zvláštní poděkování
Quantcom.cz

10. ročník Concerto Bohemia

Slavnostní koncert vítězů jubilejního 10. ročníku rozhlasové soutěže žákovských a studentských orchestrů Concerto Bohemia, který pořádá Český rozhlas ve spolupráci s Českou televizí a Správou pražského hradu, se uskutečnil v neděli 11. listopadu 2001 od 20.00 hodin v prostorách Španělského sálu Pražského hradu.
Koncert v přímém přenosu vysílala stanice Český rozhlas 3 – Vltava, záznam koncertu vysílá Česká televize v sobotu 17. listopadu 2001. Na programu koncertu byla díla klasiků (např. Smetany, Händela, Beethovena), ale i autorů 20. století (Martinů, Janáček). Posluchači budou moci vyslechnout výkony deseti žákovských a studentských orchestrů z Prahy, Police nad Metují, Brna, Ostravy, Opavy, Příbora a Kroměříže.

Concerto Bohemia - rozhlasová soutěž žákovských a studentských orchestrů
V roce 1992 přišla ze Španělska lákavá nabídka: Město Valencie chystalo festival mladých hudebníků a nabídlo účast také jednomu orchestru z Československa. Akci si vzala na starost redakce hudebního vysílání pro děti a mládež a režisér Tomáš Stavěl připadl na myšlenku vybrat soubor formou soutěže, která by účastníka festivalu určila podobným způsobem jako Concertino Praga, tedy hodnocením magnetofonových nahrávek. Idea se proměnila ve skutek a do soutěže se přihlásilo deset souborů. První cenu a tím i doporučení k účasti na španělském festivalu získal orchestr brněnské konzervatoře. Festival se sice pro finanční nesnáze pořadatelské instituce neuskutečnil, ale nová rozhlasová soutěž se ujala. Letos slaví už malé jubileum – je jí deset let.
Concerto Bohemia opravdu přináší mladým hudebníkům, jejichž věk nesmí překročit v jednotlivých kategoriích 16 a 25 let , cenné zkušenosti. Ve většině případů si poprvé v životě mohou zahrát v profesionálním rozhlasovém studiu, mohou ze záznamu slyšet výkon svého orchestru, což je důležité pro každého orchestrálního hráče. Navíc se obec posluchačů seznamuje s úspěšnými orchestry i dirigenty a školami. Povzbuzuje se tím sebevědomí mladých hudebníků i jejich kritický přístup k vlastní interpretaci, ať už jde o amatéry či budoucí profesionální umělce. Není zanedbatelný ani ohlas v médiích, která o soutěži referují. Soutěž upoutala zájem mladých hudebníků i pedagogů, a tak není divu, že počet souborů v posledních letech stoupá.
Soutěžní snímky jsou porotě přehrávány podobně jako v Concertinu Praga pod anonymními pořadovými čísly. Poroty speciálně pro smyčcové a dechové soubory bývají zpravidla tříčlenné, jejich společným předsedou a patronem soutěže je prof. Ilja Hurník. Příjemnou povinností pro vítěze je obhájit soutěžní nahrávku na koncertě, který ve společném přímém přenosu vysílají Český rozhlas a Česká televize. Díky spolupráci s Pražským hradem se už stalo tradicí pořádání tohoto koncertu ve Španělském sále. Soutěž Concerto Bohemia dotváří pozitivní obraz kulturní úrovně naší společnosti.

11.11.2001 Redakce | rubrika - Zprávy