Hudební tipy 43. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekÚsměvy Karla Hašlera
Dnes si společně s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na významného písničkáře a herce, který se narodil před 145 lety (2003). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si připomeneme život a tvorbu českého herce a písničkáře Karla Hašlera. Narodil se před 145 lety ve Zlíchově u Prahy. Vyučil se rukavičkářem a pak mu učarovalo divadlo. Od ochotnického spolku se přes kočovné společnosti dostal až do Národního divadla, od středních rolí se vypracoval k těm hlavním, a tak není divu, že se dostal i na filmové plátno. Hrál, skládal hudbu, psal scénáře a také režíroval. Byl oblíbeným lidovým umělcem, který i za protektorátu dával najevo své vlastenecké postoje. Dnes jej známe především jako autora dobových hudebních šlágrů. Napsal přes tři stovky písní, kupletů a šansonů. Jeho prvním písním bude již přes sto let a zpívají se dodnes.
Vysílání: 26.10., 09.00 hod., ČT1
Opakování: 01.11., ČT1
SOČR & Tomáš Sýkora trio: Pocta Karlu Růžičkovi
Hudebníci koncertní formou vzdávají hold uznávanému českému jazzovému klavíristovi, skladateli a pedagogovi. Připravil P. Zvěřina. Živý záznam jazzového koncertu věnovaného vzpomínce na Karla Růžičku, který byl učitelem právě klavíristy a skladatele Tomáše Sýkory. Ten se svým triem a Symfonickým orchestrem ČRo představí Růžičkovu slavnou skladbu Lovebird, která byla původně napsaná pro komorní ansámbl a jazzový kvartet. Sýkora ji navíc ještě obohatil novým aranžmá. V rámci koncertu rovněž odezní Sýkorova pětivětá suita Hidden Songs a rozsáhlá suita Grace and Gratitude, která vznikla na základě skladeb Růžičkova syna, saxofonisty a skladatele K. Růžičky ml. Skladatelská invence obou Růžičků a T. Sýkory se v obou skladbách výborně doplňuje se Sýkorovým uměním citlivé a efektní orchestrace.
Vysílání: 22.10., 23.15 hod., ČT art
Doupě Mekyho Žbirky (5/9)
Jan Hřebejk a Michal Hrůza jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky (2020). Režie P. Jandourek. První host, režisér Jan Hřebejk vypráví o svém prvním filmu Šakalí léta, inspirací byla povídka Petra Šabacha, která zaujala scenáristu Petra Jarchovského. Jak vznikaly jeho filmy? A jak se dostal film Musíme si pomáhat k americkým oscarovým akademikům? A co Český lev? Předělem k dalšímu hostu je píseň Možno sa ti zdá v interpretaci hostitele. Zpěvák a skladatel Michal Hrůza působil dříve ve skupině Ready Kirken, z níž ho vyhodili. Na tento fakt se ptá Meky Žbirka. Pak zpěvák vypráví, jak se dostal na vojenské gymnázium. K seriálu Vyprávěj napsal úvodní hit, píseň Zakázané uvolnění napsal pro film. Tu také v pořadu zazpívá. Další vzpomínky se týkají incidentu v Ostravě, kde došlo k jeho zranění. Skladba na závěr – Most přes nikdy.
Vysílání: 24.10., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 29.10., ČT art
Doupě Bena Cristovao
Populární zpěvák v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Host Rudy Linka. Režie V. Bělohradský. Původně se věnoval sportu a tanci a na hudební scénu vstoupil jen souhrou náhod v roce 2009 díky talentové soutěži. Pozornost fanoušků, kterou na sebe strhnul, se rozhodnul využít po svém a mimo zavedené cesty. Díky spolupráci s kanadskými producenty The Glowsticks začal postupně formovat novou podobu a zvuk současného českého popu. Dnes patří mezi nejúspěšnější tuzemské muzikanty a jeho hudba má ohlas i za hranicemi. Třikrát vyprodal největší halu v zemi a aktuálně chystá svůj životní koncert v Edenu. V klubu Doupě bude dnes Ben Cristovao prostřednictvím písní vyprávět svůj hudební příběh.
Vysílání: 25.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 29.10., ČT art
Lou Reed: Bottom Line Club 1983
Sólový koncert americké rockové legendy a bývalého člena skupiny The Velvet Underground v uznávaném newyorském klubu. Americký zpěvák, kytarista, a hlavně skladatel Lou Reed 28. února 1983 vystoupil v zcela vyprodaném klubu The Bottom Line v newyorské čtvrti Greenwich Village. Fanouškům zahrál skladby napsané pro svou původní kapelu The Velvet Underground, jako třeba Sweet Jane, I'm Waiting For The Man, White Light / White Heat, ale také hity ze sólové kariéry, například Kill Your Sons nebo Walk on the Wild Side. Filmové zpracování je prosté výrazných efektů, o to více vyzní síla hudby člena Rokenrolové síně slávy.
Vysílání: 25.10., 21.00 hod., ČT art
Opakování: 26.10., ČT art
Jak se skládá hit: Norah Jones
Americká zpěvačka a skladatelka zpívá své hity a hovoří o své inspiraci a tvůrčím procesu v cyklu portrétů světových hudebníků. Americký hudební dokument. Americká zpěvačka, skladatelka a klavíristka Norah Jones v upřímném rozhovoru s producentem Paulem Toogoodem v zábavném tónu hovoří o svých hudebních vlivech a tvůrčím procesu, který ji dovedl k mnoha hitům. Čtyři z nich dokonce zahraje v novém aranžmá. Díky své originální hudbě, která se pohybuje na hranicích jazzu, blues, popu, ale v některých případech i country, si Norah Jones získala přízeň fanoušků i kritiků. Fúze různých hudebních žánrů a jejich osobitý přednes ji přinesly i řadu ocenění po celém světě. Jen malých gramofonů z předávání cen Grammy má doma devět.
Vysílání: 25.10., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 29.10., ČT art
Jak se dělá pop: Co dokáže písnička
Síla hudby a hitů při sjednocování společnosti v boji proti nespravedlnosti a útlaku. Kanadský hudební cyklus. V dobách dávných i v současnosti se najdou silnější co utlačují slabší, skupina lidí, která utiskuje jiné. Vždy se ale najdou tací, kteří se nebojí bojovat. Někdo silou, někdo uměním. A právě hudba může sjednotit davy a podpořit je v jejich snaze. Sílu a další aspekty těchto písní pomohou osvětlit umělci, kteří takové skladby dokázali napsat – Chuck D z Public Enemy, Hozier, Arlo Guthrie nebo MILCK.
Vysílání: 25.10., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 31.10., ČT art
PopStory II
Export a import. Historie, zákony, paradoxy i nečekané souvislosti československé popmusic (2020). Režie J. Skalický. Tématem dílu s podtitulem Export a import jsou více či méně úspěšné pokusy domácího showbyznysu navázat kontakt se zahraničím – nabídnout zajímavý obchodní artikl a domácímu publiku naopak „něco z dovozu". Že se jednalo převážně o „zboží" východní provenience, zatímco lační posluchači se pod rukou snažili sehnat alespoň něco ze západu, je nasnadě. Na konci 50. let minulého století se začala situace trochu měnit, přijížděli jazzoví muzikanti, v šedesátých letech pak dostávali naši umělci možnost občas jet vystupovat na Západ. Výjimečné bylo půlroční angažmá K. Gotta v USA. Festivaly v cizině přijímaly naše umělce, například H. Vondráčková s K. Svobodou navštívili Rio de Janeiro. Samostatným fenoménem byla Bratislavská lýra, kam zavítaly zvláště v jejích začátcích tehdejší americké nebo anglické hvězdy. Později se k nám dostávali spíše druhořadí muzikanti, oblibu získávali francouzští a italští zpěváci. Agentura zastupující umělce – Pragokoncert – ovládala výjezdy našich umělců. A cesty do SSSR byly lukrativní...
Vysílání: 27.10., 21.50 hod., ČT art
Legendy folku a country 7/13
Festival Porta 1967–1980. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v Československu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Dokumentární cyklus věnující se legendám československé folkové a country hudby se ve svém sedmém pokračování zaměří na legendární soutěžní hudební festival Porta a jeho ročníky 1967–1980. Název festivalu je inspirován údolím řeky Labe s názvem Porta Bohemica a první ročník proběhl v roce 1967 v Ústí nad Labem. Během následujících let se Porta stala klíčovou, až kultovní událostí folkové a country hudby, na které se představily desítky kapel i sólových muzikantů a zpěváků. Se vzrůstajícím zájmem veřejnosti o tento festival ale samozřejmě vzrůstala i kontrola ze strany komunistického režimu. Zákazy znamenaly časté stěhování festivalu z města do města a často na poslední chvíli. Nejslavnější roky festivalu vám přiblíží mimo jiných zakladatelé Porty, její dlouholetý moderátor Miroslav Kovářík, Jaroslav Velinský (Kapitán Kid), Wabi Daněk, Tony Linhart, Michal Jupp Konečný, Vladimír Merta, bratři Nedvědové nebo Miki Ryvola a jejich vyprávění doplní řada unikátních archivních záběrů a hudebních záznamů.
Vysílání: 27.10., 22.50 hod., ČT art
Časopis 44 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Jana Koubková výročí
Intimní portrét Jany K.
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková oslaví za dva dny osmdesáté narozeniny. D ...celý článek
Lake Malawi na Metronome Prague
Lake Malawi živě na Metronome Prague
Energická kapela Lake Malawi pod vedením charismatického zpěváka Alber ...celý článek
Hudební tipy 44. týden
Doupě Divokýho Billa
Populární folkrocková skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. R ...celý článek
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek
Zuzana Stirská a Gospel Time
Zuzana Stirská a Gospel Time
Koncert české zpěvačky a herečky, která nedávno oslavila 70. narozeniny (2003) ...celý článek
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
ND uvede hru inspirovanou teroristickým útokem
Národní divadlo uvede 24. října 2024 od 20:00 hod na Nové scéně novou inscenaci Rolanda Schimmelpfenniga 100 s celý článek
OPERA/ TANEC
Juniorský balet NdB představuje původní choreografie
Juniorský soubor Baletu NdB uvádí v divadle Reduta program s názvem Balet NdB2: Silent Woods / Capriccio / For celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Portrét malíře džungle Otto Plachta
Celovečerní dokument tvůrkyně a vedoucí Katedry dokumentární tvorby Alice Růžičkové Džungle Placht ukazuje živ celý článek