zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Připomenutí méně známé tvorby Jaroslava Hutky

Zakázané linoryty Jaroslava Hutky

autor: archiv   

Galerie Zjeviště připravila na 2. listopadu další výstavu, která potrvá do 27. listopadu 2004. Známý písničkář, básník, prozaik a výtvarník Jaroslav Hutka vystavuje - Zakázané linoryty.
Narodil se v roce 1947 v Olomouci. Výrazná osobnost formování českého folku v šedesátých a sedmdesátých letech, zakladatel písničkářského sdružení Šafrán.
Jeho hlavním přínosem, kromě vlastní tvorby, byly úpravy a osobitá prezentace moravských lidových písní. Písňové texty, verše a prózy publikoval časopisecky a knižně v domácích i exilových nakladatelstvích.

V roce 1977 podepsal Chartu, o rok později se vystěhoval do Nizozemí a později do Německa, publikoval a vystupoval ve svobodných zemích a založil vydavatelství Fosil. Po roce 1989 se vrátil trvale domů, je činný ve všech svých profesích a zveřejňuje svou tvorbu také ve vlastním vydavatelství Samopal.

O své výtvarné činnosti říká: „Kdysi dávno jsem chtěl být pouze malířem nebo grafikem, ale nevyšlo mi to.“ (studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kterou nedokončil). „To, že jsem se nakonec stal zpěvákem a spisovatelem, pořád nedokážu brát zcela vážně a definitivně.“

Ke grafice se vrátil v roce 1973, kdy se mu naskytla příležitost vydat v Mladém světě přílohu s vlastními ilustracemi. Vytvořil osm ilustrativních linorytů a ikdyž redakce jeho pojetí odmítla jako negroidní, neodpovídají duchu moravských písní, pro Jaroslava Hutku to nicméně znamenalo počátek jeho výtvarné činnosti.
„Tyhle moje grafiky,“ říká Jaroslav Hutka, „i dnes některým lidem připadají negroidní. Nechci se vymlouvat tím, že stejně všichni pocházíme z Afriky a že černobílá technika k tomu svádí. Když jsem tyto grafiky dělal, tak jsem nad tím takto nepřemýšlel. Hledal jsem člověka, nahého člověka. Tak jako ty balady nejsou oblečeny v žádném moravském či dobovém kroji a dají se identifikovat jen prožitkem jedince, jako nakonec každé primitivní umění, došel jsem pocitově a zcela logicky k typu člověka předcivilizačního. Byl tě jeden člověk, bylo mu jakkolvěk… mluví v tomto smyslu jasně.“
Na vystavených grafikách je proto nejen nač se dívat, ale i co si přečíst a o čem přemýšlet. Věříme, že připomenutí méně známé oblasti tvorby tak známé osobnosti, jakou Jaroslav Hutka nesporně je, vás potěší.

2.11.2004 00:11:27 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...