zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 40. týden

Milan Lasica (Doupě Mekyho Žbirky)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Roberta Křesťana
Napsal jsem jméno svý na zdi, Panenka, Až uslyším hvízdání a jiné hity jejich autora a zpěváka. Z pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Robert Křesťan se narodil 16. září 1958 v Počátkách u Pelhřimova. Ve třinácti letech založil skupinu Trapeři. V roce 1979 se stal členem skupiny Poutníci, která už tehdy byla známá. Křesťanovým příchodem se začal skupina orientovat na původní tvorbu. V pozdějších letech několikrát zvítězil v autorské soutěži Porty. V roce 1991 odchází spolu s Lubošem Malinou od Poutníků a založil skupinu Druhá tráva. V roce 2002 skupinu rozpustil a založil novou pod názvem Malinaband. Působí také jako překladatel a autor textů a hudby některých písní. Uslyšíme nejznámější autorské hity Panenka, Až uslyším hvízdání, Napsal jsem jméno svý na zdi, ale i Wayfaring Stranger, Deset korun, Ještě jedno kafe a jiné písně v jeho podání.
Vysílání: 04.10., 22.50 hod., ČT art

Na plovárně s Jamisonem Rossem
Rozhovor Marka Ebena s americkým jazzovým bubeníkem a zpěvákem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Jamison Ross (*1987), rodák z Jacksonville na Floridě, zpíval a hrál na bubny v kostele svého dědečka. Studoval hudbu na Douglas Anderson High School a Florida State University, kde získal bakalářský titul v oboru jazzových studií. Navštěvoval University of New Orleans, kde získal titul Master of Music. Jeho kariéra začala na střední škole poté, co se v roce 2007 objevil v dokumentu Chops. V roce 2009 byl pozván na Betty Carter Jazz Ahead Residency v Kennedy Center ve Washingtonu, DC Během tohoto programu se setkal se zpěvačkou Carmen Ludny, která ho pozvala do své kapely. V roce 2015 vydal debutové album, které hned získalo nominaci na nejlepší jazzové vokální album cen Grammy. Jeho druhé album All For One vyšlo roku 2018.
Vysílání: 05.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 09.10., ČT2

Doupě Mekyho Žbirky (4/10)
Milan Lasica a kapela IMT Smile jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek. Slovenskými hosty jsou herec, zpěvák, dramatik a režisér Milan Lasica a kapela IMT Smile. Umělecké počátky M. Lasici spadají do hlubokého socialismu, jsou spjaty s estrádními skupinami, které účinkovaly například v ozdravovnách. Od roku 1958 už vystupoval s Juliem Satinským. A Lasica vysekne Žbirkovi poklonu, neboť nezná mnoho vtipných zpěváků. Dále rozebírají šíři žánrů, kterým se Lasica věnuje, počínaje swingem a rokenrolem. Společná autorská píseň Čaj o piatej zazní v interpretaci hostitele. Kapelu IMT Smile tvoří dva bratři Ivan a Miro Táslerovci. Po vysvětlení názvu skupiny se rozhovor točí kolem začátků v polovině devadesátých let a snahy proslavit se v Čechách. V jejich podání zazní dvě autorské písně.
Vysílání: 05.10., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 07.10., ČT art., 11.10., ČT art

Československý beat – festival po 50 letech
Pražská Lucerna ožila v prosinci 2017 atmosférou starých dobrých rockových vzpomínek s kapelami Energit, George and Beatovens, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & ETC…, Prúdy, Synkopy 61, The Primitives Group a Lešek Semelka & S.L.S.. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. V prosinci roku 1967 se uskutečnil v pražské Lucerně 1. Československý beatový festival, další pak o rok později a do třetice poslední v roce 1971, pokračování tradice už v době normalizace nebylo možné. Aby si atmosféru tehdejších festivalů připomněli, vrátili se po padesáti letech do Lucerny muzikanti v inovovaných sestavách kapel, které na zmíněných festivalech hrály. 17. 12. 2017 se ve velkém sále Lucerny Praha opět setkali muzikanti skupin Energit, George and Beatovens, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & ETC..., Prúdy, Synkopy 61, The Primitives Group a Lešek Semelka & S.L.S. Zazněly ikonické hity Náhrobní kámen, Hush, Balada o smutnom Jánovi nebo Válka je vůl, i pozdější skladby Šmajdák a ploužáky...
Pojďte si elektrizující atmosféru beatových počátků užít s diváky v sále.
Vysílání: 05.10., 22.35 hod., ČT art

Doupě hitů (4/12)
Zpěvák Michal Prokop se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí saxofonista Joe Kučera. Režie V. Bělohradský (Premiéra). Zlaté šedesátky. Jak se dostal Michal Prokop za mikrofon a čím mu učaroval soul? Atmosféra začátků i ocenění z rukou Jiřího Černého. A také cesta setkání s Lubošem Andrštem a cesta od anglicky zpívaného soulu k česky zpívanému progresivnímu art rocku na desce Město R.
Vysílání: 07.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.10., ČT art., 12.10., ČT art

Legendy pop-rocku: Eric Clapton
Anglický bluesman elektrické kytary. Clapton patří k nejlepším žijícím bluesovým a rockovým kytaristům. Třikrát byl uveden do rock´n´rollové síně slávy. Získal osmnáct cen Grammy, celosvětově prodal více než sto milionů desek a vysloužil si přezdívku "Slowhand". Vyniká virtuózní hrou, výjimečnou profesionalitou a repertoárem, propojujícím kantilénové balady a blues s příměsí inteligentního popu.
Vysílání: 07.10., 20.40 hod., ČT art
Opakování: 12.10., ČT art

26.9.2022 16:09:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Okupace (DBz)

Články v rubrice - Z éteru

Freddie: poslední show

Freddie: poslední show

Freddie: poslední show
Unikátní dokument přibližující život frontmana kapely Queen, jeho boj se zákeřnou ne ...celý článek


Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70

Tribute to Miro Žbirka 70
Záznam koncertní pocty k nedožitým sedmdesátinám legendy československé populární ...celý článek


Hudební tipy 48. týden

Jan Spálený

13. komnata Vojty Nedvěda
Po smrti svého otce, zpěváka Františka Nedvěda, se musel nejmladší z hudebního ro ...celý článek


Hudební tipy 49. týden

Aznavour a jeho svět

Muzikály Naruby
Velkolepá hudební show z pražské Lucerny, která připomene nejslavnější hity české i zahrani ...celý článekČasopis 48 - sekce

OPERA/ TANEC

Představení Elixír propojí tanec s mluveným slovem

Elixír

Netradiční spojení tance a mluveného slova, i to je představení Elixír, které uvede soubor Balet Praha Junior celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Unikátní česko-německo-rakouský dokument Hranice

Hranice

Hranice
Proč se za minulého režimu snažilo tolik cizinců utéct na Západ přes československou hranici? A kol celý článek

další články...