zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cenné obrazy zůstávají v Národní galerii

Umučení svatého Tomáše od Petra Pavla Rubense

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Slovy "zákon byl naplněn" a "věci jsou tak jak mají být" komentoval ministr kultury Daniel Herman podpis smlouvy mezi představitelem Národní galerie generálním ředitelem Jiřím Fajtem a zástupci církevních organizací, kterou vydává stát umělecká díla odcizená komunistickým režimem původním majitelům. Zásadní akt, kterým byl uplatněn zákon č. 428 z roku 2012 o církevních restitucích, se odehrál 12. září mezi obrazy v jednom z výstavních sálů Šternberského paláce "veřejně" - za přítomnosti České televize, Českého rozhlasu a novinářů z dalších médií.

Vydány byly tři soubory obrazů zahrnované mezi nejcennější kulturní dědictví i v evropských souvislostech. Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě v osobě převora Jana Berky převzalo cyklus 9 obrazů Mistra Vyšebrodského, přechovávaný dnes v Klášteře sv. Anežsky na Starém Městě, který byl prokazatelně součástí vybavení klášterního kostela ve Vyšším Brodě.

Česká provincie řádu sv. Augustina v zastoupená páterem Juanem Ignaciem Provecho Lopezem získala zpět dva obrazy Petra Pavla Rubense, které nechal zhotovit ve třicátých letech 17. století první představitel české provincie založené v roce 1604 pro klášter u sv. Tomáše. Obrazy, které se staly symboly pro mnichy malostranského kláštera, představují sv. Augustina a Umučení sv. Tomáše a jsou vystaveny ve Šternberském paláci.

Smlouva o restituci byla podepsána ze strany Národní galerie také s Rytířským řádem Křižovníků s červenou hvězdou (založeném sv. Anežkou) a týká se čtyř deskových obrazů z Oltáře velmistra Puchnera Mikuláše Puchnera, přechovávaných rovněž v Klášteře sv. Anežky.

Důležitou součástí všech restitučních dokumentů je položka o zapůjčení zmíněných obrazů Národní galerii na dobu 15 let s možností dalšího prodloužení. Pro veřejnost to tedy znamená, že se nic nezměnilo, obrazy najdeme tam, kde jsme zvyklí, pouze u popisek bylo nahrazeno jméno majitele.

Souhrn příznivých okolností - schválení zákona o restitucích v roce 2012, vstřícný postup vlády a Národní galerie, která musela provést řadu zkoumání a ověřování z hlediska liturgického, uměleckohistorického a právního - vedl k tomu, že "proces očišťování historické paměti" pokračuje a nespravedlnost způsobená minulým režimem byla alespoň v tomto ohledu napravena.

15.9.2014 18:09:25 HelKo | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...