zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nový snímek Karla Vachka je o ezoterním pozadí lidského bytí

Režisér Karel Vachek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

První diváci mohli zhlédnout nový snímek TMÁŘ A JEHO ROD ANEB SLZAVÉ ÚDOLÍ PYRAMID jednoho z nejoriginálnějších českých filmařů všech dob, Karla Vachka, už loni na podzim – na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kde obdržel cenu New Europe Visegrad Prix 2011 za nejlepší dokumentární koprodukci ze střední a východní Evropy. Nyní tento téměř tří a půlhodinový film čeká i tuzemská distribuční premiéra – do vybraných kin se díky péči distributora, jímž je Národní filmový archiv, dostane 3. května. 2012. Tomu budou ještě předcházet slavnostní premiéry 18. a 23. dubna a následné uvedení na festivalu Finále Plzeň. Podle producenta Radima Procházky již dokument stihl zaujmout i v zahraničí, konkrétně na festivalu v Kodani, nyní jej čeká uvedení na přehlídce v Římě.

O svém filmu Karel Vachek, který během svého působení na FAMU ovlivnil desítky mladých dokumentaristů, říká: „Neznáme, a dlouho ještě nebudeme znát, fyzikální podstatu prostoru mezi Bohem a zdejším prostorem. I tak se s ní spousta lidí snaží komunikovat. Ale kvůli nevědomosti nebo nedokonalým nástrojům, jimiž se sféry magie dotýkáme, dochází k mnoha tragickým i tragikomickým událostem.“ Autor diváky prostřednictvím citací z muzikálu Mam´zelle Nitouche symbolicky zavádí do prostředí kláštera, divadla a kasáren. V tomto trojúhelníku zkoumá tenkou hranici mezi skutečnou niternou vírou v boha a institucionalizovaným náboženstvím.

Režisér také tvrdí, že prostor mezi naším světem a Bohem zbytečně přenecháváme esoterikům, zatímco věda a umění se od něj drží stranou. Film uvozuje scéna s kamennými koulemi nedaleko slovenské Čadci, které prokazatelně existují, ale neznáme jejich původ. V závěru se objevují pyramidy v Bosně, které možná nikdy neexistovaly, ale o to usilovněji se lidé snaží jejich existenci prokázat. Mezi těmito dvěma póly se obrazně i doslova pohybuje románová skladba filmu Tmář a jeho rod.

Diváci se opět mohou těšit na typický Vachkův humor a ironii. Reklamní slogan britských ateistů „Bůh pravděpodobně neexistuje!“ uvozuje návštěvu papeže v České republice. Barack Obama se před Vachkovou kamerou schoval za čtecí zařízení a režisér ho pomocí střihu konfrontuje s hypotézou, že ani americký prezident nesmí vědět, na co se vynakládají miliardy dolarů z rozpočtu ministerstva obrany.

Tmář a jeho rod se natáčel kromě České republiky také ve Spojených státech, Japonsku, Velké Británii, Bosně a Hercegovině, na Slovensku, v Polsku, v Německu a v Rakousku. Vystupují v něm mimo jiné světoznámí záhadologové Erich von Däniken či Raymond Moody. Film vznikl v česko-slovenské koprodukci. Kromě PRODUKCE RADIM PROCHÁZKA se na něm podílela Česká televize a slovenská filmová společnost Atelier.doc producenta a režiséra Roberta Kirchhoffa. Vznik podpořil Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a Audiovizuálny fond SR.

Po dvaceti letech nuceného mlčení v období tzv. normalizace se Karel Vachek do kinematografie vrátil v devadesátých letech minulého století, kdy postupně realizoval tetralogii Malý kapitalista mapující cestu České republiky k demokracii. V Závišovi, knížeti pornofolku z roku 2006 koncipovaném jako filmová přednáška, shrnuje mimo jiné své názory na kinematografii. Retrospektivy jeho tvorby uvedla v posledních letech například washingtonská Národní galerie či karlovarský filmový festival. Předloni získal na festivalu v Jihlavě Cenu za přínos světové kinematografii.

1.4.2012 20:04:20 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 20 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...