zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Film 4 Gender/Gender 4 Film

Charlotte Gainsbourg ve filmu Antikrist

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Čtyři podzimní úterý, vždy od 18 hodin v malém sále kina Světozor (Vodičkova 41 Praha 1) budou věnovány tématu „současný film genderovou perspektivou“. Vstup je zdarma.
Artcam ve spolupráci s Gender Studies uvádí 4 filmové večery, během nichž budou promítnuty tři evropské a jeden americký film z posledních tří let. Projekcím filmů Antikrist, Herečky, Louise-Michel a Užívej si, co to jde budou předcházet lektorské úvody filmových kritiček a kritiků, kteří se zaměří na ohlasy v médiích a genderová témata. Cyklus Film 4 Gender / Gender 4 film vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

1/4 Antikrist / úterý 21. září 2010 / 18hod
Lektorský úvod: Jindřiška Bláhová
Jindřiska Bláhová vystudovala žurnalistiku a mediální studia na FSV UK a dokončuje doktorská studia v oblasti filmu na University of East Anglia a na Karlově Univerzitě. Zaměřuje se na filmovou historii. Pracovala v Lidových novinách a je redaktorkou časopisu Cinepur.
Antikrist Larse von Triera patří beze sporu k nejdiskutovanějším filmům roku. Na (nejen české) mediální scéně se debaty pohybovaly mezi extrémními póly – znechucením a nadšením. Zástupnými obrazy snímku se staly ustřižený klitoris a krev stříkající z penisu, jež ve zkratce shrnovaly jeho “zvrhlou” podstatu. Zajímavější ale byla obecnější témata, která v souvislosti s filmem vydestilovala: společenská relevance umění, pozice umělce, provokace jako marketingový tah či nenávist k ženám. Co von Trier divákům jako umělec dluží a dluží jim vůbec něco? Je „uchylák“ nebo géniální režisér? A je to vůbec podstatné?
Lars Von Trier se v Antikristovi pokusil vizualizovat lidské emoce, psychické pochody a podstatu bytí v utrpení. Vytvořil fiktivní místo, kde ve věčném destruktivním milostném objetí zápasí „muži“ a „ženy“, a vyprovokoval tak vášnivou debatu o misogynii, účelovosti, ale také o odvaze a silné autorské vizi.
Režie: Lars von Trier / Hrají: Charlotte Gainsbourg, Willem Dafoe
Země: Dánsko, Německo, Francie, Švédsko, Itálie, Polsko / Rok výroby: 2009
Formát, stopáž: 35 mm, 104 min. / Jazyková verze: anglicky, české titulky.

2/4 Užívej si, co to jde / úterý 5. 10. / 18hod
Lektorský úvod: Iva Baslarová
Iva Baslarová vystudovala mediální studia a žurnalistiku na FSS MU, kde dále pokračuje v doktorském studiu sociologie a kde také vyučuje na katedře genderových studií. Zaměřuje se na feministickou kritiku televize a filmu, spolupracuje s řadou filmových festivalů a časopisů.
Užívej si, co to jde je film o lidech, kteří nejsou šťastní, protože žijí tak, jak od nich očekává společnost. Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec však procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“ a zjišťují, že na změnu není nikdy pozdě.
Režie: Woody Allen / Hrají: Larry David, Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson
Země: USA, Francie / Rok výroby: 2009
Formát, stopáž: 35 mm, 92 min. / Jazyková verze: anglicky, české titulky.

3/4 Louise-Michel / úterý 19. 10. / 18hod
Lektorský úvod: Kamil Fila
Kamil Fila vystudoval Teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury na MU v Brně. Přispíval do kulturních a filmových časopisů (Živel, Tamto, Film a doba), byl redaktorem dvouměsíčníku Cinepur a externistou časopisu Cinema. Působil v několika internetových periodicích (Inzine, Renaultrevue, Filmpub, Filmweb, Moviezone). V současné době pracuje jako redaktor na Aktuálně.cz a jako filmový pedagog (VOŠP, FF MU, FAMU).
Film Louise-Michel autorské belgické dvojice Gustave Kervern a Benoît Delépine o pomstě dělnic v době krize stojí na převracení zažitých schémat toho, co považujeme za "mužské" a "ženské", humorné a tragické, slušné a neslušné.
Režie: Gustave Kervern a Benoît Delépine / Hrají: Yolande Moreau, Bouli Lanners
Země: Francie / Rok výroby: 2008
Formát, stopáž: 35 mm, 94 min. / Jazyková verze: francouzsky, české titulky.

4/4 Herečky / úterý 2. 11. / 18hod
Lektorský úvod: Eliška Děcká
Eliška Děcká vystudovala právnickou fakultu UK a souběžně studuje katedru filmových studií na FFUK. Zaměřuje se na genderová témata ve filmu a ve výtvarném umění. Je externí redaktorka gitY, Kulturního týdeníku A2 a filmového časopisu Cinepur. Působí jako koordinátorka právního a genderového programu OSF.
Valeria Bruni-Tedeschi, herečka a režisérka, natočila v roce 2007 lehce autobiografický film Herečky z prostředí pařížské divadelní scény. Tragickokomický příběh čtyřicetileté hrdinky si originálně pohrává s klišé tzv. „tikání biologických hodin“.
Režie: Valeria Bruni-Tedeschi / Hrají: Valeria Bruni-Tadeschi, Louis Garrel, Noémie Lvovsky, Mathieu Amalric, Marisa Borini, Maurice Garrel, Olivier Labourdin
Země: Francie / Rok výroby: 2007
Formát, stopáž: 35 mm, 107 min. / Jazyková verze: francouzsky, italsky, české titulky.

21.9.2010 02:09:19 Redakce | rubrika - Filmová scéna