zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy na obrazovce 45. týden

Z filmu Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem
Matka představená je šokována slepou a fanatickou vírou mladé novicky Hadewijch a pošle ji pryč z kláštera, aby objevila sebe samu. Hadewijch se znovu stává Céline, dvacetiletou dcerou ministra francouzské vlády. Její vášnivá láska k Bohu, vztek a setkání s Yassinem a Nassirem ji svedou na nebezpečnou stezku. Po vypovězení z kláštera se Céline vrhne do prozkoumávání svého okolí. Potkává arabského mladíka Yassina a brzy spolu s ním navštěvuje koncerty a projíždí se na skútru po Paříži. Céline však nechce sex a neustále odolává Yassinovým návrhům, z čehož je mladík nešťastný a zmatený. Yassine má bratra Nassira, který je fanatickým vyznavačem své víry. Jakmile se Céline seznámí s Nassirem a zjistí, že sdílejí společné myšlenkové základy (navzdory faktu, že ona je Křesťanka a on Muslim), může začít drama. Vysílání: 05.11., 23.35 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Russell Crowe Těžká váha
Boxerský film je v americké kinematografii svébytným žánrem a často se prostřednictvím jednoho či více sportovních osudů vyjadřuje k širším dobovým souvislostem. Stačí připomenout snímky jako Šampion (1949) s Kirkem Douglasem, Někdo tam nahoře mě má rád (1956) s Paulem Newmanem, Nadmuté město (1972) se Stacym Keachem, Rocky (1976) se Sylvesterem Stallonem či Zuřící býk (1980) s Robertem De Nirem. Box v americké kultuře symbolizuje rychlou cestu vzhůru (případně i dolů, ale ta se tak často neukazuje), při níž se prosadí jen ti nejvytrvalejší a mnohdy také nejbezohlednější, neboť kdo se příliš ohlíží na druhé, málokdy to někam dotáhne. Drama Rona Howarda Těžká váha (2005) vzniklo podle osudů legendárního Jamese J. Braddocka (1905–1974), dlouho zapomenutého národního hrdiny, který se do Boxerské síně slávy dostal až v roce 2001. Braddock, přezdívaný Cinderella Man (tedy Popelák) se v polovině třicátých let stal idolem milionů prostých Američanů, kdy se z příležitostného přístavního dělníka dokázal v době Velké hospodářské krize proboxovat až k titulu mistra světa v těžké váze. Nepřízeň osudu ani četná obnovená zranění mu nezabránily v tom, aby neústupně šel za svým cílem. Vedle rozhodujících okamžiků Braddockovy sportovní kariéry film působivě zachycuje atmosféru hospodářské krize se všemi jejími aspekty. Přesvědčivý výkon v titulní úloze podává populární Russell Crowe, jemuž dobře sekundují především Renée Zellwegerová (oddaná manželka Mae) a Paul Giamatti (manažer Joe Gould). Vysílání: 06.11., 22.20 hod., ČT2.

V údolí Elah
Kanadský scenárista a režisér Paul Haggis (nar. 1953) se původně pod vlivem Antonioniho Zvětšeniny chtěl stát módním fotografem. Po neúspěšném výletu do Londýna se psaní pro něho stalo velmi úspěšnou náhražkou (mj. úspěšné televizní seriály Životní fakta, Třicet a něco, Walker Texas Ranger a Rodinné právo). Ve filmu se nečekaně prosadil jako režisér autorským dramatem Crash (2004), za něž dostal dva Oscary (za scénář a produkci). Rovinu psychologického kriminálního thrilleru s navzájem se prolínajícími motivy pak použil i v dalším autorském počinu V údolí Elah (2007), vycházejícím ze skutečného případu vraždy vojáka, jenž se právě vrátil ze zámoří. Penzionovaný seržant vojenské policie Hank Deerfield (Tommy Lee Jones) odjede na vojenskou základnu v Novém Mexiku a na vlastní pěst pátrá po synovi, jenž je po návratu z Iráku pohřešován a byl zřejmě zavražděn. Ve spolupráci s místní kriminalistkou Emily Sandersovou (Charlize Theronová) se snaží zločin objasnit, přičemž musí čelit nejen vzájemné řevnivosti vojenských a civilních ochránců zákona, sledujících vlastní zájmy, ale i postupně se hroutící iluzi o bezúhonnosti svého dítěte. Dostatek prostoru v relativně pomalu plynoucím filmu dostávají i jeho vztah k manželce (Susan Sarandonová) a trauma ambiciózní a schopné policistky, která je navíc svobodnou matkou, v mužském šovinistickém prostředí. Filmu vévodí přesvědčivý herecký výkon Tommyho Lee Jonese (oceněný mj. oscarovou nominací) v úloze, jež byla původně napsána pro Clinta Eastwooda. Název označuje biblické místo, kde došlo k boji Davida s Goliášem. Vysílání: 07.11., 00.05 hod., ČT1.

Světové filmové perly Admirál
Režisér Andrej Kravčuk si k životopisnému zpracování zvolil výraznou postavu ruských dějin, jejíž jméno však bylo ve vlastní zemi dlouho zapovězeno: admirála Alexandra Vasiljeviče Kolčaka. Admirál Kolčak byl důležitou postavou rusko-japonských válek, později se v občanské válce postavil na stranu bílých a po jistou dobu měl dokonce ambice stát se novým vládcem celé Rusi. Film se zabývá nejdramatičtějším úsekem Kolčakova života mezi lety 1915 a 1920, kdy do admirálova života kromě revoluce zasáhla i bouřlivá láska. Kolčak byl zálety proslavený, vzplanutí k přítelově ženě Anně Timirjovové však bylo pro oba osudové. Režisér se ve filmu rovnocenně věnuje oběma konfliktům - vnitřnímu boji aktérů zapovězeného milostného vztahu i revolučním bojům. Prosluněné, galantní milostné scény tak střídají drsné bojové sekvence z bitev černomořské flotily či odporu bělogvardějců na mrazivé Sibiři. Anna Timirjovová, z jejíž perspektivy je příběh vyprávěn, pro lásku ke Kolčakovi opustila zajištěné manželství a po jeho smrti za ni zaplatila sedmatřiceti lety v sovětských věznicích a táborech. Hlavní role admirála se zhostil Konstantin Chabenskij, u nás známý z historické detektivky Státní rada či z Bekmambetovovy Noční hlídky. Vysílání: 07.11., 22.30 hod., ČT2.

Filmový klub Heavy Metal
Komiksový magazín Heavy Metal vznikl v roce 1977 jako americká odnož vlivného francouzského originálu sMétal hurlant. Velkoformátový a celobarevný měsíčník proslul jednak původními díly amerických kreslířů, ale především díky přetištění původních francouzských komiksů tehdejších nejosobitějších autorů jako Enki Bilal, Philippe Caza, Guido Crepax, Philippe Druillet, Jean-Claude Forest, Moebius a Milo Manara. Jejich díla spadající do žánrů sci-fi a fantasy přitahovala čtenáře jednak okázalým zobrazováním nahoty i násilí a dospělým humorem, ale také bizarními světy a zcela osobitými přístupy ke komiksovému jazyku. Právě na základě úspěchu magazínu v USA vznikl stejnojmenný celovečerní animovaný film. Snímek tvoří devět vágně provázaných segmentů, které vycházejí z některých ikonických komiksových povídek, včetně Moebiova Arzacha, případně z původních scénářů, které se stylem a žánrovou stylizací drží charakteristik tištěného Heavy Metalu. Jednu z hlavních atrakcí představuje převzatá hudba, která zahrnuje hity od Black Sabbath, Journey, Nazareth či Devo. Během natáčení bylo užito několik animačních procesů včetně rotoskopie, kdy jsou herci či objekty nasnímáni klasickou filmovou kamerou a jejich pohyb je pak překreslen. Díky tomu kreslený snímek v některých segmentech dosahuje realistického efektu při pohybu postav i kamery. Filmový Heavy Metal se záhy po uvedení stal kultovním titulem jednak mezi příznivci komiksů, ale díky okaté campovosti si ho oblíbili také návštěvníci půlnočních projekcí. Náleží tedy po bok prvních opravdových kultů stříbrného plátna, jako byly muzikál Rocky Horror Picture Show a či surreální iniciace Krtek. Vysílání: 10.11., 23.15 hod., ČT2.

3.11.2012 16:11:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...