zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 27. týden

Hallo, Satchmo

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

30 let to Šlape
Hudebně zábavný pořad k 30. výročí založení staropražské kapely Šlapeto (2019). Hosté: J. Molavcová, J. Suchý, R. Papoušek, V. Příhodová, J. Kopačková a E. Borská. Uvádí I. Šmoldas. Režie J. Fronc. Tři desítky let staropražských, hospodských, šantánových, kabaretních písniček, kupletů a také originálních Hašlerek. To vše přibaleno k vtipným monologům, dialogům či skečům v duchu dávno zapomenuté doby, která dnes již trochu zavání romantikou pečených kaštanů, čerstvých taliánů, piva od Pinkasů, výletů lodí na Zbraslav nebo prvních trampů jedoucích na osadu Ztracenka. To vše je skupina Šlapeto, respektive od roku 2001 skupina Patrola Šlapeto. Na oslavu více než třicetileté své existence si do divadla Semafor dovolila pozvat své současné i bývalé členy, ale také vzácné gratulanty.
Vysílání: 10.7., 21.20 hod., ČT1

Hallo, Satchmo
Pražskou návštěvu jazzové legendy Louise Armstronga, od jehož úmrtí v těchto dnech uplynulo 50 let, zachytil kamerou Jan Špáta (1965). Louis Daniel Armstrong (*4. 8. 1901 – †6. 7. 1971), americký trumpetista a zpěvák, je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století. V Evropě vystoupil poprvé v roce 1932, československé publikum si na jeho návštěvu muselo počkat až do roku 1965, v době jeho velkého comebacku. Tehdy zavítal do pražské Lucerny se svou skupinou All Stars a odehrál zde devět koncertů. Jimi provázeli Jiří Suchý a Jiří Šlitr a na pódiu nechyběli ani hvězdy naší populární hudby. Byla to jedna z mála příležitostí přivítat světovou hudební hvězdu i navzdory kulturnímu uvolňování v Československu. Nezapomenutelnou atmosféru jazzového koncertu v sále i zákulisí bezprostředně zaznamenal významný dokumentarista Jan Špáta. Jeho snímkem si připomínáme 50leté výročí Armstrongova úmrtí.
Vysílání: 08.7., 13.05 hod., ČT2

Karel Plíhal
Koncert legendy našeho folku, zpěváka a kytaristy K. Plíhala z nádvoří zámku v Telči (2004). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Karel Plíhal patří už více než 30 let k největším radostem českého písničkářství. Je to originální skladatel, textař a kytarista, úsporný, zdrženlivý, nekonečně hravý a k tomu ještě fanaticky pečlivý. Tvoří neopakovatelné texty plné poetiky, hledá a nutno říci i úspěšně nachází zajímavé rýmy a slovní spojení. Poté je s lehkostí sobě vlastní doplňuje příjemnými melodiemi a tak vznikají jeho písně, které spíš pohladí, než nakopnou. Atmosféra koncertu podtrhuje jemnost písní, navíc zde Plíhal recituje některé své básnické miniatury. Studiová alba "Králíci, ptáci a hvězdy" a kainarovské "Nebe počká" jsou bezpochyby nejlepší z dosud vydaných. Mimo slovních hříček, zde najdeme i vtípky hudební, což ještě více přispívá ke kouzlu Plíhalovy poetiky. Kamery České televize zastihly a natočily Karla Plíhala ve vrcholné formě v srpnu 2004 při koncertu na nádvoří zámku v Telči. Sám jen s kytarou, nechyběly ani ony proslavené "zkratky" a navíc zazpíval – a nutno říct, že nádherně – i několik krásných evergreenů na texty Josefa Kainara.
Vysílání: 09.7., 20.15 hod., ČT art

Vítejte v osmdesátých letech (3/6)
Hiphop, rap, scratching a graffiti. Počátkem osmdesátých let probíhá v New Yorku revoluce. Objevuje se svěží kultura. Provází ji nevšední nový sound. Obrazy se už nepřipevňují do rámů; skvějí se na zdech a ve vagonech. K tomu se přidává dechberoucí tanec spolu s technologií, která změní celý nahrávací průmysl. A nejlepší na tom je, že přidat se může každý. Nejprve hiphop připomínal neškodný doplněk pro party a byl vesměs podceňovaný. Ve skutečnosti tato kultura mladých uchvátila tělo a zmocnila se i duše.
Vysílání: 09.7., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 14.7., ČT art

MTO Universal na Chmelnici
Největší hity 60. a 70. let ve stylovém podání T. Hanáka, F. Skály, A. Najbrta, L. Vychodilové a Malého tanečního orchestru uvádíme u příležitosti půlstoleté existence Divadla Sklep (1998). Kamera A. Šopov. Režie M. Caban. Malý taneční orchestr (MTO) Universal patří řadu let k oblíbeným českým hudebním tělesům a pouze jeho diskriminace v komunistické éře zabránila, aby ho poznala širší veřejnost. Soubor se proto uchýlil do poloilegality, kde si své oficiální zneuznání kompenzoval kopírováním svých úspěšnějších kolegů, a to jak orchestrů a hudebních skupin, tak i jednotlivých superhvězd televizní obrazovky v období normalizace. Po listopadu 1989 vycítil MTO svoji životní šanci na Silvestrovském plese Občanského fóra, kde se orchestr manifestačně vyfotografoval s Václavem Havlem. Následovaly první velké koncerty, nahrávky ve studiích, letenky, hotely, rozhovory, koncertní šňůra po bývalé NDR (Cottbus – Putbus), jejíž výtěžek byl věnován na novou bicí soupravu Františka Skály. Vystoupení navštívilo 60 000 nadšených posluchačů v Alma Atě, kde si s MTO zazpívala i Alla Pugačevová. Záznam koncertu v pražském Paláci Akropolis přináší výběr toho nejlepšího z „nejstrašlivějších“ skladeb poválečné historie s důrazem na 70. a 80. léta. S hudebními nástroji a za mikrofony se vám představí přední pražští výtvarní umělci Zdeněk Lhotský, František Skála, Aleš Najbrt, virtuosové Jiří Podzimek, Roman Fojtíček a Luděk Politka, herečka Lenka Vychodilová, Jiří P. Burda, Tomáš Hanák a Jiří Macháček – Dr. Vinetů. V hudebním programu uslyšíte v lehké nadsázce mj. Kanoe pro dva, Je po dešti, Země líbezná, Proveďte mě Prahou, Korunou si hodím a Jsou dny, kdy svítá o něco dřív.
Vysílání: 10.7., 21.55 hod., ČT art

28.6.2021 14:06:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...