zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Českolipský komorní cyklus zahájí koncertní pašije

Schola Gregoriana Pragensis (Foto: Petr Kadlec)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu bude zahájen 7. dubna na Velký pátek koncertem souboru Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena v českolipském kostele Mistra Jana Husa. Vokální ansámbl, který je specialistou na středověký chorál, uvede program Passio Domini složený z greogriánských zpěvů Svatého týdne. Program vychází z Pašijí podle evangelisty Lukáše. Slavnostní velikonoční úvod otevře šestou komorní řadu, která bude probíhat až do prosince letošního roku a nabídne další čtyři koncerty věnované převážně klasické hudbě se zpestřením v podobě folklóru, jazzu či představení zanikající česko-německé kultury z oblasti tzv. Egerlandu neboli Chebska. Dalšími uměleckými hosty budou flétnista Jakub Kydlíček a jeho soubor Concerto Aventino, cimbalistka, zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková se svým kvintetem a klavíristou a skladatelem Emilem Viklickým nebo mladý talentovaný soubor Alinde Quintet. Kromě České Lípy se dějištěm cyklu stane mimořádně i historická usedlost v nedalekých Janovicích.

„Typickou součástí liturgie Svatého týdne jsou pašije, tj. čtení z Evangelia, které líčí události okolo Kristovy smrti na kříži. Pašije podle evangelisty Lukáše tvoří také tohoto programu. Budou přednášeny v nejstarší formě, jakou křesťanská bohoslužba poznala: v gregoriánském chorálu. Text pašijí je rozdělen do tří „rolí“, které jsou také hudebně odlišeny: jeden z lektorů přebírá funkci vypravěče, druhý přednáší v basové poloze přímou řeč Krista a třetí zpěvák či skupina zpěváků ztvárňují přímé řeči Petra, Piláta a ostatních osob, které v pašijích vystupují. V programu je pašijový příběh na několika místech přerušen různými zpěvy z repertoáru Svatého týdne, které přinášejí určitou meditaci či reagují na některá místa evangelijního textu. V pašijích však nejde jen o příběh, který se udál v historickém čase. Na Ježíšův kříž může každý vložit své utrpení a odváží-li se o krok dál, otevře se mu i naděje vzkříšení,“ přibližuje program David Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987 a od té doby se intenzivně věnuje semiologické interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10. - 11. století a uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. David Eben absolvoval na pařížské konzervatoři obor „dirigování gregoriánského sboru“ a působil také jako dirigent Choeur Grégorien de Paris. Se Scholou Gregorianou Pragensis se zabývají nahráváním a vystupování doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Švýcarsko, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael, Japonsko). Nahrávky souboru na CD získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, „Zlatá Harmonie“ za nejlepší českou nahrávku roku). Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13. - 15. století.

„Spolek tak zařazením tohoto projektu reaguje na absenci hudebního projektu ve městě, reflektující jeden z největších liturgických svátků roku,“
doplňuje k volbě dramaturgie zahajovacího koncertu Martin Prokeš, předseda pořádajícího spolku ARBOR.
Šestý Českolipský komorní cyklus bude pokračovat poslední dubnový týden představením mladého dechového souboru Alinde Quintet, který se s úspěchem etabluje na evropské koncertní i soutěžní scéně. V kostele Mistra Jana Husa uvede v úterý 25. dubna tento ansámbl díla Danziho, Nielsena a připomene i Viktora Kalabise, od jehož narození letos v únoru uplynulo 100 let.
Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové kanceláři spolku v České Lípě (Žižkova 528/6) či online na www.lipamusica.cz. Cyklus nabídne na červnový mimočeskolipský koncert možnost autobusové dopravy. Vstupenky na jednotlivé koncerty zůstávají v prodeji za cenu 250 Kč s výjimkou prosincového koncertu s cenou 390 Kč. V prodeji je také abonmá na všechny koncerty, které je za výhodněnou cenu 1.000 Kč nabízeno i s jízdenkou na koncert do Janovic zdarma.

Záštitu nad cyklem převzaly Ing. Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana, řízení resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu a Ing. Jitka Volfová, starostka Města Česká Lípa. Tradičními podporovateli cyklu jsou Ministerstvo kultury České republiky, Liberecký kraj, Město Česká Lípa, Státní fond kultury a Rodina Tichých.

3.4.2023 11:04:57 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Zlatovláska: jevištní adaptaci obohacuje filmový střih

Šimon Obdržálek a Oldřich Kříž (Zlatovláska)

Hudební divadlo Karlín uvádí na Malé scéně klasickou pohádku Karla Jaromíra Erbena ZLATOVLÁSKA v úpravě Jana P celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...