zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební drama - Roberto Devereux

S. Radvanovsky (Roberto Devereux)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

G. Donizetti: Roberto Devereux
Napínavé hudební drama neopětované lásky z doby vlády Alžběty I. Účinkují: S. Radvanovsky, E. Garanča, M. Polenzani, M. Kwiecien a další. Sbor a orchestr Metropolitní opery v New Yorku řídí M. Benini. Režie D. McVicar (V italském znění s titulky) (Premiéra). Napínavá zpěvoherní tragédie o třech dějstvích Roberto Devereux aneb hrabě z Essexu italského skladatele Gaetana Donizetti vznikla podle tragédie Françoise Ancelota „Alžběta Anglická“ na libreto Salvatoreho Cammarana. Její světová premiéra se konala 29. října 1837 v neapolském divadle San Carlo. Děj opery se odehrává za vlády Alžběty I. Anglické (Sondra Radvanovsky) v roce 1598, tedy v době Shakespearově, kdy vznikaly slavné komedie Mnoho povyku pro nic či Jak se vám líbí.

Tento příběh je však zasazen do romantického hávu neopětované lásky a z ní plynoucí královniny žárlivosti i krutého trestu titulního hrdiny (Matthew Polenzani), který je pro svůj cizoložný vztah s vévodkyní z Nottinghamu v závěru díla popraven. Robertovu tajnou milenku ztvární vynikající lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča, podváděného manžela vévodu z Nottinghamu zpívá polský barytonista Mariusz Kwiecien. Roberto Devereux, jejíž inscenaci z roku 2016 režiséra Davida McVicara uvidíte, je v pořadí padesátou sedmou Donizettiho operou z celkového počtu 70 dokončených hudebních dramat. Byla komponována za velmi obtížných životních událostí. Skladateli zemřeli během kompozice otec i matka a za několik týdnů v červenci 1837 pak zesnula také jeho manželka. Roberto Devereux byl objednán pro Neapol, kde tehdy zuřila strašlivá epidemie cholery. Nová práce zaznamenala při světové premiéře i přes všechny tragické události oslňující triumf. Hlavní ženskou roli pak po téměř tři desetiletí zpívala neapolská primadona Giuseppina Ronzi de Begnis, která s ní rovněž hostovala po celé Evropě. Přestože už to byla později dáma jistého věku, zocelená jevištními půtkami, nenašla se za ni dlouho plnohodnotná náhrada v roli královny Alžběty – tak je role obtížná. Poslední romantickou divou, která si z role Alžběty udělala parádní jevištní kreaci, byla Marcella Lotti della Santa. Z dalších významných představitelek jmenujme Američanku Beverly Sillsovou, v současnosti tuto náročnou roli jak po herecké, tak zejména pěvecké stránce ztvárňuje na jevišti newyorské Metropolitní opery Sondra Radvanovsky, která se zároveň představila v dalších dvou hlavních postavách tudorovské trilogie, když zpívala během jediné sezóny vedle Alžběty ještě Annu Boleynovou a Marii Stuartovnu.
Vysílání: 04.5., 20.20 hod., ČT art

22.4.2019 19:04:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Poselství ke Světovým dnům divadla

Jon Fosse, Norsko

Na druhou polovinu března tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 kaž celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm celý článek

další články...