zvláštní poděkování
Volný.cz

Z první řady...

Plácido Domingo (Virtuosos)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Šest symfonií Bohuslava Martinů – Symfonie č. 5
Kompletní provedení symfonií Bohuslava Martinů s publicistickými vstupy dirigenta Jakuba Hrůši a muzikologa Aleše Březiny. Hraje Česká filharmonie, řídí Jakub Hrůša. Režie A. Rezek a M. Kubala (Premiéra). V poučených, ale přitom velmi atraktivních rozhovorech dirigenta Jakuba Hrůši s muzikologem Alešem Březinou se dozvíme nejen o životních osudech jednoho z největších českých skladatelů Bohuslava Martinů, ale i o okolnostech vzniku jeho páté symfonie, o její motivicko-tematické struktuře i o jejím vůbec prvním uvedení. Symfonická tvorba Bohuslava Martinů patří jednoznačně k vrcholům orchestrální hudby 20. století a je o ní v poslední době stále větší zájem. Svým moderním dynamismem a rozpoznatelným rukopisem patří vedle tvorby Dvořáka, Suka a Smetany aktuálně k tomu nejžádanějšímu z české hudby. Tento skvělý projekt – který volně navazuje na úspěšný cyklus České televize, České filharmonie a Jiřího Bělohlávka Devět symfonií Antonína Dvořáka – byl pro tohoto významného českého dirigenta bohužel projektem posledním a nedokončeným. Po určité době bylo vedením našeho prvního orchestru rozhodnuto, že bude pokračovat a jeho dokončením byl pověřen Bělohlávkův žák, v tu dobu již uznávaný šéfdirigent Bamberských symfoniků, Jakub Hrůša. A bylo to rozhodnutí šťastné a výsledek dopadl více než dobře. Hrůša potvrdil nejen své dirigentské kvality, ale navíc překvapil jako přesvědčivý propagátor tvorby a života Martinů. Nakonec, posuďte sami.
Vysílání: 13.12., 20.15 hod., ČT art

Vánoce ve Vídni
Koledy a vánoční zpěvy v hotelu Sacher a Svatoštěpánské katedrále. Účinkují: C. Nylundová, A. Kirchschlagerová, T. Hampson, L. Pisaroni a S. Pirgu s chlapeckým sborem Wiener Sängerknaben a ženským violoncellovým kvartetem Kolophonistinnen. Provedení řídí Sascha Goetzel. Režie Felix Breisach (Premiéra). Nenadálé požadavky roku 2020, poznamenaného pandemií covidu 19, změnily také oslavy vánočních svátků. Tehdy se nemohl konat tradiční koncert Christmas in Vienna (Vánoce ve Vídni) tak jako obvykle ve vídeňském Konzerthausu. Společně s pořadatelem a umělci se vedení Rakouské televize ORF přesto rozhodlo uspořádat tuto slavnost v prostředí, kde by to bylo možné. A tak se sešli sopranistka Camilla Nylundová, mezzosopranistka Angelika Kirchschlagerová, barytonista Thomas Hampson, basbarytonista Luca Pisaroni a tenorista Saimir Pirgu s Vídeňským chlapeckým sborem (Wiener Sängerknaben) a violoncellovou ženskou skupinou Kolophonistinnen na domácky laděném koncertu v hotelu Sacher. S písněmi, které si umělci osobně spojují s Vánocemi, vytvořili v jeden čas pod vedením režiséra Felixe Breisacha jakési rodinné vydání pořadu, v němž by se jinak nikdy nesešli. Uslyšíte mj. Gloria in excelsis Deo Antonia Vivaldiho, Vánoční píseň Jeana Sibeliuse, Bílé Vánoce Irvinga Berlina, Ave Maria Wilhelma Fitzenhagena, Štědrý večer Engelberta Humperdincka, Ukolébavku Franze Schuberta, Panis angelicus Césara Francka a Tichou noc Franze Xavera Grubera.
Vysílání: 13.12., 21.05 hod., ČT art

Virtuosos (3/3)
Velké finále mezinárodní talentové hudební show s českou účastí a hvězdnou porotou. Moderují T. Gottschalk a I. Nowakowska (Premiéra). Maďarský pořad Virtuosos spojuje formát talentové show s žánrem klasické hudby. Ačkoli toto spojení působí neobvykle, výsledek je překvapivě atraktivní. Proto ve své již sedmé řadě představí Virtuosos mladé hudební talenty, tentokrát ze zemí Visegrádské čtyřky a Chorvatska. V porotě, která ohodnotí jejich interpretační výkony, zasednou výjimečné hudební osobnosti. Ve finálové epizodě, která rozhodne o vítězi celé soutěže, se v porotě mimo jiné setkají violoncellista Stjepan Hauser a maestro Plácido Domingo.
Vysílání: 17.12., 20.40 hod., ČT art

6.12.2021 10:12:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Večer tříkrálový (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Klasické hudební tipy 4. týden

Karajan řídí devátou

Karajan řídí devátou
Velkolepou vokální symfonii "S Ódou na radost" Ludwiga van Beethovena v provedení Berl ...celý článek


Po stopách slavných skladatelů: L. van Beethoven

L. van Beethoven

Po stopách slavných skladatelů: L. van Beethoven
Geniální tvůrce Osudové symfonie, Ódy na radost, Fidelia i ...celý článek


G. Rossini a Janáček Brno

G. Rossini

Po stopách slavných skladatelů: G. Rossini
Skladatel nezapomenutelných operních melodií, milovník dobrého j ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

Queer: Drag včera a dnes;

Queer: Drag včera a dnes

Queer: Drag včera a dnes
Dříve travesti show, dnes vystoupení drag queen. Jak se z dřívějšího varieté stalo celý článek

další články...

HUDBA

Spirituál kvintet koncert v přírodě

Spirituál kvintet koncert v přírodě

Spirituál kvintet 2005
Koncert v přírodě a zároveň vzpomínkový, bilanční pořad známé české hudební skupiny, celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční film Jan Palach

Viktor Zavadil (Jan Palach)

Jan Palach
Spojenecká vojska Varšavské smlouvy vstoupila do Československa s cílem zastavit demokratický pr celý článek

další články...