zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní klenoty

Miroslav Táborský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kutná Hora – Monte Carlo středověku
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Historické jádro Kutné Hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a katedrálou Panny Marie v Sedlci představuje jedinečně dochovanou středověkou urbanistickou strukturu s řadou cenných gotických, renesančních a barokních domů. Její uliční síť představuje skutečný labyrint, jímž se návštěvník noří hlouběji do hlubin času a je podněcován k tomu vnímat staletého ducha místa, který zde působí jako v málokterém českém historickém městě. K dalším významným památkám Kutné Hory patří i Vlašský dvůr, kde kdysi sídlila po celé Evropě proslulá mincovna, pozdně gotický měšťanský Kamenný dům, středověký kostel sv. Jakuba, monumentální Jezuitská kolej s galerií soch nad říčním údolím nebo klášter Voršilek.
Vysílání: 26.12., 18.15 hod., ČT2

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – tajemství jazyka
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie O. Kallus. Na samém okraji Žďáru nad Sázavou se nad areálem bývalého kláštera zvedá kopec, který korunuje unikátní poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Jedná se o vrcholné dílo fenomenálního barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho, jenž nevelkou stavbu obklopenou ambitem postavil v letech 1719–1722. Velmi členitý svatostánek je totiž s nadsázkou řečeno otevřenou knihou plnou symbolů spjatých s kultem našeho předního světce, jemuž je zasvěcen. Navíc je stavba vůbec nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky, jímž se Jan Blažej Santini zcela vymykal dobovým konvencím a v mnohém předběhl vnímání architektury.
Vysílání: 27.12., 18.15 hod., ČT2

Litomyšl – krvavý román
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie O. Kallus. Východočeské městečko Litomyšl patří k nejkrásnějším příkladům našich městských památkových rezervací. Protáhlé vřetenovité náměstí je lemováno desítkami starobylých domů s podloubími a obklopuje jej řada cenných sakrálních staveb. Do světového povědomí se však dostal zdejší renesanční zámek, který patří k nejpůsobivějším dokladům italské arkádové architektury na sever od Alp. Vystavěn byl v 60. letech 16. století a zachoval si původní harmonickou podobu, i když byl poškozen roku 1775 požárem. Stavební úpravy se dotkly výhradně interiérů, a proto dnes můžeme obdivovat unikátní sgrafitovou výzdobu fasád a štítů. Celý komplex dotváří řada hospodářských budov včetně pivovaru a zámecká zahrada.
Vysílání: 28.12., 18.15 hod., ČT2

Třebíč – jedinečnost mnohosti
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie O. Kallus. Třebíč je druhým největším městem kraje Vysočina. Počátky města souvisejí se založením benediktinského kláštera, nicméně první písemná zmínka pochází z roku 1277. V době svého největšího rozmachu pak byla Třebíč nejdůležitějším centrem na Moravě po Olomouci a Brnu. O bohaté historii svědčí především areál bývalého kláštera s bazilikou svatého Prokopa, která patří k nejcennějším evropským příkladům přechodu mezi románským a gotickým stylem. Ještě unikátnější hodnotu má však třebíčská židovská čtvrť, která je pozoruhodným souborem staveb, v nichž se jedinečným způsobem navrstvily stopy procházejících století. Obě místa byla v roce 2003 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, přičemž židovská čtvrť byla první židovskou památkou mimo Svatou zemi, která se na něm ocitnula. Vydejme se na výlet do tohoto turisty stále nedoceněného města s bohatou historií a spolu s průvodcem Miroslavem Táborským si prohlédněme jeho výjimečný odkaz blíže.
Vysílání: 29.12., 18.15 hod., ČT2

Vila Tugendhat – srdce z onyxu
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Vila Tugendhat představuje nadčasové funkcionalistické dílo jedinečného německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Vilu vyprojektoval v roce 1928 pro manžele Tugendhatovy, kteří hledali „místo pro šťastný život“ a stavbu svého domova nijak finančně neomezili. To mělo značný vliv na celkový ráz domu, ale především na jeho vnitřní zařízení, které využívalo luxusních materiálů a na svou dobu nesmírně moderních technologií. Budova čerpá z myšlenky propojeného prostoru interiéru a jednoty s přírodou, k čemuž napomáhá nahrazení nosných zdí ocelovou konstrukcí a sklem, ale také systém pohyblivých okenních rámů a velkorysé řešení teras, hlavních společných prostor nebo zimní zahrady. Vila je pozoruhodně řešená i ve své orientaci k terénu. Hlavní vchod se nenachází v přízemí, nýbrž v nejvyšším patře a do hlavních místností se tedy schází. Funkcionalistický skvost, jenž ve své době vyvolal kontroverzní reakce, silně zasáhly dějinné zvraty 20. století. Majitelé židovského původu vilu opustili těsně před nástupem nacismu, kdy zvolili emigraci do Spojených států. Během následujících desetiletí vila již nesloužila k původnímu účelu rodinného domu, její vnitřní vybavení bylo částečně rozebráno a přemístěno. Vila byla po náročné rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti v roce 2011 a je dnes v takřka původní podobě obdivována návštěvníky z celého světa.
Vysílání: 30.12., 18.15 hod., ČT2

Praha – rozmanitost v jednotě
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Historické jádro Prahy patří k největším městským památkovým rezervacím na světě. Nachází se zde 1322 památkových objektů, které navíc nabízejí unikátní přehled všech architektonických stylů od románského slohu po modernu. I když je tvář Prahy z tohoto důvodu nesmírně rozmanitá a mnohotvárná, těžko popsatelná moc ubíhajícího času jí zaručuje dojem zvláštní jednoty a přirozené harmonie. Při první vycházce městem s poutavě vyprávějícím průvodcem Miroslavem Táborským si prohlédneme vznešené prostory Pražského hradu, navštívíme stále tajuplné Židovské město, mystikou opředený Karlův most i Valdštejnský palác, který je působivým symbolem mocenských ambicí.
Vysílání: 01.1., 16.25 hod., ČT2

Praha – jednota v rozmanitosti
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – památkách zařazených na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie J. D. Novák. Praha se vyznačuje přítomností hned několika výrazných stavebních stylů, a tak hovoříme o její románské, gotické, barokní, klasicistní, kubistické, funkcionalistické stránce. Navíc je zasazena do unikátního přírodního prostředí, které se může pochlubit terasami pod Pražským hradem, Valdštejnskou či Vrtbovskou zahradou, ale i Průhonicemi, které jsou dokladem krajinářského mistrovství konce 19. století. Tato rozmanitost působí ojedinělou jednotou, kterou bychom stěží hledali v jiném evropském městě. Praha dostala v průběhu věků mnoho přízvisek. Zkamenělá krása, Zlaté město, Stověžatá Praha, Matka měst. Do seznamu UNESCO se ale zapsala především jako dokonalé zhmotnění zásady "jednota v rozmanitosti, rozmanitost v jednotě". Historie sem přinášela v průběhu staletí vlivy z celé Evropy. Střídali se vladaři, šlechtické rody, politické vlivy i státní zřízení. Spolu s nimi přicházeli umělci a architekti, kteří vtiskli Praze její tvář, plnou překvapivých kombinací. Těm především bude věnována druhá část vycházky s poutavě vyprávějícím průvodcem Miroslavem Táborským, s nímž navštívíme honosné umělecké stánky a posoudíme obohacení, které pro jádro Prahy znamenaly podněty architektonické moderny. Cesta napříč staletým stavebním vývojem tak nemůže skončit jinde, než u postmoderního Tančícího domu.
Vysílání: 01.1., 16.50 hod., ČT2

19.12.2016 15:12:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek



Časopis 21 - sekce