou vlnu, byl uveden v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes (2015), kde získal cenu Prix un certain talent. Corneliu Porumboiu je jedním z nejznámějších rumunských režisérů své doby. Jeho debut 12:08 na východ od Bukurešti (2006) mu vynesl v Cannes Zlatou kameru (2006).
Vysílání: 27.7., 00.10 hod., ČT art

James Cameron: příběh sci-fi (5/6)
Chytré stroje. Režisér legendárních snímků Avatar, Terminátor či Propast uvádí fascinující exkurzi do světa vědecko-fantastických filmů. Americký dokumentární cyklus. Pod pojmem "chytrý stroj" si už dávno nepředstavujeme roztomilého robota Emila z dávného Večerníčku. A přestože počítač HAL z filmu 2001: Vesmírná odysea je stále děsivý, dnešní fanoušek sci-fi si žádá víc. V páté epizodě si James Cameron bude povídat nejen s "Terminátorem" Arnoldem Schwarzeneggerem, ale i s tvůrcem vizuálních efektů Douglasem Trumbullem, režisérem legendárních Star Wars Georgem Lucasem či s Ridleym Scottem, který je podepsaný pod kultovním snímkem Blade Runner z roku 1982.
Vysílání: 28.7., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 01.8., ČT art

19.7.2021 12:07:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek



Časopis 13 - sekce