zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jan Hus – Mše za tři mrtvé muže

Jan Hus – Mše za tři mrtvé muže

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Asociace českých filmových klubů uvádí do kin film Miroslava Bambuška: Jan Hus – Mše za tři mrtvé muže. Snímek je výsostně politický v tom smyslu, že se zabývá lidmi, kterým běh věcí veřejných nebyl lhostejný. Příběh Jana Husa ale není prezentován jako jeho biografie, ale spíše jako bolestivá otázka, která prostupuje ze středověku do naší současnosti. Jako otázka, která nás vybízí k aktivitě tím, že protestuje, útočí a trpí; jako otázka, která se dnes otvírá jako kudla v kapse.

Scénář a režie Miroslav Bambušek; kamera Jakub Halousek; hudba Petr Kofroň. Hrají: Michal Pěchouček, Karel Dobrý, Igor Chmela, Leoš Noha, Milan Stehlík, Tomáš Jeřábek, Halka Třešňáková, Radim Špaček a další.

Časově je film zakotven do druhé půle dvacátého století. Geograficky se vztahuje k dějinám „východního bloku“. Hus k nám dnes přichází, aby byl znovu pochopen; přichází a otevírá osudy tří mužů - Angličana Grahama Bamforda, Němce Oskara Brüsewitze a Poláka Ryszarda Siwiece. Ti tři mají s postavou Jana Husa společné za prvé to, že jejich život byl završen nejvyšší obětí, za druhé to, že chtěli napravit režim, jenž prokazatelně páchal bezpráví nebo ho alespoň umožňoval, a za třetí to, že jejich činy byly otázkou jejich svědomí, věcí souboje, boje moderní individuality s institucemi, které ji mají zastupovat a nikoli devastovat.

„Miroslav Bambušek je uznávaný divadelní režisér (Útěcha polní cesty, Skočná), Radim Špaček pro změnu režisér filmový (Bezesné noci, připravovaná Pouta). Jan Hus, jejich společný počin, kolektivní dílo, je filmem drásavým, který ale připomíná a aktualizuje skrze postavy tří hrdinů mučednický odkaz Jana Husa. Experimentální postupy a 8mm ruční kamera a střihová skladba z filmu vytvářejí autentický, neopakovatelný, syrový zážitek,“ uzavírá Pavel Bednařík, umělecký ředitel AČFK.

18.10.2009 23:10:51 Redakce | rubrika - Filmová scéna