zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jak najít meteorit, Jára Cimrman jako vynálezce

www.tydenvedy.cz

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V první polovině nastávajícího měsíce - od 1. do 15. listopadu - se uskuteční nejrozsáhlejší a tématicky nejpestřejší vědecký festival u nás TÝDEN VĚDY A TECHNIKY. Jeho posláním je zprostředkovat naučnou i zábavnou formou nové poznatky vědy a výzkumu nejen žákům a studentům ale i široké veřejnosti.
Mottem letošního ročníku je Dotkni se vědy - svět kolem nás je plný technologií reagujících na náš dotyk a my jsme si zvykli používat hmat při poznávání a prožívání světa více než kdy předtím.

Program festivalu zahrnuje na pět stovek akcí, 220 přednášek, 40 výstav, 14 interaktivních expozic, projekce, soutěže, workshopy, exkurze apod. Dopolední část je primárně zaměřena na žáky a studenty, zatímco odpolední a podvečerní akce jsou přístupné bez omezení.
Festival se odehraje v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Liberci a v desítkách dalších měst po celé republice. Pražským centrem bude budova Akademie věd na Národní třídě, kde vznikne science centrum. Vědu si zde mohou zájemci vyzkoušet na vlastní kůži v 11 interaktivních expozicích.
"Umění putovat vzduchem aneb Balony" je název jedné z výstav v knihovně AV, v Geofyzikálním ústavu v Boční ulici na Praze 4 budou k vidění díla grafika a fotografa Ivana Kafky pod titulem "Pár věcí", v sídle České geologické služby na Klárově si mohou návštěvníci prohlédnout minerály a zkameněliny, v brněnské galerii Vaňkovka proběhne výstava o českých vědcích a jejich vynálezech a výstava v Krajské vědecké knihovně v Liberci je zasvěcena "mytickému" hrdinovi Járovi Cimrmanovi jako vynálezci a světoběžníku.

Z nepřeberného množství přednášek budou určitě patřit k těm atraktivním přednášky z ekologie - např. o geneticky upravených plodinách nebo těžkých kovech v houbách - v pondělí 3. 11. v budově AV na Národní třídě, z jiného oboru pak např. "Alois Nebel a jeho strašidelná dráha" nebo "Podivné příběhy Staroseverské lživé ságy" (v budově Filozofické fakulty UK), "Středověká škola" - v Pedagogickém muzeu ve Valdštejnské ulici. V literární kavárně Akademia bude hovořit Jiří Padevět 4. 11. o protektorátní Praze a v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici v pátek 7.11. promluví docent Ledvinka o tom"Jak šla voda Prahou". Můžete se ovšem také dozvědět o tom, jak najít meteorit, zda mají buňky radiofrekvenční antény nebo jaké tajemství skrývá pražský orloj. Témat je nepočitatelně tak jako oborů, kterými se zabývají pracovníci Akademie věd a každý si může najít to své. Mnozí určitě využijí příležitosti nahlédnout za obvykle zavřené dveře institucí mnohdy se záhadnými názvy a podívat se vědcům přímo pod pokličku např. v Ústavu fyziky plazmatu, Ústavu fotoniky a elektroniky, Archeologickém nebo Geologickém ústavu a dalších.
Podrobné informace k této již populární a oblíbené masové propagaci naší vědy a techniky jsou k dispozici na webových stránkách www.tydenvedy.cz.

27.10.2014 16:10:47 HelKo | rubrika - Zveme ...

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zveme ...

Open House Brno otvírá město

Diversa Quartet

V sobotu 18. května od 9. hodiny se začnou návštěvníkům festivalu architektury a urbanismu Open House Brno 202 ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...