zvláštní poděkování
Volný.cz

Festival v Bregenzu zahájí opera Nero

Nero (Festival v Bregenz)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V roce 2019 oslavil Pražský filharmonický sbor své 10. výročí hostování na festivalu v rakouském Bregenz a po roční odmlce se vrací na tento výjimečný festival, který letos přichystal jubilejní program s více než 80 různými představeními a koncerty.
Vzhledem k dobrému vývoji pandemie v Rakousku jsou od 1. července povoleny významné kulturní události bez omezení. Návštěvníci festivalu nemají povinnost nosit ochranné obličejové masky, ale musí splnit jednu z pravidel 3-G (očkování, testování, prodělání nemoci).

Ve středu 21. července bude festival zahájen v bregenzském Festspielhausu operou NERO Arriga Boita v režii Oliviera Tambosiho. Sbormistr PFS Lukáš Vasilek se o světoznámém režisérovi zmínil také ve svých zápiscích z festivalu: „Režisér Olivier Tambosi je velký umělec. Známe se s ním od roku 2016, kdy nás vedl právě tady v Bregenz při nastudování Facciovy opery Hamlet. Vůbec se nezměnil. Energie z něj prýští všemi směry, člověk mu skoro nestačí.“ Arrigo Boito v opeře o jedné z nejznámějších osobností historie ukazuje císaře Nerona jako strhanou postavu, vlající mezi oslnivou kreativitou a destruktivním šílenstvím.

Následujícího dne oslaví svoji obnovenou premiéru na jezeře opera G. Verdiho RIGOLETTO se známou árií La donna è mobile, která zazní na 28 letních večerech a opera festival 22. srpna také zakončí. Senzační scénografie je první v historii festivalu, která na Bodamském jezeře zažila tři léta a dvě zimy.

Pražský filharmonický sbor bude součástí obou představení, v opeře Nero také v kostýmech na scéně festivalového operního domu.
Pražský filharmonický sbor jako rezidenční soubor operního festivalu Bregenzer Festspiele zde spoluúčinkoval s Vídeňskými symfoniky mj. v operách Aida, Andrea Chénier, Kouzelná flétna, Turandot, Carmen a také na samostatných koncertech či při provedení světových premiér oper Pasažérka polského skladatele Mieszyslawa Weinberga, Miss Fortune britské skladatelky Judity Weir, Solaris německého skladatele Detleva Glanerta a Kupec benátský polského skladatele André Tchaikowského; tato inscenace získala dokonce prestižní ocenění International Opera Award 2014 v kategorii světová premiéra.
Bregenzský festival se bude konat od 21. července do 22. srpna 2021.

19.7.2021 08:07:45 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Festivaly

LM pokračuje s Musicou Bohemicou, Capellou de la Torre

Musica Bohemica

Po výjimečném narozeninovém zahajovacím galakoncertu pro Liberecký kraj začíná první festivalový týden 20. roč ...celý článek


LM představí v Doksech nový soubor ANMOEN

ANMOEN

20. ročník MHF Lípa Musica bude pokračovat ve středu 22. září tradičním koncertem na zámku v Doksech. V místní ...celý článek


Festival Film a architektura představí taneční dokument

Body-Buildings

Pět dnů, dvacet mezinárodních a tuzemských snímků, diskuze s režiséry a odborníky A taneční performance. Festi ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska míří do finále

Prague Cello Quartet

Sérii letních prázdninových koncertů festivalu Za poklady Broumovska uzavře v úterý 28. září 2021 od 18 hodin ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Příběhy slavných... Zdeněk Štěpánek

Zdeněk Štěpánek

Všechny bitvy Zdeňka Štěpánka
Na jednoho z největších českých herců, od jehož narození v těchto dnech uplyn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 39. týden

Dvojí život knížete Václava

Dvojí život knížete Václava
Jaká je skutečná tvář českého světce a ochránce národa, zbavená současnými odbo celý článek

další články...