zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art tipy 46. týden

Vždy připraven!

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Projekt Frankenstein
Někdy se to horší v nás probudí v té nejhorší podobě. Maďarský koprodukční film, inspirovaný známým románem spisovatelky Mary Shelleyové (2010). Hrají: R. Frecska, L. Monoriová, K. Mundruczó, K. Csíkosová, M. Székely a další. Režie Kornél Mundruczó (V maďarském znění s titulky).
Sedmnáctiletý Rudi právě utekl z dětského domova a přijíždí za matkou do Budapešti. Jsou Vánoce a on doufá, že bude se svou rodinou. Ve zchátralém a vybydleném domě se setkává s filmovým režisérem, o němž netuší, že je jeho biologickým otcem. Rudi se účastní konkurzu na filmovou roli, ale shodou náhod právě na něm najednou leží tíha čerstvých nešťastných událostí... Příběh je inspirován známým románem Frankenstein od spisovatelky Mary Shelleyové. Režisér Kornél Mundruczó se o jeho převedení do jiné umělecké podoby pokoušel podruhé, při natáčení vycházel již ze své vlastní divadelní hry, kterou na motivy knihy napsal v roce 2007. Na filmovém zpracování je zajímavý motiv tvorby, stvoření, či přetváření, jež prostupuje celým příběhem. Ještě více je však zajímavá jeho vizuální stránka, výtvarné kompozice scén a jejich uspořádání. Titul patří k nejzajímavějším maďarským projektům posledních let.
Vysílání: 11.11., 22.50 hod., ČT art.

Vždy připraven!
Cesta za nově nabytou svobodou od padlé Zdi až do San Francisca. Německá roadmovie (2010). Hrají: M. Schweighöfer, F. Mücke, A. Bachleda, T. Stashwick a další. Režie Markus Goller (V německém a anglickém znění s titulky).
Dvojice naivních mladíků z východního Německa se po pádu Berlínské zdi vydává na jízdu napříč Amerikou. Když se konečně otevře možnost vycestovat do ciziny, vypraví se tito podnikaví nadšenci do San Franciska, kam před deseti lety údajně utekl otec jednoho z nich. Naneštěstí jim však peníze stačí jen na letenku do New Yorku a poté, co u pasové kontroly hrdě prohlásí, že nejsou nacisti, ale komunisti, jsou navíc podrobeni důkladné osobní prohlídce. A co hůř, brzy zjistí, že se za svých 55 dolarů dostanou nejdál tak do New Jersey. Nezbývá tedy než jet stopem. Jejich angličtina je dost bídná a ponětí o amerických reáliích ještě mizernější, ale s neředěnou euforií z nově nabyté svobody v žilách nemůže jejich cíli stát nic v cestě. Německý snímek si podmaňuje klasický americký žánr roadmovie a výstižně ho využívá k ilustraci nekritického opojení ideálem svobody a Ameriky, který zaplavil země východního boku po pádu komunismu. Scénář vychází z osobních zkušeností producenta Thomase Zicklera, který po pádu komunismu podnikl spolu s kamarády totožnou cestu do Ameriky. Ačkoli důvodem jejich výletu byla čistě fascinace americkou ikonografií a ne rodinné důvody, stejně jako hrdinové filmu si za cíl stanovili San Francisco, a jelikož neměli dost peněz, celou cestu z New Yorku urazili stopem.
Vysílání: 14.11., 00.45 hod., ČT art.

Milovaní
Láska, touha a žárlivost v písních i v životě. Film natočený v koprodukci Francie, Velké Británie a České republiky (2011). Hrají: Ch. Mastroianniová, C. Deneuveová, M. Forman, L. Sagnierová, L. Garrel, P. Schneider, T. Bukvic, Z. Kronerová, P. Liška, V. Neužil, Z. Onufráková a další. Režie Christophe Honoré (V původním znění s titulky) (Premiéra).
Režisér Christophe Honoré označuje své dílo Milovaní jako film s písněmi-šansony, nejedná se podle jeho slov o film hudební. Nejsou v něm zpívané dialogy, jen emoce jsou rozvinuty v písních. Snímek byl natočen ve francouzsko-české koprodukci za účasti českých herců. V menší roli se ve filmu objeví i režisér Miloš Forman.
Film začíná v roce 1964, kdy se český medik Jaromil (odkaz na jméno režiséra Jaromila Jireše) seznamuje v Paříži s Madeleine. Vezmou se a žijí v Praze, ale přichází Pražské jaro a po něm sovětské tanky. Madeleine odjíždí i s jejich dcerou Vérou do Paříže. Pak již sledujeme bouřlivé osudy Véry a letmá setkávání bývalých manželů Jaromila a Madeleine. Postavu Madeleine ztělesnila legenda francouzského filmu Catherine Deneuveová a filmovou dceru její dcera skutečná, Chiara Mastroianniová.
Vysílání: 15.11., 22.15 hod., ČT art.

Člověk z mramoru
Osudové drama člověka, který uvěřil své době. Polský film (1976). Hrají: K. Jandová, J. Radziwilowicz, T. Lomnicki, J. Lomnicki, M. Tarkowski a další. Režie Andrzej Wajda (V polském znění s titulky).
Studentka filmové školy Agnieszka s bezmála detektivní pílí sbírá materiál pro diplomní práci, dokumentu o zedníku Mateuszovi Birkutovi, úderníkovi z padesátých let. S jeho pohnutým osudem, zrcadlícím v sobě šílenství doby, se seznamuje prostřednictvím pseudodokumentárních záběrů a retrospektiv, výpovědí těch, kteří jej znali. Z počátku se jí jeví jen jako mramorová socha, pro kterou stál v době své slávy jako model. Postupně v něm ale nachází člověka, jehož přirozená morálka a vědomí spravedlnosti v souvislosti s vykonstruovaným procesem přivedly do vězení. Film významného režiséra polského i světového filmu, Andrzeje Wajdy (Popel a démant, Březový háj, Země zaslíbená, Krajina po bitvě, Danton, Katyń) hovoří otevřeně nejen o společensko-politických deformacích padesátých let, ale pokouší se k nim rovněž nalézt paralelu v letech sedmdesátých. Legendární snímek Člověk z mramoru patří k mistrovským dílům polské kinematografie a byl vyznamenán Cenou kritiky na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Pro své společensko-politické kritické vyznění se jen obtížně dostával do kin doma, ale i v dalších zemích tehdejšího východního bloku. Pokud čas ubral snímku něco na jeho někdejší pronikavé aktuálnosti, rozhodně neubral nic na jeho uměleckém vyznění a hlubokém humánním sdělení.
Vysílání: 16.11., 20.20 hod., ČT art.

9.11.2014 15:11:18 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...