zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 41. týden

Elia Cmíral

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Elia Cmíral – part 1
Dokument o skladateli a zlínském rodákovi, který dobyl Hollywood a jehož hudba zní ve filmech s hvězdami jako Robert De Niro, Jean Reno či John Travolta (2013). Režie P. Kaňka. Kulturní dokument mapující životní dráhu českého skladatele Elii Cmírala v Mekce amerického filmového průmyslu v Holywoodu. Dokument představuje odraz životních osudů českého emigranta v konfrontaci dvou odlišných světů – na minulosti spjaté s Českem, do níž vstupuje přítomnost jen jako vzpomínka na ni, a na aktuální realitě uměleckého i osobního života po usazení se v USA. Příběh zároveň vypráví o cestě životem a jejím osobitém hledání. Je zde na tvůrčích počinech konfrontována otázka lidské píle a talentu s životními sny. Prostřednictví výpovědí amerických filmových producentů a skladatelů se zjevuje hudební kariéra moravského rodáka Elii Cmírala.
Vysílání: 11.10., 21.10 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Vladimíra Poštulky
Sladké mámení, Pojď stoupat jak dým, S tím bláznem si nic nezačínej a jiné hity z pořadu Kam zmizel ten starý song (2004). Zpívají: H. a P. Ulrychovi, M. Rottrová, H. Zagorová, P. Bobek, K. Gott, K. Zich, H. Vondráčková a další. Vladimír Poštulka (*29. 4 .1943 – †1. 5. 2019) byl absolventem FAMU, obor scenáristika, ale od konce šedesátých let se věnoval především tvorbě písničkových textů pro tehdy nejpopulárnější zpěvačky a zpěváky. Prvních úspěchů dosáhl s písničkami pro sourozence Ulrychovy (Nechoď do kláštera) a Hanu Zagorovou (Bludička Julie). Potom byl dlouho dvorním textařem Pavla Bobka (např. Veď mě dál, cesto má, Nedělní ráno, Pojď dál a zpívej, Nádherná krásko, Pojď stoupat jak dým) i dalších zpěváků Semaforu. Neočekávaným hitem, jehož obliba neklesá ani po letech, se stalo Sladké mámení s Helenou Vondráčkovou z filmu S tebou mě baví svět. Řadu písní napsal pro M. Rottrovou (S tím bláznem si nic nezačínej). Jeho písně ožívají i v nových interpretacích – například Spím v obilí, původně z repertoáru M. Tučného, dnes hraje skupina Jelen. Vladimír Poštulka je autorem několika románů (za jeden z nich – Hřbitovní kvítí na smetaně – dostal cenu J. Škvoreckého), filmových scénářů (cena za nerealizovaný scénář Blues pro Stalina) a psal i televizní hry nebo scénáře k zábavným pořadům (Báječné ženy na létajících strojích aj.). V posledním období se stalo jeho zájmem kulinářství, aristologie, o nichž psal knihy, články v časopisech atp. Připomeňme si textaře v pořadu z cyklu Kam zmizel ten starý song. Cyklus vytvořil galerii sedmdesáti osmi portrétů našich autorů populárních písní, a Vladimír Poštulka byl jeho spoluscenáristou.
Vysílání: 11.10., 22.50 hod., ČT art

Dobře skrytý Jan Klusák
Portrét výrazné a stěžejní osobnosti českého umění druhé poloviny 20. století, hudebního skladatele Jana Klusáka. Režie V. Polesný (Premiéra). Jan Klusák. Český hudební skladatel. Doyen české moderní hudby. Nepřehlédnutelný filmový a divadelní herec. Osobitý literát a podivuhodný ezoterik. To vše spojuje v jedné osobě výrazná a stěžejní osobnost českého umění druhé poloviny 20. století. Principem dokumentu jsou skladatelova zastavení v místech, která se vztahují k jeho životu i dílu. Každé z nich evokuje vyprávění, vzpomínku, anekdotu, případně mystifikaci. Vypravěčem je samotný aktér, záběry všech míst doprovázejí archivní fragmenty dokumentující skladatelovu hudební, filmovou a televizní tvorbu.
„Ve všech mých profesích, zájmech a vášních jsem se snažil být dobře skryt. Slovo úspěch pro mne nemá smysl. Důležitější je pocit štěstí, jimž mě naplňuje hudba a ostatní mé zájmy a vášně.“ Toto jsou poslední věty Jana Klusáka ve filmu o něm samotném. Vystihují mnohé z jeho tvorby i z jeho mimořádné osobnosti.
Vysílání: 12.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 13.10., ČT art., 16.10., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (5/10)
Lenny a Jiří Vejvoda jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky (2019). Režie P. Jandourek. Hostem pořadu je novinář a moderátor Jiří Vejvoda, který si povídá s hostitelem o prvním společném setkání u příležitosti vítězství zpěváka v populární soutěži Zlatý slavík. Vejvoda měl možnost zpovídat i E. Johna či T. Turnerovou a moderoval i Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem, o čemž vypráví několik historek. M. Žbirka zazpívá píseň svého bratra Mám čierny deň. Zpěvačka Lenny je dcerou Lenky Filipové, takže se rozhovor týká nejprve tohoto tématu. Lenny studovala hudbu v Británii a tam i natočila svou první desku. Zazpívá píseň, kterou složila ve 14 letech – You´re My Everything a druhou, také autorskou – Bones.
Vysílání: 12.10., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 14.10., ČT art., 18.10., ČT art

Starci na Chmelnici
Koncert beatových a punkových legend osmdesátých let minulého století z pražské Lucerny (2019). Účinkují: Dybbuk, Garage, Abraxas, The Plastic People of the Universe a Jasná páka. Připravil I. Rössler. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Koncert rockových a undergroundových skupin, které jsou spjaty s Junior klubem Na Chmelnici, kde vystupovaly v průběhu osmdesátých let 20. století, otevřela dívčí punková kapela Dybbuk. Následovala Garáž s Tony Ducháčkem a Slávek Janda se svou skupinou Abraxas, kterou založil v roce 1976. Další skupina v Junior klubu Na Chmelnici sice nikdy nevystupovala, ale měla. Dokonce byla na plakátech. Její vystoupení však bylo na poslední chvíli zakázáno. Jde o legendární The Plastic People of the Universe (Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka). Závěr koncertu patřil kapele Jasná páka, která vznikla v roce 1981 kolem kytaristy a písničkáře Michala Ambrože a akademického malíře Vladimíra "Dády" Albrechta. Když vyšel pověstný článek v komunistickém týdeníku Tribuna „Nová vlna se starým obsahem“, tak se skupina ocitla na černé listině. A to znamenalo zákaz činnosti. V té době se to řešilo cestou do undergroundu a příležitostným hraním po klubech, kde to ještě šlo. Michal Ambrož se ale rozhodl jen změnit název, a tak vznikla Hudba Praha. V Lucerně jsme si mohli poslechnout legendární písně jako jsou Majolenka, Špinavý záda, Pal vocuď a další, za bicími seděl tradičně David Koller a pěvecky vypomohl brněnský multiumělec Petr Váša.
Vysílání: 12.10., 22.35 hod., ČT art

Doupě hitů (5/12)
Zpěvák Michal Prokop se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí houslista Jan Hrubý. Režie V. Bělohradský (Premiéra). Michal Prokop ukončil svoje koketování s popem. V osmdesátých letech obnovil Framus Five a vydal silné písně se skvělými básnickými texty. Jaký to byl tehdy návrat? Jak dával dohromady nejslavnější písně své kariéry? Jaké jsou jejich příběhy?
Vysílání: 14.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.10., ČT art., 19.10., ČT art

Legendy pop-rocku: The Smiths
Kultovní big beat. V roce 1982 založili Morrissey a Johnny Marr v Manchesteru The Smiths. Šli však jinou cestou, než která byla tehdy vedena firmou Factory, pod kterou vydávali např. Joy Division, New Order a svou tvorbou se vrátili do první poloviny 60. let – k jednoduchosti a srozumitelnosti. Proto byl první singl se skladbami „Hand In Glove“ a „Handsome Devil“ tak úspěšný. The Smiths se na nich spolehli jen na zvuk kytar a bicích, místy na varhany nebo klavír. Rozhodujícím momentem je vydání druhého singlu „This Charming Man“, který pojednává o intimním přátelství Jeana Maraise a Jeana Cocteaua. Morrissey je ovlivněn a okouzlen velkými estéty jako Oscar Wilde či právě Cocteau, ale na druhé straně je také fascinován odvrácenou tváří života. Též mu je blízká poetika filmů anglických režisérů z padesátých a šedesátých let.
Vysílání: 14.10., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 15.10., ČT art., 19.10., ČT art

3.10.2022 11:10:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Okupace (DBz)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 49. týden

Aznavour a jeho svět

Muzikály Naruby
Velkolepá hudební show z pražské Lucerny, která připomene nejslavnější hity české i zahrani ...celý článek


Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70
Záznam koncertní pocty k nedožitým sedmdesátinám legendy československé populární ...celý článek


Freddie: poslední show

Freddie: poslední show

Freddie: poslední show
Unikátní dokument přibližující život frontmana kapely Queen, jeho boj se zákeřnou ne ...celý článek


Hudební tipy 48. týden

Jan Spálený

13. komnata Vojty Nedvěda
Po smrti svého otce, zpěváka Františka Nedvěda, se musel nejmladší z hudebního ro ...celý článekČasopis 48 - sekce

OPERA/ TANEC

Představení Elixír propojí tanec s mluveným slovem

Elixír

Netradiční spojení tance a mluveného slova, i to je představení Elixír, které uvede soubor Balet Praha Junior celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Gérard Philipe: Poslední Cidova zima

Gérard Philipe

Gérard Philipe: Poslední Cidova zima
Od narození divadelní a filmové legendy uplyne 4. prosince už 100 let. celý článek

další články...