zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Na Václava Havla vzpomínáme také v zahraničí

Pieta před sídlem Velvyslanectví ČR v Bratislavě

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Česká centra vyjadřují hluboký zármutek nad odchodem historicky prvního prezidenta samostatné České republiky a vůdčí osobnosti listopadové revoluce Václava Havla. Dílo prezidenta, spisovatele, dramatika, humanisty, bývalého disidenta a kritika normalizačního režimu připomínala a nadále budou připomínat v řadě zemí světa.

V kondolenci Dagmar Havlové, Michael W. Pospíšil, generální ředitel Českých center, mimo jiné vzpomíná: „Svým neochvějným morálním respektem vždy a všude pomáhal a pomáhat bude propagaci České republiky v zahraničí. Kdekoli za hranicemi je jednoznačně ctěn.“

Martin Krafl, designovaný ředitel Českého centra Vídeň a bývalý spolupracovník Václava Havla říká: „Většinu času trávím v cizině, proto moc dobře vím, že byl Václav Havel v zahraničí tím nejrespektovanějším velvyslancem České republiky. Možná si teprve teď uvědomíme, koho vlastně ztrácíme.“

V řadě Českých center probíhají pietní akce. Soustrast mohou příchozí projevit v zahraničí podepsáním kondolenční knihy. „ Lidé k nám v těchto dnech hodně volají, stejně jako na konzulát“, říká Zuzana Jurgens, ředitelka Českého centra Mnichov a Düsseldorf. Akce věnované památce Václava Havla připravují Česká centra ve spolupráci se zastupitelskými úřady i na první polovinu příštího roku.

V průběhu minulých let Václav Havel navštívil osobně řadu Českých center jako například Berlín, Paříž nebo Londýn. V říjnu letošního roku Česká centra připomenula život a dílo tohoto evropského velikána v 11 zemích světa u příležitosti jeho 75. narozenin. Na mnoha místech byl v souvislosti s životním jubileem Václava Havla promítnut jeho režisérský filmový debut z roku 2011 Odcházení. Viděli jej diváci v Londýně, Vídni a Bukurešti a také návštěvníci bulharského filmového festivalu Kinománie v Sofii a španělské přehlídky evropského filmu MUCES v Segovii. Havlův život přiblížil v Rumunsku a Španělsku časoměrný snímek Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. V Berlíně měl premiéru na něj navazující dokumentární snímek Václav Havel, Praha – Hrad, který natočil režisér Petr Jančárek k 20. výročí volby Václava Havla prezidentem republiky. Dobu disentu v polovině 80. let minulého století připomněl v Berlíně film Občan Havel jede na dovolenou režisérů Adama Nováka a Jana Nováka. Dokument o vzniku divadelní hry Audience Havel přikuluje z roku 2009 nabídla ve svém programu České centra Mnichov a Varšava a promítnut byl také na třech místech v Holandsku.

Literární tvorbu Václava Havla připomněl večer Opojení svobodou pořádaný Českým centrem Budapešť. Maďarské nakladatelství Kalligram na něm představilo nový, obsáhlý výběr z Havlových esejů v překladech maďarských bohemistů. Čtení z Havlových her v překladu Moniky Zgustové pořádalo České centrum Madrid v rámci cyklu Bohemia Express ve známé kavárně La Buena Vida. České centrum Kyjev představilo prezentaci překladu knihy Daniela Kaisera Disident Václav Havel (1936-1989), která na Ukrajině vyšla v nakladatelství Tempora v překladu Tatjany Okopné.

České centrum Sofie se zasloužilo o bulharskou premiéru hry Odcházení v městě Ruse. Divadelní tvorbu Václava Havla přiblížilo uvedení jeho hry Vernisáž ve spolupráci se španělským divadlem Sí El Mágico, jehož soubor s podporou Českého centra Madrid hru odehrál v divadelním prostoru Escaleras de Jacob. České centrum Bukurešť uspořádalo v den Havlových narozenin ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Rumunsku a se sdružením Romano-Bohemica sympozium Václav Havel a jeho dílo.

Navázala na něj i vernisáž fotografické výstavy Oldřicha Škáchy Václav Havel-disident, prezident, občan. České centrum Moskva připomnělo 75. narozeniny Václava Havla v rámci vernisáže výstavy fotografií Josefa Koudelky z okupace Československa v roce 1968.

20.12.2011 20:12:00 Redakce | rubrika - Z Českých center