zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Koncert Spojeni Mahlerem

Spojeni Mahlerem

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Spojeni Mahlerem
Přímý přenos open air koncertu spojených orchestrů České filharmonie a Bamberských symfoniků. Pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši zazní Mahlerova Symfonie č. 7 přímo v místech pražského Výstaviště, kde skladatel v roce 1908 osobně řídil její světovou premiéru. Koncert festivalu Dvořákova Praha je součástí Roku české hudby. Režie M. Beyer.

Koncert je snahou o rekonstrukci světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908. Z budov a pavilonů postavených tehdy k Jubilejní výstavě již nezbylo skoro nic, přetrvala však síla hudby. V areálu pražského výstaviště se tehdy konala úspěšná premiéra, kterou dirigoval sám autor. Skutečnost, že Gustav Mahler (1860–1911) Symfonii č. 7 poprvé provedl právě v Praze, nebyla nikterak náhodná. Rodáka z malé obce Kaliště u Humpolce pojilo k českým zemím silné osobní i pracovní pouto. Do Prahy v roce 1908 přicestoval již jako světově uznávaný umělec – dirigent i skladatel. Pod jeho taktovkou dílo provedly spojené orchestry České filharmonie a někdejšího Nového německého divadla v Praze. Právě jeho členové po poválečném odsunu z Československa položili v Bavorsku základy dnešních Bamberských symfoniků.

Jubilejní výstava Obchodní a živnostenské komory představovala událost, která od května do října zaměstnala českou veřejnost i tehdejší média. Velkolepá akce ukazovala české země jako industriální srdce rakouské monarchie s důrazem na českou kulturu. Součástí výstavy přitom byla celá africká vesnice včetně původních obyvatel nebo klouzačka, o níž donekonečna žertovaly dobové humoristické časopisy. Zároveň však na povrch stále častěji probublávaly spory mezi českými a německými obyvateli české metropole. To vše je pryč. Spojení českého a německého orchestru pod taktovkou světoobčana Mahlera však dodnes připomíná, že Praha si může dělat reálné nároky na označení „srdce Evropy“. Díky historickým souvislostem je tento koncert stěžejním příspěvkem k Roku české hudby v jeho nejširších souvislostech, které se střetávají v kulturním centru uprostřed sjednocené Evropy.
Vysílání: 11.9., 20.15 hod., ČT art

2.9.2024 11:08:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby - Leoš Janáček

Leoš Janáček

Leoš Janáček: Její pastorkyňa z Londýna
Světoznámá česká opera na scéně Londýnské královské opery Covent Ga ...celý článek


Dokumentární cyklus Spojené národy tance

Spojené národy tance: Indie

Spojené národy tance: Indie
V Indii tanec zosobňuje kulturu, tradice a dějiny dané oblasti a je nepostradat ...celý článek


Václav Hudeček a David Robertson

Múzy Václava Hudečka

Múzy Václava Hudečka
Život a tvorba vynikajícího českého houslového virtuosa (2022). Režie P. Ulrich. Přijm ...celý článek


Liška Bystrouška v podání souboru Divadla na Vídeňce

Příhody lišky Bystroušky (Foto: Monika & Karl Foster)

L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky
Opera inspirovaná přírodou podle literární předlohy Rudolfa Těsnohlídk ...celý článek



Časopis 42 - sekce

DIVADLO

Vítězové Cen Thálie 2024

Miloslav König při přebírání Ceny Thálie

Na prknech Národního divadla v Praze si umělci a umělkyně činohry, opery, muzikálu a tance převzali Thálie. Tr celý článek

další články...

HUDBA

Il Volo již podruhé dobyli Prahu

Il Volo v O2 areně (Foto archiv Koncertpromo)

Italské operní pop trio Il Volo si již podruhé podmanilo Prahu. Trojice pěvců tvořená Pierem Barone, Ignaziem celý článek

další články...