zvláštní poděkování
Quantcom.cz

MHF Lípa Musica přidává baletní premiéru v Liberci

Ondřej Vinklát (HP) - Dekkadancers (Stabat Mater)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne světovou premiéru baletního kusu Stabat Mater, kterou na hudební zpracování soudobého italského skladatele Marca Rosana nastuduje baletní soubor Dekkadancers v čele s úspěšným tanečníkem a choreografem Ondřejem Vinklátem. Původně plánované uvedení tohoto projektu 7. října v Městském divadle v Děčíně doplní navíc ještě liberecké provedení, které se ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy uskuteční v neděli 10. října 2021 na scéně Šaldova divadla v Liberci. Vstupenky na toto představení jsou v prodeji v liberecké síti evstupenka, v pokladně Šaldova divadla a částečně také ve festivalovém předprodeji.

Stabat Mater líčící bolest Panny Marie pod Kristovým křížem je odjakživa jednou z nejpřitažlivějších duchovních předloh, která zlákala nespočet hudebních skladatelů různých hudebních stylů a epoch. Fascinujícím způsobem se tohoto úkolu zhostil italský soudobý hudební skladatel Marco Rosano, jehož kompozici fantasticky na nahrávce zvěčnil kontratenorista Andreas Scholl. Rosano navíc na objednávku festivalu své dílo Stabat Mater doplnil o kontrastní expresivní hudební plochy, které katalyzují duchovní téma do nové podoby. MHF Lípa Musica představí, jakým způsobem se touto skladbou nechal inspirovat progresivní taneční soubor Dekkadancers složený ze špičkových tanečníků národních baletních scén v Praze, Brně, Mnichově či baletní Mekce Moskvě v čele s Ondřejem Vinklátem, výjimečnou baletní osobností mladé generace, trojnásobným držitelem Ceny Thálie, který se ujme spolu se svým kolegou Štěpánem Pecharem i role choreografa.

„Stabat Mater je látka, která není nikterak pozitivní. Vždyť matka přichází o syna! To, co tohle pochmurné téma zvelebuje a povyšuje je právě hudba. A hudba, kterou napsal Marco Rosano je přenádherná. Dekkadancers je souborem, který je známý díky svému neotřelému humoru, který mnohdy jde až za hranu, ale zároveň choreografiemi, které jsou vážnějšího rázu. Tento dramaturgický balanc nás vždy oslovoval, a stále oslovuje. Bude se jednat o trio jedné ženy a dvou mužů. Diváci se můžou těšit na dynamicky uchopenou choreografii, která bude partnerem Rosanových tónů, naplněnými vynikajícím kontratenoristou Andreasem Schollem,“ představuje projekt choreograf a tanečník Ondřej Vinklát.

Lípa Musica tak nabídne mimořádný umělecký zážitek ve světové premiéře za účasti skladatele Marca Rosana a v podání jednoho z předních souborů v oblasti současného tance u nás, ceněného pro výjimečnou pohybovou invenci, energii a virtuozitu, který bude současně i unikátním dárkem ke dvacátým festivalovým narozeninám, a to ve spolupráci s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci.

Dekkadancers jsou otevřená projektová taneční skupina a produkční společnost. Byla založena v roce 2009 a za 11 let dosavadní existence má na svém kontě nespočet produkcí a představení napříč žánry - od celovečerních tanečních inscenací pro soubory kamenných divadel počínaje, až po rozmanité projekty jako jsou módní přehlídky, hudební videa, reklamy, koncerty, plesy, konference nebo jiné firemní akce. Skupina spolupracuje s řadou uznávaných osobností z oblasti umění. Specifickým rysem Dekkadancers se stalo propojování a kooperace uměleckých disciplín jako například choreografie, režie, tanec, herectví, hudební kompozice, zpěv, DJing, akrobacie, scénografie, světelný a kostýmní design, animace fotografie, scenáristika aj.

Dekkadancers založili v roce 2009 tanečníci a choreografové z Baletu Národního divadla v Praze - Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský spolu s fotografem Pavlem Hejným. Vytvoření skupiny bylo logickým vyústěním jejich touhy realizovat své vlastní projekty a vtisknout jim osobitý pohled a styl, přesahující často do žánru humoru a nadsázky.
Soubor byl brzy pozitivně přijat kritikou i diváky pro svůj neotřelý humor, pohybovou invenci, energii a virtuozitu a je považován za jeden z předních souborů v oblasti současného tance v ČR. Od roku 2015 je skupina pod vedením tzv. „druhé generace“ Dekkadancers, jimiž jsou Štěpán Pechar, Ondřej Vinklát a Marek Svobodník, v té době také tanečníci a choreografové z řad Baletu Národního divadla v Praze. Skupina nadále pokračovala v "zaběhlých kolejích", ale stále více inklinovala k rozvoji umělecké versatility. Ta vykrystalizovala v inscenaci Poslední večeře z roku 2017.
Na základě divácky atraktivní autorské tvorby byli vedoucí členové Dekkadancers mnohokrát osloveni k vytvoření inscenací pro přední soubory a kamenná divadla v České republice a v zahraničí, konkrétně pro Balet ND v Praze, balet ND v Brně, Bohemia Balet, Laterna Magika, Pražský komorní balet, balet DJKT v Plzni, balet JČD v Českých Budějovicích; v zahraničí pro Bayerisches Staatsballett v Mnichově, Akademické a hudební divadlo Stanislavsky a Nemirovich-Danchenko v Moskvě nebo pro Salzburský festival. Skupina nadále rozšířila svou aktivitu jako produkční těleso pro různé klienty, mezi které patří např. Peugeot, česká pop-rocková skupina Tatabojs, Česká televize, Mastercard, Icos, Harper's Bazaar a další.


www.lipamusica.cz

12.7.2021 20:07:38 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Festivaly

Festival tanečních filmů uvádí TALK O TANCI A FILMU

Vizuál festivalu

Festival tanečních filmů připravil diskusní a filmovou minisérii s názvem TALK O TANCI A FILMU s vybranými tvů ...celý článek


Lípa Musica pokračuje s Hanou Blažíkovou a zavítá do Německa

Hana Blažíková, sopranistka a umělecká garantka festivalu

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí týden se dvěma projekty letošní umělecké garan ...celý článek


Festival 4 + 4 dny v pohybu zaplní Erpet Smíchov

Lavagem  (Alice Ripoll a Cia)

Už posedmadvacáté otevře opuštěnou pražskou budovu festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu. Tentokrát zve ...celý článek


Lípa Musica představí úspěšný Philharmonix

Philharmonix

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude po pondělním posledním německém koncertu ve Walt ...celý článekČasopis 40 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 41. týden

R. Holub a B. Hrzánová (Ženitba)

Péče o duši: Příběhy duše a práce (1/9)
Známý herec, průvodkyně turistů a nezaměstnaný básník prozrazují, j celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Rudolf Prekop: Underground / lidský portrét

Rudolf Prekop: Underground / lidský portrét

Mezigenerační snímky osobností nezávislé kulturní scény fotograf Rudolf Prekop sedm let pracoval na fotografií celý článek

další články...