zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy ČT na 36. týden

Joža Uprka - barvy a písně

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Degas: Čtrnáctiletá tanečnice (Vysílání: 01.9., 16.15 hod., ČT2)
Slavný malíř Edgar Degas v roce 1881 vyvolal skandál, když odhalil svou první plastiku. Vosková postava terakotové barvy je světoznámá z několika bronzových odlitků. Degas zvolil pro svoje dílo reálné ozdobné doplňky: vlasy z načernalých žíní jsou svázány hedvábnou stuhou, živůtek je z žlutého voskového plátna, sukénka z bílého tylu a voskované střevíce mají žluté tkanice. V době svého vzniku socha Malé tanečnice znepokojila publikum na Impresionistické výstavě. Dnes nás naopak jakoby povzbuzuje. Dívky v tanečním úboru si spojujeme s výchovou v úspěšné normální rodině, kde talentované děti podporují. Rádi vodíme své děti do muzea, abychom obdivovali různé verze soch Malé tanečnice. Přesto Degasova Čtrnáctileté tanečnice nadále má svoje tajemství. Je nám podobně vzdálená jako postava ze starého Egypta. Ale je stejně oprsklá jako současná mládež na ulicích. Vzdorovitě trvá na vlastních nápadech.

Joža Uprka - barvy a písně (Vysílání: 02.9., 14.30 hod., ČT2)
25. října 1861 se narodil nejslavnější malíř jihu Moravy Joža Uprka. Pořad vychází ze scénického pásma "Písničky z malířovy palety", které sestavila vedoucí cimbálové muziky Danaj (pravnučka Joži Uprky) Magda Múčková-Uprková. Obrazy Joži Uprky inspirovaly autorku k výběru málo známých, ale hudebně velmi zdařilých lidových písní, které jsou zde rozehrávány nebo dohrávány účinkujícími z folklorních souborů a vše je prokládáno archivními snímky a vyprávěním v ich-formě v podání pana Tokoše. Pásmo bylo oceněno v roce 2001 na festivalu ve Strážnici hlavní cenou. Pořad "Joža Uprka - barvy a písně" se natáčel v místech spjatých se životem Joži Uprky - Kněždub, Hroznová Lhota a Klobušice.

Brána poznání, Deset století architektury - Moravská Třebová, renesanční město (Vysílání: 02.9., 16.00 hod., ČT2)
Moravská Třebová byla v době renesance 16. století městem, které bezpečně a plynule rostlo, chráněno novými hradbami. Rozkvět města nezastavil ani ničivý požár v r. 1541, kdy převážně dřevěné město téměř celé lehlo popelem. Ba naopak - jak zámek, tak domy měšťanů opět vyrostly na starých gotických základech, ovšem v nové renesanční kráse. Bouřlivý rozkvět přilákal přistěhovalce, řemesla vzkvétala a všeobecná prosperita nacházela svůj odraz v architektuře domů, obklopujících velkoryse založené náměstí. Kdo začal stavět nový dům z cihel a kamene - měl právo označit svůj dům trojzubcem pánů z Boskovic, jejichž úředníci dbali na jednotný stavební ráz domů. Majitelé nových domů dostali také právo vařit pivo, které prodávali v mázhausech - klenutých místnostech v přízemí. V nich se odehrával veškerý výrobní i prodejní proces té doby, a do jisté míry i život společenský. K malebnosti náměstí přispívala i barevnost fasád a zdobnost v podobě novinky - sgrafita. Z první přestavby hradu na zámek se dochovala brána, jedna z prvních renesančních památek u nás. Zámek přestavovali italští mistři, kteří otevřeli jeho prostor přístavbou arkádových pater. Všechny parapety i sokly jsou zdobeny plastickými reliéfy polofigur a fantastických hlav.

GEN: Meda Mládková pohledem Jany Hádkové (Vysílání: 04.9., 10.00 hod., ČT1)
Meda Mládková patří mezi ty neobyčejné dámy, které nemají problém s emancipací ani s věkem. Po roce 1946 vystudovala ekonomii a dějiny umění, ve Švýcarsku a ve Francii, a když se po únoru 48 vracela do své bývalé vlasti, nakupovala zde výtvarná díla českých a slovenských umělců, které chtěla vystavovat v zahraničí. Se svým manželem založili nadaci a během času shromáždili úctyhodnou sbírku. Když po listopadu 89 přijela do Československa, byla v uměleckých kruzích vyhlášenou mecenáškou. Už tehdy se rozhodla, že rozsáhlou sbírku odnese do Čech a věnuje ji Praze.

Profesí režisér, malíř z radosti (Vysílání: 05.9., 09.00 hod., ČT2)
I když původním povoláním právník, nikdy se této profesi nevěnoval. Hned po válce se Fedor Kaucký objevil v brněnských uměleckých kruzích a stal se scénáristou a režisérem brněnského Krátkého resp. populárněvědeckého filmu. S kolegy Františkem Vláčilem, Vladimírem Sísem, Janem Fuksou a dalšími vytvořili během asi dvou desítek let řadu vynikajících snímků, z nichž mnohé nezestárly dodnes. Fedor Kaucký se zajímal především o výtvarné umění a v tom byla jeho největší síla i později, když Krátký film přešel v Brně do zřízené České televize. Dokumenty o malířích Mikulkovi či Kubínovi se opakovaly i po letech a mají pořád silnou vypovídací hodnotu i kouzlo imaginace.
Po odchodu do důchodu měl Fedor Kaucký najednou hodně volného času a tak navázal na své pokusy z mládí a začal znovu malovat. Jeho vysněné příběhy i vize mají neopakovatelnou atmosféru, poezii, dokonale zvládnuté řemeslo i pointu a tak je rádi prohlížíme znovu a znovu...

Artmix (Vysílání: 05.9., 23.10 hod., ČT2)
Douglas Gordon patří k několika málo umělcům, o které je obrovský zájem na celém světě. Měl více než sto samostatných výstav na všech kontinentech a obdržel řadu významných mezinárodních cen. Expozice v DOXu s názvem Krev, pot, slzy zahrnuje reprezentativní ukázky umělcovy tvorby včetně několika monumentálních videoinstalací. Uvidíte ji v rubrice Výstavu měsíce.
Bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic, přezdívaný Ostravské Hradčany, se dostal jako první ze čtyř českých památek na seznam Evropského kulturního dědictví. Připravovaný architektonický projekt Nové Vítkovice zahrnuje plochu 253 ha a vytvoří novodobý fenomén Ostravy. Počítá také s velkou galerií pro současné umění, jak uvádí jeden z tvůrců, architekt Josef Pleskot. S ním nahlédneme do projektu ostravské budoucnosti.
Rok 1989 očima fotografů je fenoménem dovršeného boje proti totalitě v naší zemi. Na Staroměstské radnici v Praze je připravena kolekce 300 fotografií od 22 autorů, kteří zachytili výjimečným způsobem události tohoto roku. S několika z nich se podíváme na místa, kde fotografie vznikaly a připomeneme si tehdejší atmosféru.
Mladý a úspěšný? V Portrétu je designér Petr V. Novák, který o designu říká, že objevuje věci pro lidi, kteří do té doby netušili, že je potřebují. Začíná tvořit vlastní značku Novaque a je polovinou studia Design Brothers. Nedávno vzbudil pozornost na výstavě v New Yorku svým houpacím křeslem, které při pohybu vyrábí elektřinu postačující ke svícení lampičky, jež je jeho součástí.

1.9.2009 00:09:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi

Bílá voda (Městské divadlo Brno)

28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. - 18. května 2024 výbě celý článek

další články...