zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 13. týden

Robert Plant a Brian Johnson

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Brian Johnson: Rock na cestě (6/6)
Frontman australské kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z rockové branže. Na závěr cyklu si nechal zpěváka Led Zeppelin, charismatického Roberta Planta. Britský dokumentární cyklus. To nejlepší na závěr. Brian Johnson v severním Walesu vyzpovídá "rockového boha", zpěváka slavných Led Zeppelin Roberta Planta. Robert v doprovodu svého psa Arthura vyrazí s Brianem ke zřícenině hradu, který mu v 70. letech sloužil jako útočiště po návratech z náročného turné. Robert se vyznává ze svého nadšení pro americké blues, promluví si o počátcích Led Zeppelin a o jejich rychlém vzestupu ke slávě. Kapela tak mohla svého nenadálého bohatství využívat nejen pro vlastní potěchu, ale i k různým excesům, provázejícím jejich turné. Po rozpadu Led Zeppelin Robert zahájil sólovou dráhu a začal zkoumat rozlišné hudební formy a žánry. Dozvíme se o jeho spolupráci s umělci, jako je Alison Krauss a Patty Griffin, a rovněž podrobnosti o jeho současné skupině The Sensational Space Shifters. Řeč přijde i na neopakovatelný koncert zbývajících členů Led Zeppelin v roce 2007.
Vysílání: 27.3., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 31.3., ČT art., 01.4., ČT art

Příběhy českého jazzu (12/22)
Gustav Brom a brněnská scéna – vzpomínky hudebních legend v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu. Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".
Vysílání: 27.3., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 30.3., ČT art

Olympic – procházka historií (6/10) - Retro 6 – roky 1980-1984
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 27.3., 22.45 hod., ČT art

Top of the Pops: Úžasné zpěvačky (6/12)
Památná klubová vystoupení největších popových umělkyň. Britský hudební cyklus (Premiéra). Úchvatný hlasový rozsah, obrovské nasazení nebo schopnost provokovat – to jsou atributy, kterými se pyšní hvězdy dnešního výběru z pořadu Top of the Pops. Jsou to ty nejzajímavější zpěvačky populární hudby. Nestárnoucí hity, jako třeba „Like A Virgin“ v podání Madonny, „I Wanna Dance With Somebody“ od Whitney Houston nebo „The Best“ od Tiny Turner, jsou opravdovými perlami. Chybět nemůžou rockovější věci, například „I Love Rock n Roll“ od Joan Jett & The Black Hearts, nebo balady „Without You“ od Mariah Carey či Oscarem oceněná „My Heart Will Go On“ v podání kanadské divy Celine Dion.
Vysílání: 27.3., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 28.3., ČT art

16.3.2020 09:03:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

OPERA/ TANEC

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...