zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tingvall Trio: Skagerrak

Tingvall Trio: Skagerrak

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Neotřelou hudbu u nás zcela neznámého souboru Martin Tingvall Trio nám zprostředkuje hned úvodní skladba Sjörup, což je odkaz na runový kámen ve švédské vesnici totožného jména, jejímž autorem je švédský pianista a skladatel Martin Tingvall. Nu Djävlar, Pojďte, démoni, následuje. Tolik na úvod.

The Tingvall Trio založil Martin v roce 2003. Technická vybavenost hudebníků je nezpochybnitelná, největší předností kapely je však kompoziční vstřícnost nejen k jazzovým posluchačům – trio produkuje skandinávský jazz s kubánskou příchutí a rock’n‘rollovým nádechem, přičemž však neochvějně převažuje především severská baladická melancholie a ruku v ruce ji doprovázející nekonečná radost, mohutný říz a hravost (Movie, Norrland Guld - doslova Zlato z Norlandu, ale především značka oblíbeného švédského piva).

Švédská folklorní hudba je nedílnou složkou všech kompozic, které hojně využívají kontrastu: síla a lehkost, hutnost a vzdušnost, pozvolné skládání komplexního obrazu z prvoplánově nesourodých částí. Výsledkem je tak jako tak povídka, povídka beze slov, ale velice naléhavá. To dokládají i další části příběhu, jejichž výhradním autorem je Tingvall: Mustasch – Knírek, Avsked – Rozloučení, Horisont, Skagerrak, Medvind – Vítr s tebou neboli Přání přízně, Nimis.

Jakkoli se jedná o velmi sevřené hudebně povídkové celky, Tingvallovo aranžmá nechává dostatek prostoru na improvizaci, jež činí každého jednotlivého člena tria individuálním tvůrcem. Jinak tomu ani nemůže být, vždyť hudební zázemí umělců je velice rozdílné. Tingvall je zřetelně ovlivněn Bobo Stensonem, německý bubeník Jürgen Spiegel je jednoznačně více rockově orientovaný, kubánský kontrabasista Omar Rodriguez Calvo, sideman Ramona Valleho či Roye Hargrova, prosvětluje hudební projev, oscilující mezi skandinávským jazzfolkem a rockově nekompromisním čtyřtaktem, jižní lehkostí (Hjälten- Hrdina a UFO).

Skagerrak, svým názvem odkazujícící na průliv mezi Norskem, Švédskem a Dánskem, je debutovým albem tria Martina Tingvalla, jehož druhé cédéčko Norr ještě, bohužel, není na našem trhu k dispozici. Severský jazzový průliv opět otevírá zázračné jazzové cesty. Z Islandu (ostatně zvukovou nahrávku režíroval Islanďan Hrolfur Vagnsson), Švédska, Bavorska či Kuby to přece není pro tak skvělou nahrávku příliš daleko.

God Natt, a Bröllop – závěrečná Svatba, průzračná, čistá, lehoučká klavírní etuda, s tou se s námi Tingvall loučí. Kudy se bude jeho Trio ubírat, toť bezesporu záhodno sledovat.

SKIP RECORDS, SKP 9057, 2006
TINGVALL TRIO: SKAGERRAK; Hudební i zvuková režie Hrolfur Vagnsson. Nahráno ve Fattoria Musica, Osnabrück, Německo v roce 2005. Celkový čas: 1:07:28
Zdroj Hudební rozhledy 07/2008 - Martin Starý

11.8.2008 16:08:39 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 32 (2000) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 32 - sekce

DIVADLO

Koncert pomohl ratibořickému zámku

Protagonisté muzikálu Babička. Zleva Ilona Vozničková (Viktorka); Hana Postránecká ml. (Barunka); Richard Pachman (černý voják); Heidi Janků ( kněžna) a Hana Talpová (babička).

Muzikál Babička se dočkal předpremiérového koncertního uvedení v Ratibořicích v zámeckém parku. Přes tisíc sto celý článek

další články...