zvláštní poděkování
Volný.cz

Zrození legendy a To je opera

Tři tenoři – zrození legendy

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tři tenoři – zrození legendy
Unikátní koncert, na němž poprvé společně vystoupily tři světové hvězdy: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo a José Carreras v prostorách starověkých Caracallových lázní v Římě. Orchestry Florentského hudebního máje a Římské opery řídil Zubin Mehta. Režie Brian Large. Neutuchající nadšení po oslnivém operním koncertu pod širým nebem při fotbalovém mistrovství světa v roce 1990 – tak by se dal nazvat večer v památných římských Caracallových lázních, kde vystoupili na jednom pódiu tři nejslavnější tenoristé druhé poloviny 20. století: José Carreras, Plácido Domingo a nekorunovaný král vysokých cé – Luciano Pavarotti. Sešli se tak poprvé při mimořádné hudební události, kterou od dirigentského pultu řídil Zubina Mehta, zkušený matador koncertních síní a operních domů. Šest tisíc přímých návštěvníků v Caracallových lázních a miliarda diváků u televizních přijímačů sledovala se zatajením dechu tento pěvecký koncert, který se stal novou érou klasické hudby. V následujících letech přilákali tři tenoristé svým neopakovatelným kouzlem nadšené obecenstvo po celém světě na více než třiceti vystoupeních. Napomohli tak neobyčejnému rozkvětu vážné hudby. Koncert v římských Caracallových lázních byl zrodem legendy. Nabízený program prolíná živé vystoupení a zákulisní informace, vtipné glosy interpretů, včetně nikdy nezveřejněného obrazového materiálu, který byl dohledán až v roce 2015. Zaposloucháte se do nejkrásnějšího operního repertoáru, sladkých neapolských melodií a temperamentních španělských písní.
Vysílání: 20.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art

To je opera: Carmen
Nejčastěji uváděná a nejpopulárnější francouzská opera všech dob skladatele Georgese Bizeta podle novely Prospera Mérimée. Mezi Paříží a Sevillou vás bude provázet operoman Ramon Gener. Drama lásky, žárlivosti a nelítostné vraždy z vášně je obsahem Bizetovy Carmen, která při své světové premiéře v roce 1875 propadla. Prý morálně pohoršovala tehdejší pařížskou společnost. Zásluhu na tom do jisté míry měla první francouzská představitelka Galli – Marié, která o světové premiéře doslova zvedla ze židlí obecenstvo v Salle Favart. Dnes opera patří mezi nejhranější vůbec. Přesto skladatel Georges Bizet zemřel čtyři měsíce po prvním uvedení v Bougivalu na Seině s vědomím, že je zcela neúspěšný autor. Bylo mu pouhých 37 let.
Původně mělo dílo mluvené dialogy; až od vídeňského uvedení jsme dodnes většinou uvyklí slýchat plně prokomponovanou operu, kterou upravil Ernest Guiraud. Jako předloha posloužila stejnojmenná novela Prospera Mérimée, podle níž napsali francouzské libreto Henri Meilhac a Ludovic Halévy. Doboví francouzští kritici nepřijali Carmen, protože nesplnila jejich očekávání. Jedni si přáli zpěvohru v auberovském duchu, tvarovaném podle vzoru Scribeho libret, jiní pod vlivem Wagnerovy operní reformy očekávali závažné drama ve střihu Julese Masseneta. Jediný německý filosof Friedrich Nietsche pochopil ihned dokonalý tvar tohoto divadelně vděčného kusu a řadil ho vysoce nad hudební dramata svého bývalého přítele Richarda Wagnera, s nímž se nedobře rozešel.
Vysílání: 21.9., 00.15 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art

13.9.2021 17:09:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Operní tipy 42. týden

To je opera: Puccini – Bohéma

Koncert z milánské La Scaly
80. narozeniny oslavil dirigent Riccardo Muti slavnostním koncertem s orchestre ...celý článek


To je opera: Tosca

To je opera: Tosca

To je opera: Tosca
Milostný příběh titulní operní zpěvačky a revoltujícího malíře Cavaradossiho je zasazen ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Rybičky 48 plánují koncertní pauzu

Rybičky 48

Ačkoliv se mnoho festivalů letos nekonalo, kapela Rybičky 48 měla vytížené a úspěšné léto, které zakončila kon celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Annie Girardot, interview

Annie Girardot v redakci

Annie Girardot, interview
Připomeňme skvělou francouzskou herečku, která si dobyla srdce i českého diváka a celý článek

další články...