zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Koktejl Docu Talents

Z filmu Medvědí ostrovy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Devět vznikajících autorských dokumentů z východní Evropy se představili na každoroční prezentaci Docu Talents from the East v rámci MFF Karlovy Vary.
V krátké prezentaci doprovozené ukázkou z již natočeného materiálu přiblíží režiséři a producenti svůj projekt přítomným zástupcům festivalů, distributorům, nákupčím i novinářům. Akci organizuje MFDF Jihlava ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu Praha.

Letos své projekty představili následující tvůrci:

  • Nesvatbov (Česká republika)
    Režisér: Erika Hníková Producent: Jiří Konečný, Endorfilm. Film o generaci svobodných třicátníků ze středně velké slovenské vesnice a o jejich starostovi, který je chce v zájmu zachování populace za každou cenu dát dohromady. A tak zahájí experiment, který náš film sleduje. Sociální inženýrství 21. století v situační dokumentární komedii. Nesvatbov se věnuje jednomu ze zásadních jevů v naší generaci – fenoménu singlovství. Výběrem tématu a způsobem zpracování film navazuje na předchozí úspěšné distribuční tituly Eriky Hníkové Ženy pro měny a Sejdeme se v Eurocampu.
  • Medvědí ostrovy (Česká republika)
    Režisér: Martin Ryšavý; Producent: Vratislav Šlajer, Bionaut Films.
    Dokumentární film s pracovním názvem Medvědí ostrovy je věnován lovcům žijícím v oblasti zapolární tundry na pobřeží Východosibiřského moře. Jejich život je určován především nesmírně obtížnými životními podmínkami způsobenými dlouhou a krutou zimou, nejistotou pokud jde o úlovek a také sousedstvím zákonem chráněných, nicméně potenciálně nebezpečných ledních medvědů.
  • Vše pro dobro světa a Nošovic (Česká republika)
    Režisér: Vít Klusák; Producent: Vít Klusák, Filip Remunda, Hypermarket Film.
    Celovečerní dokumentární film Vše pro dobro světa a Nošovic je svébytným portrétem moravskoslezské vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě obří stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice se tak stala průmyslová zóna. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů, kterým místní politici nabídli tzv. kompenzaci za zhoršené životní podmínky: 100.000 korun pro každou rodinu. Rozhodujícím argumentem se tak nakonec stal anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům pohrozil smrtí. Jako filmaři jsme tyto pohnuté události zaznamenali, ale těžiště filmu stojí jinde: do Nošovic se vracíme tři roky od okamžiku, kdy všechno změnil onen výhružný dopis a skrze devět postav spřádáme intimně hravý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. Tragikomický film o poli, na kterém rostou auta.
  • Pit No. 8 (Estonsko / Ukrajina)
    Režisér: Marianna Kaat Producent: Marianna Kaat, Baltic Film Production, Olena Fetisova, Interfilm Production Studio
    Moderní pohádka o zázracích přežití ve východoevropském hornickém městě Sněžnoje, centru ilegálního hornictví. Doněcký region, který v sovětské éře prosperoval a kde horníci využívali řadu privilegií, v současnosti sužuje chudoba. Před lety se zoufalí obyvatelé města rozhodli začít opět těžit na vlastní pěst, kutá se všude, v opuštěných dolech, pod základy zbořených domů, v okolních lesích i na zeleninových záhonech vlastních zahrad. Do kopání se zapojují všichni - ženy, důchodci, nezaměstnaní horníci i děti. Město se začíná pomalu zotavovat.
  • Restaurant Bakhmaro and Those Who Work There (Gruzie)
    Režisér: Salome Jashi Producent: Anna Dziapshipa, Sakdoc, koproducent Heino Deckert, ma.ja.de.
    Příběh třípatrové cihlové budovy v malém gruzínském městečku Chokhatauri. Železné dveře se otevírají. Číňan vychází pověsit před obchod červené lucerny. Dvojice uprchlíků se dívá z okna. Jejich sousedka, oblečená v županu, se snaží vyhnat psa z chodby, kde se suší prádlo. Chlapecký sbor zpívá vlasteneckou píseň. Opoziční aktivisté se snaží přesvědčit ostatní, že jsou ve vládě potřeba změny.
    V centru budovy je restaurace se zářivě zelenými a oranžovými zdmi a prostřenými stoly, zákazníci se však objevují jen zřídka. Tato budova, která připomíná Noemovu archu, je mikrosvětem, modelem celé země, se všemi demonstracemi a opozičními shromážděními.
  • Family Instinct (Lotyšsko)
    Režisér: Andris Gauja Producent: Madara Melberga, FA Filma
    Family Instinct je film o incestu, který je nelegálním aktem a zároveň sociálním tabu a porušením náboženských norem. Zanda (28) je mladá žena, která předčasně stárne kvůli těžké manuální práci. Spolu se svými dvěma dětmi se, obklopena chudobou a beznadějí, snaží přežívat v bohem zapomenuté lotyšské vesnici.Její těžkosti se táhnou od doby vztahu s bratrem Valdisem. Když je Valdis uvězněn, je postavena před těžkou volbu: vybrat si mezi jím a dětmi. Přes všechny těžkosti osudu se jí podařit vyjádřit dětem svou lásku a doufá, že se jí podaří rodinu zachránit. Film je autentickým tragicko-komickým pohledem na bezútěšnou realitu lotyšského venkova.
  • Negativní dějiny maďarského filmu (Maďarsko)
    Režisér: Gyula Nemes; Producent: Gyula Nemes, Absolut Film Studio Bt.
    Rekonstrukce nerealizovaných maďarských filmů.
  • You too (Rusko)
    Režisér: Pavel Kostomarov, Aleksandr Rastorguev; Producent: Pavel Kostomarov, Aleksandr Rastorguev, Aleksandr Rodnyansky
  • Konzervy času (Slovensko)
    Režisér: Marek Šulík Producent: Michal Hlavačka, Protos Productions.
    Druhá fáze projektu „Rodinné archivy“, jehož cílem je sbírat amatérské filmové záběry o minulosti Slovenska. Projekt je součástí televizního cyklu, předprodukce celovečerní verze určené pro festivalové publikum je součástí prezentace na EEF 2008. V roce 1945 se v Československu chopil vlády komunistický režim. Byl to začátek nejen politických a ekonomických změn, ale také změn na etické a společenské úrovni. Lidé se kvůli strachu ze ztráty pohodlného života naučili totalitní režim ignorovat. Žili proto dvojím životem - jinak se chovali ve veřejném prostoru pod dohledem komunistů a jinak v soukromí prostoupeném autocenzurou.
  • 12.7.2010 16:07:50 Redakce | rubrika - Filmová scéna