zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 30. týden

Gilbert Bécaud

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Trampové trampům v Lucerně
Setkání trampů v pražské Lucerně (1989). Kamera J. Lebeda. Režie P. Soukup. Pražská Lucerna ožila v roce 1989 trampskými písněmi v podání country kapel Albatros, Příboj, Červánek, Zlatý orel, Rosa, Roveři, Smolaři a Střepy. Hudebně zábavné setkání komentují J. Slováček, M. Štván, J. Braun a K. Jakeš. Můžete si společně s nimi zazpívat známé i méně známé trampské písně, mj. Na osadě hráli, Koníčku můj, Osada, Až jitro vzplane mladé, Prázdná sedla, Seňorito má, Ďábelská jízda, Adios Montano a V dáli tepou kopyta.
Vysílání: 26.7., 11.10 hod., ČT3

Když je zpěvák na cestách
Recitál z nejznámějších a nejoblíbenějších písniček Václava Neckáře (1979). Spoluúčinkují: skupina Bacily, baletní skupina Vysokoškolského souboru Univerzity Karlovy. Kamera A. Kovács. Režie J. Adamec. Český popový zpěvák a filmový herec Václav Neckář se narodil 23. října 1943 v Praze. Na konci šedesátých let 20. století byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids. Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky natočeném na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval písničky k filmům, např. Jak básníci přicházejí o iluze, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Páni kluci.
Od 70. let minulého století natáčel a koncertoval se skupinou Bacily, kterou řídí jeho bratr Jan Neckář. K jeho dvorním autorům patří nejen zmíněný bratr, ale komponovali pro něho i Ota Petřina, Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor nebo Michael Prostějovský. Kromě popových hitů, např. „Stín katedrál“, „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě“ nebo „Lékořice“, měl v repertoáru i řadu balad, např. „Nautilus“, „Suzanne“, „Perla“ nebo „Podej mi ruku a projdem Václavák“.
Na studiovém televizním recitálu zpívá V. Neckář mj. hity. Planetárium, Hvězdné nebe nad Atlantidou, Mademoiselle Giselle, Doktor Dam di Dam a Kdo vchází to tvých snů, má lásko.
Vysílání: 29.7., 14.30 hod., ČT3

Orchestr Glenna Millera
Koncert slavného amerického big bandu na XIV. mezinárodním jazzovém festivalu Praha (1982). Diriguje C. de Rosa. Zpívají L. Carann a B. Ponello. Kamera: V. Tůma. Režie: J. Bonaventura. V poutavém jazzovém programu z pražské Lucerny uslyšíte v podání legendárního orchestru Glenna Milera mj. skladby Chattanooga Choo Cho, Tuxedo Junction In the Mood, Little Brown Jug, Měsíční serenáda, At Last, String of Pearls, Star Dust a Taking a Chance on Love. Glenn Miller Orchestra, česky Orchestr Glenna Millera, byl původně orchestr založený Glennem Millerem v roce 1938. Aranžmá bylo vystavěno na klarinetu a tenorsaxofonu, které tvořily melodii, zatímco další tři saxofony doplňovaly harmonii. Orchestr získal popularitu a jeho jazzové skladby dosáhly vysoké prodejnosti a předního umístění v hitparádách. Mezi největší šlágry patřily kromě již zmíněných ještě "I've Got a Gal In Kalamazoo“.
Vysílání: 31.7., 14.10 hod., ČT3

Setkání po létech
Medailon zpěváka Rudolfa Cortése (1972). Dále účinkují: L. Hermanová, K. Vlach, D. Cortésová, I. Moravus a další. Scénář J. Müller. Kamera J. Lebeda. Režie I. Roch. Rudolf Cortés (*16. 3. 1921 – †12. 12. 1986), rodným jménem Rudolf Kraisinger, byl český herec a pěvec. Byl zpěvák populárních písní s velice krásným, sytým a sametově hebkým hlasem barytonového rozsahu. Stal se jedním z nejpopulárnějších československých interpretů pop music v 50. letech 20. století. V hudebně zábavném pořadu mj. uslyšíte písně Kdyby slunce zhaslo, Po mnoha letech jsem ji poznal, směs z muzikálu Divotvorný hrnec, Zvony zněly tam dřív, Štěně, Dlouhá pouť už končí, Pokouším se zapomenout a Váš dům šel spát.
Vysílání: 31.7., 14.40 hod., ČT3

Zpívá Gilbert Bécaud
Koncert známého francouzského zpěváka a skladatele (1976). Kamera J. Osten. Režie J. Bonaventura. Gilbert Bécaud, vlastním jménem François Gilbert Silly, (*24. 10. 1927 – †18. 10. 1927) byl francouzský zpěvák, šansoniér, hudební skladatel a herec, zvaný Monsieur 100 000 Volts (Pan 100 000 voltů), to pro jeho neobyčejně energický projev. Jeho největšími hity se staly písně Nathalie, Co bude dál? a Podívej, kvete růže, francouzsky L'important c'est la rose. Její refrén přebásnil Ivo Fischer a Bécaud se ho dokonce naučil česky. V části záznamu pražského koncertu v polovině sedmdesátých let minulého století slavný šansoniér mj. zpívá Un homme heureux (Šťastný muž), Monsieur Winter go home (Pane Zimo, už jděte pryč) Rosy and John a L´Absent (Nepřítomný).
Vysílání: 01.8., 21.15 hod., ČT3

Elvis: 68 Comeback Special
Legendární návrat krále rokenrolu na hudební pódium po sedmileté pauze vyšperkovaný jeho největšími hity. V roce 1968 předvedl Elvis Presley neuvěřitelnou televizní show, která ho vrátila na výsluní světové populární hudby. Zatímco na konci padesátých let byl Elvis neochvějným králem rokenrolu, na počátku následující dekády se věnoval takřka výhradně své filmové kariéře. Nastal tak jeho ústup z prvních příček hitparád, navíc podpořený i nástupem dalších zpěváků a kapel. V prosinci roku 1968 se ale po sedmileté odmlce rozhodl vrátit na pódia a zaznamenal fenomenální úspěch. V ikonickém koženém obleku zahrál ty největší hity a vrátil se zpět na svůj trůn.
Vysílání: 29.7., 22.05 hod., ČT art

35 let Spirituál kvintetu
Výroční koncert z pražské Lucerny (1995). Spoluúčinkují: J. a F. Nedvědovi, L. Slabá a další. Kamera J. Víšek. Režie V. Fatka. Jedna z žijících legend naší folkové scény skupina Spirituál kvintet oslavila v roce 1995 neuvěřitelných 35 let existence. K tomuto výročí se v pražské Lucerně uskutečnil ojedinělý koncert, na kterém společně se současným složením skupiny vystoupila také většina jejich někdejších členů. Zveme diváky ke sledování zkráceného záznamu této unikátní akce.
Vysílání: 30.7., 20.15 hod., ČT art

Dobře naladěná kytara
Na uměleckou i životní dráhu populárního zpěváka Karla Zicha vzpomínají příbuzní, kolegové ze Spirituál kvintetu, L. Filipová, M. Švábová a řada dalších (2006). Režie Z. Gawlik. Dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Zdeňka Gawlika o zpěvákovi s nezaměnitelným barytonem Karlu Zichovi. Před sedmnácti lety přišla šokující zpráva z Korsiky o tom, že při potápění Karel zemřel. Na vyhraněného představitele moderního středního proudu, slibného skladatele silných melodických písní, ale především na talentovaného a široce disponovaného zpěváka, jehož občas spoutával nedůsledně volený repertoár, vzpomínají členové rodiny, ale i J. Černý, M. Bukovič, L. Filipová, J. a Z. Tichotovi a další.
Vysílání: 30.7., 21.05 hod., ČT art

Vítejte v osmdesátých letech (6/6) - House Music & Acid Party
New York. Jižní Bronx. Klub "Disco Fever" je pouze pro vyvolené. Jakmile se vám podaří vstoupit, poznáte, že místní program se od jiných klubů značně liší. Klub se stále zmítá v rytmu diska. Zároveň se začíná objevovat nový styl: rap. Do Disco Fever se valí vytrvalý proud velkých rapových pojmů, jako Grandmaster Flash a Curtis Blow, a na pódiu se objevuje každý večer jiný interpret. Dýdžejové nepouštějí jenom singly, zapojují i publikum.
Vysílání: 30.7., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 04.8., ČT art

Televizní písničky a songy Ladislava Vostárka
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2005). Účinkují: O. Říha, R. Kybic, M. Březinová, M. Chrástka, Katapult, Turbo a další. Režie J. Kratochvíl. Textař Ladislav Vostárek se narodil 29. dubna 1946 v Praze. Nejprve studoval střední chemickou školu, potom přestoupil na gymnázium. V roce 1985 absolvoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy a získal doktorát. Od té doby pracuje jako právník. Během studií přispíval do kulturní rubriky deníku Mladá fronta. Působil jako organizační pracovník u několika rockových skupin, například u Progresu a u Františka Ringo Čecha. V roce 1977 založil s Oldřichem Říhou rockovou skupinu Katapult. O tři roky později stál u zrodu skupiny Turbo. Úzce spolupracoval také s Vladimírem Kočandrlem a skupinou Ok Band. Pokud se ptáte, kdo vložil do paměti národa verš „a co děti, mají si kde hrát?“ tak to byl právě JUDr. Ladislav Vostárek. Jeho několik souběžných aktivit ho přivedlo z prostředí hudební bohémy do světa paragrafů, ale ještě než k tomu došlo, zapsal se výrazně do historie naší populární hudby. Písnička AŽ – kde zmíněný verš zazněl, byla nejoblíbenější skladbou roku 1979 a přivedla Katapult až ke Zlatému slavíkovi. Z dalších Vostárkových textů v pořadu Televizní písničky a songy mj. uslyšíte: Půlnoční závodní dráha, Stovky hotelů, Přestáváš snít, Na křídlech snů, Vojín XY hlásí příchod, Žižkovská zeď, Hráč, Hlupák váhá a Je to jízda.
Vysílání: 01.8., 23.25 hod., ČT art

19.7.2021 10:07:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi celý článek

další články...