zvláštní poděkování
Quantcom.cz

ČT1 – Pro pamětníky… 4x s jubilantem Otakarem Vávrou

Z filmu Komediant – režie Otakar Vávra

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Osobitá imaginace ve filmech Otakara Vávry – po celý únor se Česká televize věnuje 100. narozeninám legendárního režiséra (*28. února 1911). Od 6. února každé únorové nedělní odpoledne na Jedničce přední čeští herci ve vynikajících Vávrových historických filmech.

NOČNÍ HOST – neděle 6. 2. ve 14:35
Některé vzpomínky jsou příliš živé. Český psychologický film podle divadelní hry Ludvíka Aškenazyho (1961). Komornímu psychologickému příběhu přirozeně vévodí mistrovský herecký výkon Rudolfa Hrušínského. Dále hrají: J. Vala, M. Růžek, J. Hlaváčová a další. Scénář L. Aškenazy a O. Vávra. Kamera J. Tuzar. Režie Otakar Vávra.
Jednoho dubnového večera roku 1961 zastaví u motelu na benešovské silnici mercedes západoněmeckého podnikatele Hupperta. Sebevědomý obchodník kdesi po cestě „sbalil" naivní studentku Janu. Před hosty zdejšího bufetu si nebere servítky a okatě dává najevo svou nadřazenost. Netuší, že svým arogantním chováním probouzí v jednom z přítomných lidí nesnesitelné vzpomínky…

KOMEDIANT – neděle 13. 2. ve 14:35
Sen o lásce a kráse se rodí uprostřed hladu a morových ran. Filmová adaptace historické novely Miloše V. Kratochvíla (1984). Hrají: O. Kaiser, M. Růžek, J. Hlaváčová, R. Brzobohatý, D. Veškrnová, J. Krampol, J. Štěpničková a další. Scénář M. V. Kratochvíl a O. Vávra. Kamera J. Macák. Režie Otakar Vávra.
„Našel své životní poslání – v těch hrůzách chce lidem hrát o kráse a o lásce. Všichni se mu posmívají, zdá se jim to nesmyslné, ale postupně svým entuziasmem nadchne obyčejné komedianty, kteří dosud měli jedinou touhu – přežít, neumřít hlady. Každý z nich pod jeho vlivem nachází smysl života, cosi navíc než jenom existovat..." říká o hlavní postavě, velké herecké příležitosti Oldřicha Kaisera, režisér Vávra. Film, situovaný do bouřlivých let třicetileté války, je příběhem českého studenta Vavřince, který musel po Bílé hoře opustit Čechy a protlouká se světem. V době, kdy si nikdo nemohl být jist zítřkem, se setkává s tlupou potulných komediantů a přináší mezi ně svůj nejdražší majetek – rukopis Shakespearovy hry Romeo a Julie…

VERONIKA – neděle 20. 2. ve 14:25
Drama lásky a zrady v historickém filmu podle novely Miloše V. Kratochvíla (1985). Hrají: T. Medvecká, J. Hlaváčová, M. Růžek, F. Němec, J. Adamíra, V. Preiss, J. Bartoška, O. Vízner, R. Lukavský a další. Scénář M. V. Kratochvíl a O. Vávra. Kamera J. Macák. Režie Otakar Vávra.
Epizoda ze života mladé, literárně nadané dívky Veroniky Pavlitové, se odehrává v roce 1854. Do Prahy právě přijede císař František Josef I. a mezi těmi, kteří jej přišli přivítat, byla i Veronika. Chce císaři předat žádost o milost pro svého uvězněného otce, protože sama jen velmi těžce z bídného platu švadleny živí sebe a své sourozence. Díky náhodě se dívka seznámí s Boženou Němcovou, kterou nesmírně obdivuje. Na čas se stane její přítelkyní a důvěrnicí. Naivity mladé dívky však využije policejní ředitel Paümann, který již delší dobu Němcovou sleduje. Veronika mu ve své prostoduchosti ledacos poví. Až později pochopí, jak byla zneužita… „Drama dívky, která je uštvána k smrti. Veronika umírá, protože nemůže přestoupit mez svého svědomí. Osud je vždycky determinován dobou, která utváří lidské charaktery a názory. Veronika nemůže žít jako člověk dvou tváří a přitom nemá na vybranou. Vycházím nejen z historických faktů, ale také z vlastního přesvědčení, že mravní zákon v člověku je určující. Proto mě tak přitahují historické postavy, na nichž se jako v krystalu odráží nejen doba, ale i charakter našeho národa." říká O. Vávra, který do titulní role obsadil Taťjanu Medveckou, Boženu Němcovou představuje Jana Hlaváčová.

PŘÍBĚH LÁSKY A CTI – neděle 27. 2. ve 14:25
Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů české literatury nemá podobu novely či románu, nýbrž soukromé korespondence spisovatelů Karoliny Světlé a Jana Nerudy. Český film (1977). V hlavních rolích září Jiří Bartoška a Božidara Turzonovová. Dále hrají: C. Morávková, J. Pleskot, J. Smrčková, J. Adamíra a další. Scénář J. Šotola a O. Vávra. Kamera M. Ondříček. Režie Otakar Vávra.
Osmadvacetiletý, zatím ještě nepříliš známý básník Jan Neruda se v roce 1861 potýká se zdrcující kritikou své prvotiny Hřbitovní kvítí. Přitahuje ho o čtyři roky starší začínající spisovatelka Johanna Mužáková, která publikuje pod pseudonymem Karolina Světlá. Oba se stýkají ve vší počestnosti při různých příležitostech, například na pohřbu Boženy Němcové, se kterou se Světlá kdysi přátelila. Společenské konvence a obava z hanby a opovržení však Karolině nedovolí Nerudovu lásku opětovat. Pražská smetánka má totiž oči všude a každý skandálek je pro ni vítaným zpestřením…

6.2.2011 08:02:30 Redakce | rubrika - Filmová scéna